Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Kam za kultúrou

Pozvánky na kultúrne akcie v okresoch Púchov,Ilava a Považská Bystrica.

Týždeň slovenských knižníc

Marec už tradične patrí knihe. Pri tejto príležitosti sa v knižniciach konajú rôzne podujatia. Náš región nie je výnimkou.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Považská knižnica v marci pripravuje vo zvýšenej periodicite rozličné podujatia pre deti materských, základných a stredných škôl.

Priebežne v tomto mesiaci budú slávnostné zápisy pre deti základných škôl.

Počas Týždňa slovenských knižnici pripravila niekoľko podujatí. Konajú sa od 22. do 27. marca.

Týždeň knižníc

Začínal sa v pondelok 22. marca besedou žiakov základných škôl o knihe Romana Brata Môj anjel sa vie biť. Pracovisko pre deti a mládež v Považskej knižnici sa zaplní deťmi aj v utorok 23. marca, kde budú besedovať s pracovníčkami knižnice o najobľúbenejších knihách. Meno najlepšie čitateľa bude známe v stredu 23. marca. Vyhodnotenie bude o 14. h v čitárni knižnice.

Skryť Vypnúť reklamu

Beseda so spisovateľom

Vo štvrtok 23. marca príde o 10. h medzi žiakov v ZŠ Slovenských partizánov spisovateľ Milan Húževka. Ďalšie podujatie sa uskutoční o 12.15 h v čitárni Považskej knižnice, kde sa blude konať literárna hodina na tému Ľudovít Štúr a jeho dielo.

Súčasťou týždňa knižníc bude vo štvrtok aj prezentácia o živote a tvorbe Pavla Dobšinského a v piatok obľúbená Noc s Andersenom, ktorá začína o 18. h. (R)

Buty v Queense

PÚCHOV. Legendárna česká skupina Buty sa predstaví na jednom z mála slovenských koncertov v púchovskom Queense. Štart je v sobotu 27. marca o 20.hodine.

Regionálna prehliadka folkloristov

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Súťažná prehliadka detských ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov z nášho regiónu sa uskutoční v stredu 24. marca o 10. h v kine Mier.

Skryť Vypnúť reklamu

Prednáška v materskom centre

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Viete, ako zvládnuť náhle zhoršenie zdravotného stavu? Dozviete sa o tom na prednáške a inštruktáži o prvej pomoci v materskom centre Včielka (VIII. ZŠ) vo štvrtok 25. marca o 15.30 h.

Návrat k jarným tradíciám

POVAŽSKÁ BYSTRICA. V kine Mier bude do 5. apríla výstava Návrat k jarným tradíciám.

Fotovýstava

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Klubová výstava fotografií členov fotoklubu Fénix bude do 11. apríla v kine Mier.

Ochotnícke divadlo

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Združenie kresťanských seniorov pozývať všetkých, ktorí si chcú zahrať divadlo. Pripravuje predstavenie Účinkovanie a umučenie pána Ježiša Krista. Potrebuje k tomu okrem hercov ochotníkov aj ľudí, ktorí chcú robiť režiséra, ramaturga, osvetľovača, návrhára oblečenia a kulís, zvukára, kulisára, scenáristu a šepkára. Záujemcovia sa môžu prihlásiť v Katolíckom dome, kde stačí dať lístok s menom a priezviskom do skrinky pri vchode do budovy.

Skryť Vypnúť reklamu

Považskobystrický pohár v diskotancoch

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Dňa 17. apríla sa v kine Mier o 10. h uskutoční Považskobystrický pohár v diskotancoch 2010, ktorý organizuje CVČ. Ide o súťaž tanečníkov neregistrovaných v STO IDO, SZMT, AMAS (alebo v iných tanečných zväzoch a organizáciach). Je určená žiakom základných a stredných škôl, členom rozličných tanečných krúžkov, súborov i jednotlivcom, ktorí budú súťažiť v hip-hope, break dance, disko, show tanec. Súťažiaci budú rozdelení do troch kategórií: deti (do 11 rokov, vrátane), juniori (do 15 rokov, vrátane) a mládež (od 16 rokov).

Do súťaže sa môžu prihlásiť jednotlivci, páry, mini formácie (3 až 7 tanečníkov) i tanečné skupiny (od 8 tanečníkov). Uzávierka prihlášok do 11. apríla.

Obrazy Miroslava Buchera

POVAŽSKÁ BYSTRICA. V MG Art galérii bude do 4. apríla výstava mliara Miroslava Buchera.

Deti zo stanice Leningradská

PÚCHOV. Filmový klub Jeden svet Gympu, púchovské gymnázium, ICM Púchov a dom kultúry pripravili na 23. marca o 14.30 h prvé klubové filmové stretnutie spojené s diskusiou a pozvaným hosťom. Podujatie bude v divadelnej sále.

Majstri ľudových nástrojov

PÚCHOV. V programe pri príležitosti Dňa učiteľov v nedeľu 28. marca o 15. h sa v dome kultúry predstavia folklórne skupiny a ľudové hudby z Púchovskej doliny, Ždiaru, Bánskej Bystrice, Trenčína, Krasňan a Martina.

Veľkonočné tradície

ILAVA. Podujatie venované veľkonočným sviatkom sa uskutoční vo štvrtok 25. marca od 10. do 17. h v dome kultúry. Po celý deň môžete obdivovať šikovné ruky majstrov ľudového remesla - veľký výber kraslíc, veľkonočné aranžmá, obrusy, výrobky umeleckého kováča, bižutériu, ručne vyrobené odevné doplnky, drotárske výrobky, maľované obrázky, medovníčky, barančeky, výrobky z prútia, dreva a všeličo iné... Ochutnať môžu skvelé špeciality. Chýbať nebudú ani tvorivé dielne pre žiakov. V kultúrnom programe sa o 10. h predstaví detský folklórny súbor Laštek z Ilavy, 15.30 h súbor Vretienko a žiaci zo špeciálnej základnej školy. Súčasťou bude vyhlásenie výsledkov výtvarnej súťaže detí MŠ a ŠZŠ Ilava.

Výstava drevorezieb

ILAVA. Od 24. marca do 11. apríla bude v dome kultúry výstava Jozefa Švihela a jeho dcéry Lenky Horečnej-Švihelovej pod názvom Poézia dreva a farieb

Bio - nebio

DUBNICA NAD VÁHOM. V priestoroch centra voľného času bude od 23. marca do 23. apríla výstava na tému Bio - nebio. Prostredníctvom nej si návštevníci budú môcť vytvoriť vlastný náozor na produkciu potravín a ochutnať biopotraviny. Otvorená je aj pre širokú verejnosť.

Veľkonočná výstava

DUBNICA NAD VÁHOM. Do 25. marca si v čase od 8. do 17. h môžete pozrieť v priestoroch centra voľného času veľkonočnú výstavu spojenú s ukážkami remeselných technik.

Slávnostný koncert

DUBNICA NAD VÁHOM. Pri príležitosti 50. výročia vzniku hudobného školstva v meste sa v nedeľu 28. marca uskutoční vo veľkej sále MsDK o 15. h koncert žiakov ZUŠ.

Veľká noc ide

DUBNICA NAD VÁHOM. Veľkej noci bude venované podujatie na priestranstve a javisku pred ABC v sobotu 27. marca od 9. do 13. h. V kultúrnom programe sa predstavia žiaci MŠ Pod hájom, ZUŠ, vypočuť si môžete ľudové piesne v podaní Márie Bagínovej a Gabriely Bagínovej, zažiť veľkonočnú oblievačku s Vršatcom a zabaviť sa pri koncerte skupiny Oremus.

Rodinné tajomstvo

DUBNICA NAD VÁHOM. Divadelnú komédiu Rodinné tajomstvo v podaní divadla Art si môžete pozrieť v sobotu 27. marca o 18. h vo veľkej sále MsDK.

Nehaňte ľud môj...

DUBNICA NAD VÁHOM. Literárno-dramatické pásmo pod názvom Nehaňte ľud môj, ktoré je venované 190. výročiu A. Sládkoviča, sa uskutoční 23. marca o 11. h v MsDK.

Čitateľský maratón

DUBNICA NAD VÁHOM. Mestská knižnica pozýva všetky deti, ktoré rady čítajú, aby sa zapojili do pokusu o slovenský rekord v čitateľskom maratóne. Organizátorom je Linka detskej istoty pri SV UNICEF a podujatie je súčasťou 11. ročníka Týždňa slovenských knižníc. Cieľom rekordu je zapojiť čo najväčší počet detí do čítania súčasne vo viacerých mestách Slovenska. Maratón trvá 6 hodín. Každé dieťa vo veku do 15 rokov sa zaregistruje do prezenčnej listiny. Podmienkou započítania účastníka do rekordu je nahlas prečítať 1 stranu z knihy Petra Gajdošíka: Zverinec na siedmom poschodí.

Čitateľsky maratón odštartuje vo štvrtok 25. marca o 9. hodine v priestoroch Mestskej knižnice a končí o 15. hodine.

Terchovček pre učiteľov

NOVÁ DUBNICA. Pri príležitosti Dňa učiteľov sa v kine Panorex uskutoční v piatok 26. marca o 16. h vystúpenie detskej folklórnej skupiny Terchovček so sólistkou Martinkou Bobáňovou.

Mladý Európan

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a 12 regionálnych informačných centier Europe Direct* vyhlasujú piaty ročník celoslovenskej súťaže Mladý Európan. Poslaním súťaže je zvýšiť povedomie študentov stredných škôl o Európskej únii.

Súťaže sa v prvom regionálnom kole môže zúčastniť maximálne 10 trojčlenných družstiev zložených zo študentov 3. ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl. Prihlášky do regionálnych kôl je možné posielať do 26. marca.

Prvé kolo regionálnych súťaží bude formou vedomostného testu o Európskej únií. V druhom kole súťažiaci ukážu svoje zručnosti v skladaní puzzle. Tretie kolo regionálnych súťaží je finále troch súťažiacich družstiev, zamerané na správne zodpovedanie otázok, doplnených obrázkami.

Národné kolo súťaže "Mladý Európan" sa uskutoční 20.mája v Banskej Bystrici. Na víťazov čakajú zaujímavé ceny.

Vojaci očami detí

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Ľubomír Bulík a mesačník OBRANA v spolupráci s Komunikačným odborom Ministerstva obrany SR vyhlasujú pre žiakov základných škôl 9. ročník výtvarnej súťaže Vojaci očami detí.

Účastníci súťaže zašlú svoje práce spolu so spiatočnou adresou, telefónnym kontaktom a dátumom narodenia najneskôr do 23. apríla 2010 na adresu: Redakcia OBRANA, Kutuzovova 8, 832 47 Bratislava.

Autori najlepších prác v kategórii mladších a starších žiakov získajú hodnotné finančné a vecné ceny. Ich práce uverejníme na internetovej stránke Ministerstva obrany SR. Zároveň ich pozveme na jeden z Dní s ozbrojenými silami SR, ktoré sa uskutočnia v slovenských mestách v apríli až júni tohto roka. Putovná výstava z najlepších prác bude tiež súčasťou týchto dní.

Čo bolo kedysi, čo je dnes...

DUBNICA NAD VÁHOM. Dom Matice slovenskej vypísal pre základné a stredné školy Trenčianskeho kraja literárnu súťaž na tému Čo bolo kedysi, čo je dnes. Účastníci budú súťažiť v dvoch kategóriách - žiaci II. stupňa základných škôl a stredoškoláci. Podmienkou pre účasť je odovzdať súťažných prác do 26. marca prostredníctvom miestneho odboru Matice slovenskej alebo priamo v Dome Matice slovenskej (DMS) na Bratislavskej ulici (MsDK). Porota práce vyhodnotí v apríli a rozhodne aj o víťazoch v každej kategórii. Súťažné práce budú vystavené vo výstavnej miestnosti DMS a vo vestibule domu kultúry.

To pekné z Dubnice

DUBNICA NAD VÁHOM. Pri príležitosti 50. výročia udelenie štatútu mesta vyhlásil Dom Matice slovenskej fotografickú súťaž To pekné z Dubnice. Obyvatelia či návštevníci mesta môžu posielať fotografie zákutia, budovy či nejakého detailu, ktorý je hodný obdivu alebo vyniká svojou nezvyčajnou krásou. Súťaž bude hodnotenie v dvoch kategóriách - žiaci základných a stredných škôl a dospelí. Maximálne päť fotografií vo formáte 14x21 cm môžete priniesť alebo poslať do 15. mája do sídla Domu Matice slovenskej v MsDK. Vyhodnotenie súťaže bude v júni. Fotografie budú vystavené vo výstavnej miestnosti Domu Matice slovenskej.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 4. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 5. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 6. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Hygge ako životný štýl
 10. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 42 174
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 30 093
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 14 990
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 276
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 847
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 788
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 374
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 352
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 235
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 091
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Odberné miesto na covid.

Víkendové testovanie na ochorenie COVID-19 využilo v desiatich odberových miestach na území Púchova 5 869 ľudí.

5 h
ilustračné foto

Počas nedeľného testovacieho dňa prišlo výrazne menej ľudí. Viaceré obce však väčšinou testovali len počas soboty. POzitivita bola na podobnej úrovni ako v sobotu.

6 h
Mobilné odberové miesto v Domaniži

Obec Domaniža je jedinou v Považskobystrickom okrese, kde majú mobilné odberné miesto na antigénové testovanie. Využili ho už počas víkendového (23. - 24. 1.

7 h
ilustračné foto

V považskobystrickej nemocnici začal klesať počet pacientov hospitalizovaných kvôli Covid-19. Pribúdajú však pacienti, ktorí sú vo vážnom stave.

7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

20 h

Testovanie pokračuje aj v nedeľu. V okrese Púchov je priebežná pozitivita pod pol percenta.

24 h

Policajti prosia verejnosť o pomoc.

20 h

Petra inšpirovala k textu tragédia. Na Oravskej priehrade sa utopili bratranci.

24. jan

Už ste čítali?