Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Mesto bude hospodáriť v rozpočtovom provizóriu

Považskobystrickí poslanci nepodporili minulý týždeň návrh rozpočtu. Mesto bude hospodáriť v tzv. rozpočtovom provizóriu a jeho výdavky bude mesačne kontrolovať finančná komisia a zastupiteľstvo.

Návrh uznesenia pre narábanie s mestskými financiami počas provizória dala na zastupiteľstve poslankyňa Božena Fortuníková.Návrh uznesenia pre narábanie s mestskými financiami počas provizória dala na zastupiteľstve poslankyňa Božena Fortuníková. (Zdroj: BERNADETTA PITOŇÁKOVÁ)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Mesto bude musieť hospodáriť istý čas v rozpočtovom provizóriu. Záväzným sa stane rozpočet z minulého roku, pričom výdavky v jednom mesiaci nesmú prekročiť jednu dvanástinu celkových výdavkov vlaňajšieho rozpočtu. Zastupiteľstvo odsúhlasilo tiež poslanecký návrh, ktorý upravuje čo by mal primátor urobiť, aby bol rozpočet priechodný a tiež postup pre operatívne čerpanie prostriedkov z rozpočtu počas provizória.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poslanci tvrdia, že nepodrporili rozpočet preto, lebo sa v ňom neobjavili veci dohodnuté na poslaneckom grémiu, obávajú sa veľkého zadĺženia, ako aj neefektívneho použitia prostriedkov úveru vo výške 4,6 milióna eur, ktoré plánuje mesto zobrať. Tiež niektorí pripomienkovali nesplenie požiadaviek mestských častí. Primátor mesta si myslí, že to môže skomplikovať realizáciu niektorých rozbehnutých akcií.

SkryťVypnúť reklamu

Grémium nemalo význam

Poslanci tvrdia, že grémium, ktoré sa zvolalo pre rozpočet nesplnilo účel. „V rozpočte sa neobjavili veci, ktoré sme si tam dohodli," hovorí poslanec Jozef Babušík. „V rozpočte sú niektoré položky, ktoré mesto akútne nepotrebuje riešiť v rámci výdavkov a na druhej strane tam chýbajú niektoré iné, ktoré by sa tam mali dostať, aby boli pokryté určité záujmy v meste - napríklad inžinierske siete na Lúčky jedinú lokalitu, kde sa dá realizovať individuálna bytová výstavba a financovanie rekonštrukcie zimného štadióna," hovorí Ľubomír Kubovič. Nezapracovanie požiadaviek mestkých časti kritizovali viacerí poslanci.

Riziko naplnenia príjmov

Iní videli riziko rozpočtu v napĺňaní príjmov. „Nemáme istotu, že príjmová zložka bude naplnená tak, ako predpokladáme. Myslím, že výdavková sa nebude môcť zrealizovať v budúcnosti tak veľkoryso, ako je navrhnutá," myslí si poslanec Vladimír Karásek.

SkryťVypnúť reklamu

Veľké zadĺženie

Viacerí poslanci považujú tiež za nezodpovedné zadĺžiť mesto vysokým úverom. „V roku 2006 začínalo mesto s dlžobou desať miliónov korún, v súčasnosti ideme zobrať úver na 140 miliónov korún (4,6 milióna eur). Prvá splátka úveru bude v roku 2012, čo je nezodpovedné voči budúcemu zastupiteľstvu. Keď nastúpi nový primátor a poslanci, budú sa len starať o to, aby zohnali financie na jeho splatenie," hovorí Milada Belásová. Dodáva, že niektoré akcie nie je potrebné práve teraz realizovať, dá sa od nich upustiť. „Nie je dobré investovať ďalej do prác na Mariánskom námestí alebo vymieňať dlažby pred Priorom," tvrdí Belásová. Rozdiel v zaťaženostiach je podľa primátora nižší. „Nové zastupiteľstvo začínalo s dlžbou 21 milión korún," upresnil Adame, čo potvrdil aj vedúci útvaru financií Jozef Šebák a jeden z poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor na eurofondy

Poslanec Kras sa bojí okrem iného zadĺženia aj preto, aby sme neprišli o eurofondy. „Ak budeme v budúcnosti v zlej finančnej situácii a už si nebudeme môcť ani požičať, nebudeme mať na to, aby sme vyfinancovali v rámci fondov spoluúčasť mesta, ktorá je povinná," povedal Karas. Hospodárenie v meste treba podľa neho prehodnotiť. „Vytvoril sa časový priestor pre jednanie pána primátor s poslancami, aby záver nášho volebného obdobia dopadol dobre," povedal Karas. Viacerí poslanci tiež nesúhlasili s niektorými plánovanými odpredajmi mestkých nehnuteľostí.

Sprísnený režim v provizóriu

Zastupiteľstvom prešlo aj uznesenie, ktoré predniesla Božena Fortuníková. To uložilo primátorovi mesta predložiť do konca marca finančnej komisii podrobné podklady týkajúce sa rozpočtu a hospodárenia mesta v roku 2010. Zastupiteľstvo prijalo aj opatrenia na kontrolu pre operatívne čerpanie prostriedkov počas rozpočtového provizória, niektoré kompetencie primátora vyplývajúce zo zásad hospodáranie s majetkom mesta presunulo na zastupiteľstvo. Ustanovilo tiež, že zmluvy, ktoré zaväzujú mesto k záväzku a následnému výdaju musí vopred schváliť zastupiteľstvo. Zatupiteľstvo by sa počas provizória malo schádzať každý mesiac.

Dvaja sa zdržali

Poslanecký návrh Boženy Fortuníkovej nepodporili dvaja poslanci, Stanislav Haviar a Marta Kavecká, ktorí sa zdržali hlasovania. „Návrh sme nemali dopredu. Opieral sa o nejaké paragrafy a zákony a nikto z nás nie je taký génius, aby dokázal povedať na uznesenie, ktoré len počúva, nemá ho v písomnej podobe a je naštylizované na dvoch stranách, či je kvalifikované. Preto som sa zdržal," hovorí Haviar.

„Neprijať rozpočet znamená neprijať najdôležitejší mestský zákon, ktorý je podstatný pre fungovanie mesta. Mali sme aj o tom ešte diskutovať, dospieť k nejakému konsenzu a potom ho schváliť," myslí si Marta Kavecká.

Úskalia neprijatého rozpočtu

Primátor mesta považuje neprijatie rozpočtu za nepríjemnú vec, ktorá však zásadne neohrozuje mesto. Pre toto obdobie bol podľa neho primeraný a zapracované v ňom boli aj niektoré požiadavky poslancov, i keď obmedzene. „Nie sme jediné mesto, kde nebol rozpočet schválený. Myslím si, že bol primeraný obdobiu krízy. Museli sme navyšovať, ale rozpočet ani zďaleka nepokrýval to, čo požadovali poslanci. Keď je kríza, dosť sa obmedzuje. K rozpočtu sa mesto snažilo pristúpiť uvážlivo. Budeme sa snažiť, aby čo najskôr došlo k jeho schváleniu," hovorí Miroslav Adame. Neschválenie rozpočtu neohrozuje podľa neho zatiaľ chod mesta a realizáciu akcií zásadne. „Nedá sa povedať, že by niečo bolo ohrozené, lebo jedna dvanástina rozpočtu z predošlého roku sa dá vždy použiť. Administratívne niektoré veci takýto stav však skomplikuje. Teraz sme napríklad dostali peniaze z eurofondov na vodovod v Podvaží. Bude treba schváliť a preplatiť spoluúčasť mesta. Postup sa môže skomplikovať," dodáva Adame. Za neschválením rozpočtu sú podľa neho aj iné dôvody, ktoré však nešpecifikoval.

K poslaneckému návrhu sa vyjadril priamo na zastupiteľstve aj vedúci útvaru financií Jozef Šebák. „Pokiaľ poslanci zastupiuteľstva neschvália rozpočet, nič sa nedeje, budeme pokračovať v rozpočtovom provizóriu. Dovolím si však tvrdiť, že to, čo navrhla poslankyňa Fortuníková je v praxi nerealizovateľné," myslí si Šebák o schválenom uznesení v súvislosti s režimom počas provizória.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
  7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
  1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
  2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
  5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
  8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 635
  2. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 108
  3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 7 166
  4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 074
  5. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 4 773
  6. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 704
  7. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 3 966
  8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 456

Blogy SME

  1. Jozef Sitko: Azda mi chce admin zakázať v SME publikovať? (1.)
  2. Peter Kubica: Kniha o tom, ako odbehnúť maratóny
  3. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
  4. Anna Miľanová: V zálive...
  5. Ján Šeďo: "Putin dostal dve facky a povedal, že sa Ukrajine pomstí".
  6. Silvia Smolková: Ako hasia problémy v republike naše „stopäťdesiatky“?
  7. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 28. /
  8. Dušan Király: Kuala Lumpur: tajomstvá Petronas Towers a záhadné zmiznutie Belgičanky
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 106 748
  2. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 40 808
  3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 549
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 30 987
  5. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 231
  6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 14 557
  7. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 331
  8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 008
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

V treťom finálovom zápase dominovali 2:6 a už v nedeľu môžu na Považí rozhodnúť o majstrovskom titule.


17 h

Muža previezli s vážnym úrazom chrbtice do Trenčína.


TASR 21 h
Most na ostrov Vir.

Slovenskú klasiku aj tento rok využijú tisíce dovolenkárov.


26. máj

Až 35,8% dospelých fajčiarov zahadzuje cigaretové ohorky na zem. Užívatelia nahrievaného tabaku pristupujú k životnému prostrediu a ekológii oveľa zodpovednejšie než fajčiari.


26. máj

Blogy SME

  1. Jozef Sitko: Azda mi chce admin zakázať v SME publikovať? (1.)
  2. Peter Kubica: Kniha o tom, ako odbehnúť maratóny
  3. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
  4. Anna Miľanová: V zálive...
  5. Ján Šeďo: "Putin dostal dve facky a povedal, že sa Ukrajine pomstí".
  6. Silvia Smolková: Ako hasia problémy v republike naše „stopäťdesiatky“?
  7. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 28. /
  8. Dušan Király: Kuala Lumpur: tajomstvá Petronas Towers a záhadné zmiznutie Belgičanky
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 106 748
  2. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 40 808
  3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 549
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 30 987
  5. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 231
  6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 14 557
  7. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 331
  8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 008
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu