POVAŽSKÁ BYSTRICA. Minister školstva Ján Mikolaj sa vyjadril, že zavedenie zákona bude predstavovať investíciu asi desať eur na triedu. Riaditelia si však myslia, že to môže byť aj viac.
Odkiaľ získajú školské zariadenia na to financie, nie je jasné. Rovnaký problém majú základné i stredné školy.
Investícia okolo 3500 eur
Z informácií dostupných na webových stránkach vyplýva, že v Považskej Bystrici je v základných školách 279 kmeňových tried. Ak by sa zákon vzťahoval aj na materské školy, v nich treba počítať s 80 triedami. Pri základných školách musíme počítať v priemere s tromi odbornými triedami na školu, takže ku kmeňovým triedam treba prirátať 30 odborných učební. Spolu teda v základných a materských školách je asi 359 tried. Podľa prepočtov ministerstva, ak berieme do úvahy desať eur na triedu, investícia do spomenutých škôl v meste je 3596 eur.
Môže byť trojnásobná
Riaditelia však nevedia, aký bude vykonávací predpis. Ak by šlo o používanie látkových zástav veľkých rozmerov, alebo by školy využili oficiálne ponuky na špeciálne tabule, ktoré sa už začali objavovať od firiem, i keď zákon ešte nie je v platnosti, náklady môžu byť trojnásobne vyššie, ako uvádza ministerstvo.
Neuvažujú s ňou v rozpočte
Mesto sa problematikou finančných dôsledkov uplatnenia zákona na podporu vlastenectva v praxi zatiaľ podrobnejšie nezaoberalo. „Ide o právnu normu, ktorá ešte nie je podpísaná prezidentom Slovenskej republiky, a teda nie je platná. S dodatočnými výdavkami vyvolanými touto právnou normou v súčasnosti nepočítame ani v rámci mestského rozpočtu," uviedol hovorca Filip Oubrecht.
S pomocou nepočíta ani kraj
Trenčiansky samosprávny kraj je zriaďovateľom päťdesiatich škôl. Podľa hovorkyne Vlasty Henčelovej však s pomocou školám pri aplikácii zákona krajský rozpočet nepočíta. „Každá škola sa s nákladmi bude musieť vysporiadať v rámci vlastného rozpočtu. Pri príprave rozpočtu sme s týmito nákladmi nepočítali, ministerstvo školstva na to takisto nevyčlenilo žiadne ďalšie prostriedky," doplnila.
Vykonávací predpis zatiaľ nie je
Ministerstvo školstva pripravuje k zákonu zvláštny vykonávací predpis, na ktorý čakajú všetky školy. „Akonáhle prejde pripomienkovým konaním, bude zverejnený," neupresnila termín vydania hovorkyňa ministerstva Dana Španková. Na otázku, či budú riaditelia sankcionovaní za nedodržanie zákona, odpovedala, že za dodržiavanie všeobecne záväzných predpisov sú zodpovední zriaďovatelia škôl a kontrola kvality výchovno-vzdelávacieho procesu a dodržiavania legislatívy v školských zariadeniach je v kompetencii štátnej školskej inšpekcie. „Zákon na podporu vlastenectva neupresňuje konkrétne sankcie," dodala.