V našom regióne sa fašiangové tradície udržiavajú takmer vo všetkých obciach.
Prečín
Dlhoročnú tradíciu majú fašiangy v Prečíne. V tomto roku boli v réžii speváckej skupiny Limbora. No v sprievode neboli lem speváci, popridávali sa k nemu aj mladí ľudia, ktorí sa chceli zabaviť. Raritou v Prečíne je, že používajú aj plechové masky.
Viac ako dvadsať masiek v sprievode hudobnej skupiny z Bodinej chodilo po obci od rána. Navštívili každý dom, sem tam vbehli do aj do kurína po vajíčka. Neušli im ani náhodní okoloidúci. Každého „pokrstili" vetvičkou. „Každý rok chodíme po rovnakej trase. Začíname v strede obce, potom ideme na horný koniec a napokon aj na dolný koniec. Sme radi, že záujem o fašiangové sprievody majú aj mladí ľudia," povedal Milan Dubec z Limbory.
Vedúci skupiny Rado Oravík doplnil, že pripravené je aj vyhodnotenie masiek a na záver pochovávanie basy, ktoré bude taktiež v réžii Limbory.
Domaniža
Fašiangový sprievod v Domaniži tvorili zväčša mladí ľudia, pridalo sa k nim aj niekoľko Považskobystričanov. „Prilákali ma sem kamarátky, ktoré tu majú rodičov. Veľmi sa mi páčia takéto tradície," priznala sa Považskobystričanka Marta, ktorá v kostýme šaša účinkuje v Domaniži už niekoľko rokov.
Masky sa na pochôdzku vybrali v utorok. „Chceme to však zmeniť, pretože väčšina ľudí je zamestnaná, takže na budúci rok budeme sprievod robiť v sobotu," prezradila jedna z masiek. Aj v tejto obci ich bolo viac ako dvadsať. Peniaze, ktoré vyberú, nejdú v prospech žiadnej miestnej organizácie. „Nechávame ich na nákup masiek. Z výťažku sme kúpili napríklad kostýmy pre muzikantov," povedal Dávid Krčmárik.
Koľko sa im podarilo vybrať, to sme sa nedozvedeli, ale pohostenie na zábavu bolo určite dobré. Vozík, mimochodom, na ktorom bola aj značka, aby vraj mohol ísť na cestu, sa postupne zapĺňal slaninkou, vajíčkami, šiškami a nechýbalo ani tekuté.
Považská Bystrica
Udržiavať či vybudovať nejakú tradíciu je vždy zložitejšie ako na dedine. Vládne v ňom väčšia anonymita, ľudia majú menší záujem o diania okolo seba. Napriek tomu sa fašiangová tradícia začína veľmi dobre ujímať.
Pred kinom Mier sa v utorok poobede zišlo niekoľko stoviek Považskobystričanov, aby si pozreli tieto zvyky v podaní masiek z Podmanína. V tomto roku bola medzi nimi generačná výmena. „Boli sme v meste aj vlani, ale ešte boli medzi nami aj „starí páni". Tento rok sme už bez nich. Vlastne máme premiéru," zasmial sa Michal Kostelanský. Pripomenul, že majú dva náročné dni. „Pochôdzka v Podmaníne trvá dva dni. Navštívime každú domácnosť, snažíme sa vytancovať všetky ženy a devy. A v utorok večer nás ešte čaká zábava spojená s pochovávaním basy."
Tento akt ukázali aj Považskobystričanom. Príhovor „novovysväteného" farára, plačky, speváci a, samozrejme, basa, ako aj rozlúčka s ňou sa obyvateľom mesta - starším aj mladším, páčili. Pochutnať si mohli aj na šiškách, ktoré masky rozdávali. Anna Kardošová z PX Centra prezradila, že ich dali urobiť šesťsto. „Snáď sa ujde každému," dodala.