Útesoví žraloci sú omnoho agresívnejší, a tak sa venujú aj im. Krvavé zranenie jedného z potápačov prichádza akosi zákonite.
Na výpravu za veľkým bielym žralokom sa expedícia vydáva s legendárnym André Hartmanom, ktorý v závere expedície vymení žraloka za prudko jedovatú kapskú kobru. Účastníkmi expedícií v Afrike boli opäť Jaroňkovi priatelia - považskobystrickí potápači.
Opäť žraloci
Nová kniha, pokrstená v klube považskobystrickej plavárne, nás zoznámi nielen so žralokmi. Stretneme sa s pôvodnými obyvateľmi Namíbie, démonmi Himbov, levmi, hrochmi, nosorožcami, šakalmi a nádhernou prírodou južnej Afriky.
Výpravná kniha je doplnená opäť množstvom nádherných a zaujímavých fotografií. Po rozbalení obalu čaká na majiteľa klasické prekvapenie, bez ktorého sa Jaroňkove knihy nezaobídu. DVD, tentoraz s filmom Interakcia režiséra Miroslava Hrdého.
Špeciálnym darčekom je päťdesiat miliónov rokov stará fosília žraločieho zubu.
Čeľuste Afriky
Myšlienka začať tam, kde ste skončili v predchádzajúcej knihe, napadne väčšinu autorov. „My sme mysleli na to, ale stal sa vážny problém. Juhoafrická vláda vybila takmer stovku tigrých žralokov, a tak muselo prísť náhradné riešenie. Ísť do Namíbie, Botswany a Mozambiku. Dôvod? Aby sme mali do knihy čo dať," hovorí žartom známy potápač, spisovateľ a cestovateľ Richard Jaroněk.
Náhradné riešenie, ktorým boli napríklad čeľuste hyen, hrochov či iných zvierat, sa napokon ukázalo ako dobrá voľba. „Najmä pre tých, ktorí „nemusia" iba rybičky," dodal Richard.
Krst v druhom domove
Prípravy na krst knihy nie sú zložité. „Niekedy býva problémom termín, ale ten sme našli, a tak mohol Richard opäť krstiť v Považskej Bystrici," povedal Patrik Kocúr, ktorý mal pod palcom prípravy osláv príchodu knihy do života. „Ak by som mal povedať niečo o Považskej Bystrici a chalanoch, ktorí chodievajú so mnou na výpravy už niekoľko rokov, tvrdil by som, že je to môj druhý domov," skonštatoval autor.
„Mám tu množstvo priateľov, a rád sa sem vraciam," dodal Richard. Samotnému aktu predchádzal úvod Milana Mayera, ktorý predstavil s úsmevom a patričným rešpektom autora i jeho dielo. „Richard prišiel opäť krstiť na Slovensko. Neviem prečo. Možno je za tým akurát to, že v susednom Česku sa jeho knihy tak dobre nepredávajú," tvrdil s humorom Milan. Opak je však pravdou. Dostať sa k niektorým limitovaným sériám je problém aj pre zberateľov.
Zuby na pamiatku
Publikácia obsahuje množstvo fotografií a je písaná románovo. Jednotlivé dobrodružstvá sú postavené na faktoch, a dozviete sa podľa nich, čo sa v Afrike dnes deje, a ako sa mohlo stať, že vláda v južnej Afrike sa začala riadiť pravidlom mŕtvy žralok - dobrý žralok.
Po krste pravou moravskou slivovicou si návštevníci krstu s autorom interaktívne listovali knihou a popisovali jednotlivé príbehy. Pomaly sa posúvali nielen v čase, ale aj po Afrike. Príbehy stáli za to, a hoci sa napokon väčšina obecenstva zasmiala, pri ich prežívaní do smiechu aktérom príbehov nebolo, veď mnohokrát išlo o život. „Aby boli niektorí ľudia v predstave, o čo išlo pod vodou, pribalili sme žraločie zuby. Ide o fosílie, staré 15-100 miliónov rokov, ktorých som musel skúpiť z celého sveta asi päťtisíc," dopĺňa autor fakty o knihe.
Dočká sa prekladu?
Prvé tri knihy Richarda Jaroňka sa prekladu nedočkali, hoci bol o ne v zahraničí záujem. „Už minule som zaspal. Nemal som čas, a tak tiger shark zostal iba v češtine. Po dohode s africkou stranou by sa mala dostať na trh táto kniha v troch ďalších mutáciách. Angličtina, ruština a nemčina, čím by sa mala dostať do celého sveta.
Ak sa chcete spýtať na predchádzajúce publikácie, možno by som sa pri možnosti anglickej mutácie vrátil iba k poslednej. Priznám sa, že prvé dve sa mi už nepáčia. Prečo? Fotografie, ktoré sme použili, by som nafotil inak, a môžem povedať, že sa za ne dnes hanbím. Staré snímky vyhadzujem. Som prísny sám na seba, chcem ponúknuť iba to, čo je dobré," hovorí Richard.
Zostane na súši?
Rozprávame sa o ďalšom projekte, ktorý by mal prísť onedlho. Tým, že sa začal zaujímať autor aj o svet mimo vody, zaviazal sa čitateľom v ďalšom pokračovaní. „Príbehov z Afriky mám veľmi veľa. Mám rád život nielen pod vodou, ale aj na súši. Zvieratá na nej ma doviedli a v budúcnosti dovedú do delty Okavanga, vnútrozemia Botsvany alebo Namíbie. Môže za to aj „mizéria" pod vodou, ktorá je v posledných rokoch väčšia a väčšia.
Plánujeme pripraviť film o TOP 5 žralokov na svete. Z neho vzíde neskôr aj kniha. Film by mal byť spracovaný s pomocou najlepšej filmovej techniky, za ktorou by nemali zaostať ani kamera či scény. Nechajte sa prekvapiť," sľubuje zaujímavý príbeh už teraz Jaroněk.
Vybíjanie pokračuje
Človek postupne ničí prírodu okolo seba, postupne s ňou vybíja aj zvieratá. „Zdecimujeme, čo sadá. Zvieracie druhy nestíhajú obnovovať svoju populáciu, a tak je zákonité, že po sardinkách, makrelách a tuniakovi muselo prísť niečo ďalšie. Niektoré druhy sú chované v sádkach, ale ani to nestačí. Videl som vykladať z lodí bežne 30-40 - centimetrové žraloky.
Dnešný večer chcem spojiť spolu moria a environmentálnu myšlienku. Nie je to nejaký greenpeace úlet. Chcem, aby ľudia vedeli o tom, čo sa deje, aby si odniesli zážitky, ale aj sa zamysleli, čo s tým!"