Hoci sa jar ešte len začína, hasiči už mali niekoľko výjazdov k požiarom trávnatých porastov. Niektoré z nich zapríčinila nedbanlivosť, iné vypaľovanie trávy.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Hasiči varujú pred nezmyselným jarným vypaľovaním trávnatých porastov i nepozornosťou počas prechádzok v prírode. Nebezpečné sú i lesné požiare, ktoré každý rok spôsobujú veľké materiálne a ekologické škody.
Obnova požiarom zničených lesných porastov predstavuje dlhodobý proces. Najčastejšou príčinou lesných požiarov je neopatrnosť a nedbanlivosť ľudí a podcenenie požiarneho nebezpečenstva pri zakladaní ohňa vo voľnej prírode.
Neradostné čísla
„Veríme, že nikoho nepoteší pohľad na spálenú a spustošenú lúku alebo les. Práve preto by mali všetci prispieť k tomu, aby sa znížilo riziko požiaru. Dôležitá je najmä prevencia. Čísla z uplynulých rokov sú alarmujúce," hovorí Peter Tarožík z Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Považskej Bystrici. Podľa jeho slov napríklad vlani zasahovali desaťkrát.
Požiarom sa nevyhli ani tento rok. „Prvý požiar suchej trávy likvidovali už 24. februára. V marci sme mali už 15 požiarov!" dodáva Tarožík.
Príčiny požiarov
Už malé deti vedia, že odhodená neuhasená cigareta či zápalka, sú častou príčinou
vzniku požiaru. „Oheň by ľudia nemali zakladať v priestoroch a na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu. Rovnako nebezpečné je vypaľovanie porastov kríkov bylín a drevín," upozorňuje Tarožík.
Riziko požiarov podľa neho vzrastá úmerne s pribúdajúcimi teplými dňami, keď ľudia chodia viac na prechádzky do lesov. Ako ďalej povedal, nechcú, aby ľudia obmedzili tento spôsob relaxu. Dôležité podľa neho je, aby, ak si urobia ohník, venovali mu aj patričnú pozornosť, a najmä dôkladne ho uhasili. „Ak by náhodou vznikol požiar, treba sa ho snažiť uhasiť hneď v zárodku. Pokiaľ sa to nepodarí, okamžite treba privolať hasičov," doplnil.
Vypaľovanie trávy
Vypaľovanie suchej trávy je u nás veľmi rozšírené, hoci je zakázané. „Pri požiaroch trávnatých porastov často dochádza aj k vážnym zraneniam osôb, niekedy dokonca k úmrtiam," hovorí o rizikách náčelník dubnických hasičov Milan Trnka. Aj on varujú pred takýmto nezodpovedným počínaním. „Ten, kto vypaľuje porasty, alebo zakladá oheň na miestach, kde by sa mohol rozšíriť, dopúšťa sa priestupku na úseku ochrany pred požiarmi a môže mu byť uložená pokuta až do výšky 331 eur," upozornil.
Hasiči z Dubnice nad Váhom hasili naposledy požiar 18. marca, keď zhorel porast na ploche asi tritisíc metrov štvorcových. „Naši chlapci museli zasahovať pri požiari, ktorý sa rozšíril pri Vážskom kanáli pri Košeci," doplnil aktuálny údaj v štatistike požiarovosti Trnka.