Tradičná veľkonočná oblievačka je v Papradne v Považskobystrickom okrese špecifická tým, že mládenci - "šibačiari" chodia šibať a oblievať dievčatá v podobných zvieracích maskách.
PAPRADNO. Masky, ktoré majú šibači, v iných dedinách používajú na fašiangy. Podľa Anny Beníkovej z Papradna mládenci začínajú skoro ráno na jednom konci obce a v priebehu dňa obehnú celú dedinu. "V minulosti bol Veľkonočný pondelok trošku veselší ako teraz. Dievčatá schytali poriadne dávky vody z vedier, a keďže potok Papradnianka sa tiahne stredom celej dediny, nezriedka dievčatá končili v ľadovej vode," povedala Beníková.
Teraz je vraj šibačka o čosi pokojnejšia, i keď mládenci chodia oblievať aj na ozdobenom voze ťahanom párom koní, nechýba spev a zvuky harmoniky. V každom dome dostanú do košíkov slaninu a surové vajcia, z ktorých často býva podľa skonzumovaného množstva pálenky nevarená praženica.
Zvyky majú aj v Záriečí
V ďalšej rázovitej obci Záriečie v Púchovskom okrese, ktorá je od Papradna vzdialená vzdušnou čiarou len asi desať kilometrov, striktne dodržiavajú tradíciu veľkonočnej šibačky v ľudových krojoch.
Ako povedala Janka Balušíková, slobodní mládenci sa na Veľkonočný pondelok pripravujú už v nedeľu, kedy pletú obrovské, neraz až štvormetrové korbáče. Spoločne potom obehnú celú dedinu, oblievajú a vyšibú dievčatá, ktoré im na korbáče priviažu červené stužky. Chýbať nemôže pálenka, no i surové vajcia, z ktorých si večer varia praženicu.