DUBNICA NAD VÁHOM. Bytovka na Okružnej ulici číslo 293 patrí už dlhší čas medzi problémové. Jej správca v nej často rieši problémy s neplatením. Celkový dlh voči mestu sa vyšplhal na viac ako 100-tisíc eur.
V obytnom dome bývajú prevažne sociálne slabšie rodiny. Je v ňom 36 bytov, v ktorých často bývajú aj neprihlásení nájomníci. Správcom domu je mestská spoločnosť Dumat.
Posledné varovanie
Správca sa s obyvateľmi bytovky stretol viackrát, naposledy minulý týždeň. „V dome máte veľkú spotrebu studenej vody, na ktorú nie sú merače. Je to tým, že v bytoch bývajú ľudia, ktorí nie sú prihlásení. Platíte ju za nich," apeloval na obyvateľov riaditeľ Dumatu Jozef Ublanič.
Upozornil ich, že ak do konca tohto týždňa nevyrovnajú dlžobu, bude musieť pristúpiť k vysťahovaniu. „Viem, že ste v ťažkej sociálnej situácii, ale my spravujeme mestský majetok. Už v januári sme mali vysťahovať osem rodín. Keďže bola zima a sľúbili, že dlh vyrovnajú, počkali sme. Dlh však odvtedy narástol. Ak ho nevyrovnajú, tak ich budeme musieť vysťahovať," varoval neplatičov.
Problémová bytovka
V bytovke sú problémy s neplatičmi už roky. V minulosti bola jej správcom súkromná firma, ktorá to vyriešila tak, že nedodávala teplo ani teplú vodu. Pred tromi rokmi správu prevzal Dumat. „Zapojili nám kúrenie aj teplú vodu. Nechápem, prečo neplatia. Sťažujú sa neporiadok. Ale kto ho robí? Len obyvatelia," rozčuľoval sa domovník.
Komisia rozhodne
Neplatiči majú čas na vyrovnanie dlhu do konca týždňa, kedy bude rokovať bytová komisia. Ublanič avizoval, že jej predloží zoznam neplatičov s návrhom na vysťahovanie. „V 293-ke máme momentálne pätnásť neplatičov. Reálne vysťahovanie hrozí ôsmim rodinám," vysvetlil.
V piatok sa bude konať zasadnutie komisie sociálnych vecí, zdravotníctva a verejného poriadku. Jej predsedníčka Stanislava Hofierková potvrdila, že sa budú zaoberať aj neplatičmi. „Budeme sa to snažiť vyriešiť. Problémom však je, že mesto nemá náhradné ubytovanie a neplatiči tiež neprejavujú snahu o riešenie," dodala.
„Čierni" nájomníci
Ublanič poukázal aj na skutočnosť, že v bytovke býva oveľa viac ľudí, ako je oficiálne prihlásených. Potvrdil to aj domovník Miroslav Kotlár. „Viem napríklad o rodine, kde sú prihlásení štyria, ale bývajú tam dvanásti. Riešil som to s nimi, ale nemôžem stále kontrolovať, koľkí tam bývajú. Rovnako je to aj s odberom elektriny. Ističe sú zaplombované, takže vieme zistiť, v ktorom byte majú čierny odber. Raz nám dokonca v dome preto vyhorela rozvodová skriňa," upozornil na ďalší problém Kotlár.
Problémy s „čiernymi" nájomníkmi chce správca riešiť čestným prehlásením. Každý byt bude v ňom musieť uviesť, koľko obyvateľov tam býva. Podľa toho budú mať aj výšku nájomného. Či sú údaje pravdivé, budú kontrolovať.