Právo rozhodnúť, kto zasadne do parlamentných lavíc budú mať všetci občania Slovenskej republiky, ktorí najneskôr v deň volieb dosiahnu osemnásť rokov. Toto právo nemôžu využiť väzni a tí, čo sú zbavení spôsobilosti na právne úkony.
Voliť sa dá aj zo zahraničia
Pri parlamentných voľbách nemusia voliči ísť k volebným urnám len v meste svojho bydliska. Ak si vybavia voličský preukaz, môžu hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku. Voliť sa bude dať aj v zdravotníckych zariadeniach, v zariadeniach sociálnych služieb a v obdobných zariadeniach a v celách policajného zaistenia. Aj tu platí, že treba voliť v mieste trvalého bydliska, ak zariadenie nie je v tomto mieste, treba mať voličský preukaz.
Voliť môžu aj občania s trvalým pobytom na Slovensku, ktorí budú počas volieb v zahraničí a vopred požiadajú obec, v ktorej majú trvalý pobyt, o voľbu poštou. Volebné právo majú aj voliči, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku, ale sú občanmi Slovenskej republiky.
V parlamentných voľbách platia prednostné hlasy. Znamená to, že volič bude môcť na hlasovacom lístku zakrúžkovať poradové čísla najviac štyroch kandidátov, ktorým dáva prednosť.
Doplňujúce voľby do samosprávy
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška vyhlásil aj doplňujúce voľby do samosprávy obcí na 29. mája. V našom regióne pôjdu k volebným urnám v tomto termíne obyvatelia Hornej Marikovej, kde budú voliť jedného poslanca. Vlani zo sedemčlenného zastupiteľstva odstúpili šiesti poslanci. Štyri posty obsadili náhradníci, v januárových doplňujúcich voľbách záujem o poslanecký mandát prejavil iba jediný kandidát Miroslav Gašparík (ĽS-HZDS). Svoj hlas mu v januári dalo 41 z 584 voličov.