prvé kroky.
Pre deti, ktoré majú autizmus a nemajú mentálny postih, prichádzajú podľa vyjadrenia ministerstva školstva do úvahy tri formy povinnej školskej dochádzky.
Samospráva tvrdí, že majú problém zistiť, aké sú počty detí s autizmom, ktoré potrebujú pomoc. V Považskej Bystrici a okolí ich môže byť aj viac ako tri, rodičia však musia dať o nich vedieť. Krajský školský úrad hovorí o zriadení školy pre autistov pri špeciálnej základnej škole v Považskej Bystrici.
Aké sú možnosti?
Z vyjadrení hovorkyne ministerstva školstva Dany Špankovej vyplýva, že každý žiak bez mentálneho postihnutia má právo na získanie stupňa vzdelania poskytovaného základnou školou. Zrealizovať to však zostáva na samospráve a to býva pri finančných, personálnych aj technických možnostiach miest a obcí problém. Vzdelávanie autistov bez mentálneho postihu v špeciálnej škole nie je podľa zákona možné.
„Špeciálna základná škola pre žiakov s mentálnym postihnutím tento stupeň neposkytuje zo zákona. Riaditeľ do nej nemôže prijať žiaka, ktorý nemá mentálne postihnutie, teda ani žiaka s autizmom. Individuálne začlenenie (školská integrácia) v bežnej triede základnej školy je legislatívne možné, v praxi sa v jednotlivých prípadoch aj uskutočňuje. Každé dieťa s autizmom sa však prejavuje inak, čo je potrebné posúdiť psychológom. Ak má také rušivé správanie, že by obmedzovalo práva ostatných účastníkov vzdelávania, jeho integrácia vhodná nie je," vyjadrila sa k problému Španková.
Zriadenie školy alebo triedy
Ďalej Španková doplnila, že ak sú v meste žiadosti o umiestnenie autistických detí do prvého ročníka základnej školy minimálne štyri, môže mesto pre ne zriadiť špeciálnu triedu. Ak je detí desať a viac, treba sa obrátiť na krajský školský úrad s návrhom, aby zriadil pre tieto deti základnú školu. V nej sa budú vzdelávať žiaci s autizmom bez mentálneho postihnutia, ale aj žiaci s autizmom s mentálnym postihnutím.
Podobná štátna škola je pre deti s autizmom na Slovensku podľa vyjadrení ministerstva len jedna v Bratislave a štyri ďalšie súkromné spojené s materskými školami. V Trenčianskom kraji sa žiaci s autizmom vzdelávajú len v triedach s individuálnym vzdelávacím programom pre žiakov s autizmom, ktoré sú zriadené v špeciálnych základných školách pre žiakov s mentálnym postihnutím (Považská Bystrica, Prievidza...)," upresnila Španková.
Nemajú ako zistiť počty
Z vyjadrení mesta vyplýva, že je ťažké dozvedieť sa o autistických deťoch, pokiaľ sami rodičia na to neupozornia.
„Mesto nie je oprávnené zisťovať postihnutia u detí, taktiež lekári nie sú povinní poskytovať takéto informácie. Existujú iba dve možnosti, ako môžeme zistiť, že je potreba zriadenia základnej školy či špeciálnej triedy pre žiakov s autizmom. Na základe oznámenia, resp. požiadavky zo strany rodičov a na základe zistenia pri zápise detí do škôl," hovorí za útvar školstva mestského úradu hovorca mesta Filip Oubrecht.
Prvá požiadavka vlani
Mesto zaregistrovalo prvú takúto požiadavku v decembri 2009, keď rodič žiadal o vytvorenie špeciálnej základnej školy pre deti s autizmom. O záujme ďalších rodičov sa dozvedelo pri zápise detí do 1. ročníka a vznesení opätovnej požiadavky tento rok v januári.
„Vytvorenie špeciálnej základnej školy pre deti s autizmom je iba v kompetencii krajského školského úradu, ktorý spadá pod ministerstvo školstva. Mestá môžu vytvárať iba špeciálne triedy pre žiakov s autizmom (bez mentálneho postihnutia). Z administratívneho hľadiska je vhodnejšie vytvorenie špeciálnej triedy, keďže o jej vytvorení môže rozhodnúť priamo mesto. V takejto triede môžu byť umiestnené maximálne 4 deti, pričom vytvorenie triedy má zvýšené personálne i ekonomické nároky. Z komplexného hľadiska je preto vhodnejšie vytvorenie špeciálnej základnej školy pre deti s autizmom," doplnil stanovisko mesta hovorca Oubrecht.
Škola pre autistov v meste
Mesto už s krajským školským úradom o možnosť ďalšieho vzdelávania detí s autizmom rieši . „Krajský školský úrad v Trenčíne sa snaží situáciu v súlade s legislatívou vyriešiť tak, aby bola zabezpečená výchova a vzdelávanie autistov v Považskej Bystrici od septembra 2010," hovorí Iveta Kováčiková z krajského školského úradu.
V súčasnosti podľa nej analyzujú možnosti materiálneho, priestorového, finančného a personálneho zabezpečenia výchovno-vzdelávacieho procesu v špeciálnej škole, potom bude nasledovať vyradenie Špeciálnej základnej školy internátnej v Považskej Bystrici zo siete škôl a školských zariadení Slovenskej republiky a vzápätí žiadosť o zaradenie Spojenej školy v Považskej Bystrici do siete škôl a školských zariadení SR. „Jej súčasťou budú špeciálna základná škola, internát, praktická škola a základná škola pre žiakov s autizmom," upresňuje Kováčiková.
Je ich údajne viac
Podľa vyjadrenia rodičov, aj toho, čo odznelo na poslednej mestskej komisii športu, kultúry a školstva, je detí s autizmom, ktoré by mohli navštevovať takúto školu, údajne viac. Nie sú však len z Považskej Bystrice, ale aj blízkeho okolia. Ak bude vôľa úradov pomôcť rodičom a vôľa ostatných rodičov zaktivizovať sa tak, ako to urobili traja rodičia z Považskej Bystrice, nájde sa pre deti s autizmom v meste možno riešenie.
Autor: D. Pitoňáková