V Považskej Bystrici začne už tento rok fungovať krízové centrum pre obete domáceho násilia.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Zámer vytvoriť v budove bývalej materskej školy krízové centrum podpory a ochrany násilia v rodinách začali v meste realizovať v roku 2007. V súčasnosti sa finišuje na prerábkach, priestory sa potom vybavia nábytkom a v lete by sa mohlo zariadenie otvoriť.
Ubytovanie pre dvadsať osôb
Murárske práce sú už viac-menej ukončené. Na prerábkach v zariadení sa finišuje.
„Prerábali sme elektrické siete, zabudovávali kamerový systém a siete na počítače. Zariadenie ešte zvnútra vymaľujeme, dorobíme podlahy a obklady. Oslovili sme už T-com pre zavedenie linky dôvery a telefónnych sietí. Čaká nás ešte výberové konanie pre zariadenie centra. Po kolaudácii budeme pracovať na zriaďovacej listine a výbere zamestnancov," hovorí o tom, v akom štádiu je príprava zariadenia vedúca útvaru sociálnych vecí Janka Dudoňová.
Zariadenie poskytne ubytovanie pre asi dvadsať týraných osôb, vrátane detí. Bude mať riaditeľa a štyroch sociálnych pracovníkov. Ľuďom, ktorí tu nájdu útočisko pre zlú situáciu v rodine, budú pomáhať aj právnici, psychológovia a psychiatri.
Linka dôvery a dĺžka pobytu
Fungovať bude aj linka dôvery, zatiaľ však nie je jasné, v akom časovom rozpätí. „Nevieme ešte, či bude fungovať 24 hodín alebo len v niektoré vymedzené hodiny. Obsluhovať ju budú priamo sociálni pracovníci, ktorí tu budú pracovať," hovorí Dudoňová.
Bežná dĺžka pobytu klienta bude tri až šesť mesiacov s maximálnou možnosťou predĺženia na deväť mesiacov.
Bez zariadenia bolo ťažké pomáhať
Ak chceli zamestnanci sociálneho útvaru mesta pomôcť rodinám, kde sa pácha domáce násilie, nemali doteraz veľa možností. Najdôležitejšie totiž je dostať ženu aj deti z prostredia, v ktorom žili, aby nedochádzalo k frustrovaniu osobností.
„Ak chceme riešiť problémy, a umiestniť ženu v najbližšom centre v Žiline, dostávame najčastejšie odpoveď, že sme z iného kraja a nemôžu nám pomôcť. V zariadení v Prievidzi majú plný stav a mnohé ženy ani nechcú v priebehu školského roka meniť hlavne pre deti, prostredie, v ktorom žijú," zdôvodňuje, prečo je potrebné v meste podobné zariadenie Dudoňová.
Financie na budovanie a prevádzku
Zariadenie sa budovalo z nenávratných finančných prostriedkov v rámci finančného mechanizmu EHP (Európskeho hospodárskeho priestoru), Nórskeho mechanizmu a štátneho rozpočtu SR. Išlo o investíciu 426-tisíc eur. Do konca roka bude prevádzkovanie zariadenia financované zo zdrojov, z ktorých bolo aj vybudované a už ďalšie roky v rámci mesta.
„Snažíme sa nájsť riaditeľa, ktorý bude mať man ažérske schopnosti, aby si v rámci sponzorských príspevkov a projektov zháňal financie," vysvetľuje Dudoňová.