Zákon na podporu vlastenectva ovplyvní hospodárenie škôl. Do akej miery záleží od vyhlášky a od toho, či štát alebo samospráva na zvýšené náklady škôl prispejú.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na základe zákona o podpore vlastenectva budú štátne školy povinné umiestniť v každej miestnosti, v ktorej prebieha vyučovanie, štátny znak, zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy SR. Zároveň na začiatku vyučovania budú každý pondelok žiaci počúvať hymnu.
Zákon presne neupravuje, v akej forme sa majú tieto ustanovenia realizovať a vykonávaciu vyhlášku ešte školy nemajú. Nevedia preto, koľko budú musieť zo svojich financií na zavedenie jeho ustanovení dať. Ich skromné rozpočty to však aj tak negatívne ovplyvní.
Výška investície závisí od vyhlášky
Vo viacerých školách v Považskej Bystrici sme dostali odpoveď, že zákon ešte prezident nepodpísal, nie je platný, a tak každý čaká, čo bude ďalej.
Termín, kedy má vstúpiť do platnosti, je však šibeničný. Nie je jasné, ako veľmi ovplyvní jeho zavedenie rozpočty škôl. „Ešte sme to nevyčísľovali. Nie je zatiaľ vykonávací predpis, nevieme, aké rozmery má mať zástava. Vysvetľujeme si to teda tak, že stačí aj nejaká malá na stole, alebo, ako sme kedysi mali, mávadlá. V tomto prípade by nebol až taký problém s financiami. Na preambulu by nemali byť veľké náklady. Rátame s nákladmi asi okolo 135 eur," dozvedeli sme sa v základnej škole pod sídliskom Rozkvet.
Ak bude potrebné mať v triedach veľkú látkovú zástavu, škola musí vyčleniť oveľa viac. „Investícia by bola viac ako 400 eur. V rozpočte sme s týmto nerátali. Situácia je teraz taká, že zo zákona nám zriaďovateľ dáva osemdesiat percent rozpočtu. Máme veľa iných problémov, veď nemáme uhradené energie za december. Ak budeme musieť platiť toto, nebude na iné. Možno práve na zaplatenie energií, vody či elektriny nám to bude chýbať," doplnili informácie.
Všade to nepôjde
V stredných školách s rôznym odborným zameraním je aj veľa špeciálnych učební. S umiestňovaním toho, čo vyžaduje nový zákon, nerátajú radšej vo všetkých triedach, lebo suma by bola dosť vysoká. Všetko chcú zabezpečovať vo vlastnej réžii, aby čo najviac ušetrili. Z rozpočtu im to však odčerpá dosť.
„Najlacnejšia zástava na Slovensku stojí desať eur. Robili sme si prieskum. Pri minimálnej verzii, že ju nedáme do všetkých učební, ale len do kmeňových tried a najdôležitejších odborných učební, by sme ich potrebovali tridsať. To je 300 eur. Keď k tomu prirátam investície na veci, ktoré budeme robiť vo vlastnej réžii, napríklad tlač a rámovanie preambúl, zvýši sa suma o 100 eur. Takže najlacnejšia verzia mimo našej práce je okolo 400 eur, keď si všetko budeme riešiť sami," získali sme informácie zo strojníckej priemyslovky .
Výpočty nezodpovedajú realite
„Ak zákon vstúpi do platnosti, budeme sa s ním musieť boriť už čochvíľa. S rozhlasom, hymnou a preambulou by neboli až také problémy, čo sa týka financií. Nevieme si však predstaviť, že budeme musieť zabezpečovať veľkú látkovú zástavu, ktorá je dosť drahá. Stáť nás to bude 331 až 497 eur. Je to dosť. V rozpočte to nemá žiadna škola, tak budeme musieť hľadať nejaké možnosti," získali sme stanovisko zo základnej škole na Strede. Výpočty ministerstva v súvislosti s výdavkami nezodpovedajú podľa viacerých riaditeľov realite.
Do tried sa nehodí
V súvislosti s umiestňovaním vlajky upozorňujú školy aj na iné, špecifické problémy. „Problém je aj s tým, kde by sme veľkú zástavu v triedach umiestnili. Bude ju treba prať, ak chceme dodržiavať hygienu, s tým budú náklady," dozvedeli sme sa na Základnej škole škole Stred.
„Umiestňovať do škôl v klasických rozmeroch je absolútne nevhodné. Ak chceme v triedach vytvoriť príjemné prostredie, a my snažíme u nás o vytvorenie domáceho prostredia pre deti, toto by bol rušivý moment," tvrdia zo ZŠ pod Rozkvetom.
Je to vhodná forma?
S rozhlasmi vo väčšine škôl v meste problémy nie sú, teda ani s hymnou. Či je však táto forma výchovy k vlastenectvu vhodná, je otázne. „Zákon vyžaduje, aby sa hymna hrala ešte pred začiatkom vyučovania, čo je scestné. Vtedy je ruch v triedach. Učitelia na chodbách vykonávajú dozor a pochybujem o tom, že žiaci sami od seba budú venovať hymne patričnú pozornosť. Ale ak to bude potrebné, budeme to robiť. Už sme si všeličím preskákali," vyjadrili sa zo školy na jednom z najväčších sídlisk, aj k hraniu hymny.
„Hymna technicky nie je problém. Musíme sa len rozhodnúť, či to budeme púšťať už pred siedmou, lebo začíname aj nultou, alebo to pustíme centrálne až o 7.50 hodine, keď začínajú všetci. Uvidíme, ako sa k tomu postavia študenti," tvrdí vedenie priemyslovky.
Rýchle reakcie firiem
Niektorí riaditelia majú pocit, že pri prijímaní zákona šlo o niečo iné, ako podporu vlastenectva. „Sme vo verejnej správe a neprislúcha nám stavať sa nejako na zadné. Okamžite po schválení zákona nám prišla ponuka na CD s hymnou, čo sa nám zdalo čudné, lebo niekto bude mať z toho celkom slušný obchod, keď si spočítate, koľko je na Slovensku škôl. Mám podozrenie, že je za tým niečo iné ako vlastenectvo," stretli sme sa aj s takýmito vyjadreniami.
Oficiálne informácie o tom, ako by sa mal zákon uplatňovať, zatiaľ ešte školy nemajú, prezident totiž zákon ešte nepodpísal. Termín, kedy má vstúpiť do platnosti, je však podľa viacerých riaditeľov dosť šibeničný. Ak ho prezident podpíše, do platnosti by mal vstúpiť už 1. apríla.