LEDNICA. Tamojší kraj bol podľa starostu Milana Barku v dávnejších časoch známy najmä sušením ovocia. Sušiarne však postupne zanikali, a tak sa obyvatelia zameriavali na spracovanie ovocia jeho destilovaním.
"Tunajšia pálenica práve ukončila 111. sezónu pálenia. Obec odkúpila pred 111 rokmi zariadenie od miestneho Žida a odvtedy sa tu pália ovocné destiláty. Tradične na záver sezóny sa páli miestna špecialita - borovička," povedal Barka.
Prínos aj pre rozpočet
Okrem služby obyvateľom je obecná pálenica aj prilepšením pre obecný rozpočet. Napríklad v minulom roku priniesla pálenica obci viac ako 35-tisíc eur. Tohtoročná sezóna bola podľa vedúceho pálenice Milana Baláža nadpriemerná, a to najmä čo sa týka kvality vypálených produktov. "Spracovali sme 30 ton hrušiek, 30 ton jabĺk a 260 ton sliviek. Celkovo sa v Lednici v tejto sezóne vypálilo viac ako 21.000 litrov destilátov," povedal Baláž.
Najstaršia pálenica
Ako dodal, tradícia lednickej pálenice siaha ešte do čias Rakúsko-Uhorska a stále sa v nej kvas spracováva tradičným spôsobom - v medenom kotle s klasickým kúrením drevenými polenami. "Aj tí, ktorí chceli vyskúšať pálenice v niektorých iných obciach, sa po roku vrátili do Lednice. Kvalita produktu s klasickým spôsobom pálenia sa nedá porovnať s kvalitou destilátov z páleníc s plynovým kúrením," dodal Baláž.
Má vlastné etikety
Lednická pálenica sa môže pochváliť aj vlastnými originálnymi etiketami na fľaše, ktoré z nej robia vyhľadávaný artikel. Podľa starostu v Lednici pália aj milovníci destilátov z Banskej Bystrice či Zvolena. "V tejto sezóne tu napríklad pálil aj riaditeľ jedného veľkého priemyselného liehovaru na strednom Slovensku," dodal Barka a zdôraznil, "že z lednickej pálenky hlava nebolí, len po nej smädí". Jednou z turistických atrakcií obce Lednica je majestátny hrad z druhej polovice 13. storočia. Pod ním vyviera legendami opradený Katarinkin prameň, ku ktorému sa chodil občerstvovať aj Ján Amos Komenský. Pýchou obce je však aj iný, "koncentrovanejší" prameň v miestnej pálenici.