Janka Vargová, Základná škola Centrum I, Dubnica nad Váhom: „Zatiaľ nám nikto nič nepovedal. Máme 27 tried a 4 triedy v materskej škole. Myslím si, že deklarovaných desať eur ministrom školstva bude na jednu triedu málo."
Oľga Ďurechová, Základná škola Medňanská, Ilava: „Rozmýšľali sme už nad tým, ale do hlbších dôsledkov sme zatiaľ nešli. Nejaké kroky sme síce už v tomto smere podnikli, ale zatiaľ je o opatreniach hovoriť predčasné, prezident môže zákon ešte vrátiť."
Mária Pagáčová, Základná škola Mikušovce: „Zákon ešte nebol podpísaný, a na trhu sa vyrojili firmy, ktoré sa predbiehajú v ponukách. Každý sa snaží ukrojiť si z toho krajec chleba. Ja som dostala minimálne dvadsať ponúk. Od obyčajných, až po špeciálne tabule. Tie však vyjdú na viac ako dvadsaťsedem eur. Máme deväť tried a ďalšie špeciálne učebne. Prijatie zákona poriadne naštrbí náš rozpočet."
Marián Kvasnička, Spojená škola sv. Jána Bosca, Nová Dubnica: „Zatiaľ nie je zákon podpísaný a chýbajú vykonávacie predpisy, ktoré sľúbil minister do desiatich dní. Otázne je, čo v nich bude napísané. Až na základe toho sa žilinské biskupstvo, ako zriaďovateľ, rozhodne, čo urobí so školami, ktoré má vo svojej kompetencii. Nevieme si predstaviť, že ak nemôžeme používať pečiatky so štátnym znakom, ani štátne symboly na budovách, mali by sme ich dávať do tried? Dajú do tried s nevidiacimi hymnu v braileovom písme? Ako vyriešia triedy s nepočujúcimi?"
Ružena Hromádková, Základná umelecká škola, Ilava: „Patríme pod základné škol-stvo, takže sa nás to týka. Lenže u nás je to trošku iné. Najviac vyučovaní je individuálnych. Čo sa týka skupinového vyučovania, s tým si určite dáme rady."
Miroslav Hamšík, Stredná odborná škola Terézie Vansovej, Púchov: „Hymnu máme vyriešenú. V škole máme namiesto klasického zvonenia hudbu, takže v pondelok ráno ju nahradí hymna. Tam budú náklady nulové. Iné to bude pri ostatných položkách. Máme šesťdesiat učební. Ak si to vynásobíte, bude z toho pre nás závratná suma. Do 23. marca budeme vedieť, koľko nás to bude stáť. Máme už aj ponuky z firiem. Zatiaľ čakáme, lebo najskôr musí zákon podpísať prezident, nie je ani vykonávací predpis."
Ľuba Potočná, Základná škola E. Schreibera, Lednické Rovne: „Pre nás zákon nepredstavuje problém. Už druhý rok máme v triedach na stojanoch vlajky Európskej únie, slovenskú, obecnú i školskú. Otázne je, či veľkosť bude vyhovovať zákonu. Taktiež máme aj ostatné štátne symboly, ktoré sme už dali zarámovať a budeme ich vešať do tried. V poriadku máme aj rozhlas, takže nebude ani problém s hraním hymny."
Ľubomír Záleský, Základná škola Slovanská, Púchov: „Nemáme dostatok finančných prostriedkov, aby sme zaplatili energie, napríklad teplo, a nieto ešte peniaze na zástavy a ústavy do každej triedy. Potrebovali by sme do štrnástich tried + špeciálnych učební. Zatiaľ som ešte nespočítal, koľko peňazí potrebujeme. Zákon ešte nie je podpísaný, ale už dostávame ponuky od rôznych organizácií. Ďalšie náklady budú asi na rozhlas. Ten síce máme, ale na to, aby sme mohli cezeň pustiť hymnu, potrebujeme prehrávač alebo iný prístroj. Podľa mňa bude mať zákon opačný účinok na deti ako povzbudzovanie vlastenectva, pretože to nie je čosi, čo ich baví. Už teraz frflú, že je iba jedna melódia namiesto zvonenia. Toto bude niečo podobné. A vlastenectvo sa v škole vyučuje. Máme aj nástenky, kde je spomínaná ústava, znak, zástava visí pri škole, dokonca sme ju už trikrát kupovali, lebo nám ju ukradli."
Gabriela Makayová, Základná škola Milochov: „Už som niečo podobné zažila. Keď som bola v prvej triede, modlili sme sa, v druhej a tretej recitovali báseň privítanie dňa a poďakovanie učiteľom a rodičom, v štvrtom sme začínali piesňou práce. Teraz učím a mám počúvať s deťmi hymnu. A čo bude ďalej?"