Po zmene zákona o obecnom zriadení sa posilnia niektoré právomoci primátorov. Aký je názor niektorých z nich na novelu?
Korektný vzťah medzi primátorom a poslancami sa podľa ich vyjadrení nedá určiť legislatívou. Je však potrebný, ak má samospráva robiť poriadne v prospech občanov.
Primátor Ilavy Štefan Daško tvrdí, že najdôležitejšia je otvorená, neintrigánska komunikácia s partnermi a poslancami. „Prispôsobím sa novej úprave. Nebola, a nie je pre mňa existenčne nutná tak ako všetky legislatívno-právne veci doposiaľ. Rešpektujem ju a budem brať po nadobudnutí právoplatnosti na vedomie," povedal.
Nové znenie zákona podľa primátora Novej Dubnice Jána Šušaníka viac-menej zohľadňuje vôľu primátorov a starostov. „V konečnom dôsledku posilňuje ich právomoci a postavenie voči zastupiteľstvu. Ako vždy, až čas ukáže, ako sa bude prakticky tento fakt využívať (či zneužívať), a aký bude mať dopad na samosprávu. Ak mám byť úprimný, tak mne vyhovovalo pôvodné znenie zákona o obecnom zriadení. Z hľadiska vyváženosti právomoci primátora a zastupiteľstva nútil obidvoch komunikovať, ak chceli dosiahnuť spoločný úspech v prospech občanov," zhodnotil novelu. Podľa neho je pre úspešný chod samosprávy rozhodujúci korektný vzťah medzi primátorom a poslancami. „Vzájomná komunikácia a úcta by mala byť medzi nimi od začiatku volebného obdobia. Po dohode by mala vyústiť v spoločný záujem pre celé volebné obdobie, počas ktorého je potrebné dodržiavať dohodnuté pravidlá. Do akej miery sa to podarí, je „umenie" politika. Som presvedčený, že tam kde sa chytráctvom naruší vzájomná úcta, nepomôže zákon," dodal.
Primátor Považskej Bystrice Miroslav Adame hodnotí novelu zákona o obecnom zriadení pozitívne: „Bola dlhodobo pripravovaná. Pripomienkovalo ju i Združenie miest a obcí Slovenska. Hodnotím ju pozitívne. Reálne ju preverí až prax."