í nedostávali po získaní diamantovej plakety ďalšie uznanie.
Dobrovoľní darcovia dostávajú pri prvom odbere odznak s kvapkou krvi. Za desať odberov získajú bronzovú plaketu Jana Janského, za dvadsať striebornú. Ženy po tridsiatom a muži po štyridsiatom získajú zlatú Janského plaketu. Vyšším ocenením je Diamantová plaketa Jana Janského, najvyšším je Medaila profesora MUDr. Jána Kňazovického.
Darca
Rodák z Valašskej Belej sa dostal do Ilavy menšou okľukou. „Matka sa vydala druhý raz do Červeného Kameňa. Bol som ešte chlapča. Býval som tam dvadsať rokov. V roku 1974 som prišiel bývať do Ilavy," hovorí pán Stano, ktorý má krvnú skupinu A+1.
Osemnásťročný mladík sa vyučil za zámočníka Adamovských strojární. „Potrebovali krv, a tak sme išli do Ilavy. Bolo to v roku 1968 a na oddelení bol vtedy primár doktor Krišlo. Strach som nemal, odber som absolvoval v pohode. O šesť rokov neskôr som daroval po prvý raz aj plazmu," dodáva majiteľ všetkých ocenení, ktoré môže darca krvi získať.
Celkovo daroval Stanislav krv 122 krát.
Športovec a milovník prírody
„Nikto ma nemusel prehovárať, vždy som šiel sám od seba. Viackrát ma zavolali priamo z nemocnice, alebo sa stalo nešťastie. Človek, ktorý chce darovať krv, by mal dodržiavať aj životosprávu. Lekári nás vedeli poučiť, čo máme robiť, čoho sa máme vystríhať. Pred odberom nesmiete mať cholesterol, byť nachladnutý, piť kávu či alkohol," hovorí Stanislav.
Podľa jeho slov mu pomáhal aj aktívny športový život. „Hrával som futbal, hokej, volejbal... Keby mi slúžili viac nohy," povzdychne si. „Rád chodievam do prírody, na huby. Vyvezieme sa s kamarátom do Iliavky, alebo do Poruby. Potom sa prejdeme po lese, po lúkach. Je to radosť zbierať májovky alebo bylinky.
Krv a život
To, že krv znamená život, vie snáď každý. Aj tí, ktorým zachránila tá Stanova ďalšie roky medzi kamarátmi a rodinou. „Prišli za mnou z Novej Dubnice. Chlapec mal ísť na operáciu srdca do Bratislavy a potreboval skupinu A+. Vybaviť štyri a pol litra krvi nie je jednoduché. chlapcom, prišli aby som vybavil krv. Pomohla im pani primárka Vazovanová, krv sa „našla". Po mesiaci, keď sa vrátil, nám podal ruku a poďakoval. Stalo sa, že som v Žiline dokonca dával krv zo žily priamo do žily pacientovi. Poďakovaní bolo viac, no mňa teší najmä to, že z toho množstva krvi a plazmy sa zachránilo niekoľko životov.
Ocenenie
Stanislav má doma všetky ocenenia, ktoré si váži. „Stretávali sme sa, niekedy tri, či štyrikrát za rok. Ako by to bolo včera. Pre bronzovú plaketu sme si prišli do Klobušíc. Tam som spoznal Cyrila Tomíka, ktorý má za sebou taktiež stovku odberov, podobne ako Marián Jung, ktorý vozieval futbalistov. Striebornú a zlatú sme si prevzali v Bratislave, diamantovú a Kňazovického v Považskej Bystrici," spomína darca.
Na chvíľu sa odmlčí aby sme hovorili aj o inom spôsobe ocenenia. „Hovoria, že nie je krv. Bodaj by ju Bratislava mala, keď ju chodia jej obyvatelia darovať ku susedom za peniaze! Raz sme dostali aj s Cyrilom a Mariánom od vtedajšieho primátora Ilavy Jozefa Sabadku po tisíc korún. Písal som žiadosť aj teraz na úrad o nejaký finančný príspevok. Ďakujem im aj za zabezpečenie odvozu. Škoda, že poslanci moju žiadosť zamietli," hovorí Stano.
Posledný raz daroval krv asi pred tromi rokmi a šiestimi mesiacmi. Operácia chrbtice a bolesti nôh, či vyšší vek ďalším odberom zabránili. Stano sa občas stretne s kamarátmi, s ktorými chodieval v Ilave darovať krv. Nikdy tohto činu neoľutoval.
Darcovia a mestá
Kríza sa podpísla aj na rozhodnutí miest odmeňovať darcov. Mesto Ilava uznesením č. 11 / 2007 zrušilo bod č.18 v uznesení č. 3/2007, zo dňa 20. 3. 2007, ktorým MZ odsúhlasilo vyplatiť sumy: 5000 korún (cca 166 eur) za Zlatú Jánskeho plaketu, 3 000 korún (cca 100 eur) za striebornú a 1500 korún (cca 50 eur) za bronzovú. Poslanci schválili návrh odmeňovať darcov krvi vecným darom.
„Každoročne sa koná stretnutie bezplatných darcov krvi s primátorom mesta v obradnej sieni mestského úradu. Tí obdržia od neho ďakovný list, ako aj finančný dar a podpisujú sa do pamätnej knihy. V roku 2009 bolo ocenených šestnásť darcov, z toho tri ženy," povedal hovorca mesta Dubnica nad Váhom Juraj Džima.
„Mesto Púchov každoročne, v spolupráci s Územným spolkom Slovenského červeného kríža Považská Bystrica, robí prijatie držiteľov Jánskeho plakety v obradnej sieni mesta Púchov, s odovzdaním plakety, darčeka, kvetu, podpisom do pamätnej knihy mesta. Následne sú pozvaní na spoločný obed," opísala odmeňovanie darcov Irena Kováčiková, vedúca oddelenia školstva, kultúry, sociálnych vecí a športu v Púchove.