POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na podujatiach sa predstavili folkloristi z mesta, pozvané súbory z Trenčína a Rožnova pod Radhoštem, deti z viacerých základných a materských škôl i remeselníci.
Podujatia boli zamerané na oživovanie jarných tradícií z moravsko-slovenského pomedzia.
Deti a ich Moreny
Program Heš, Morena, heš v kine Mier otvorili deti z materských a základných škôl v Považskej Bystrici pásmom jarných riekaniek, piesní a a hier. Nechýbala samozrejme ani prehliadka Morien v tých najrôznejších podobách. Zhotovili ich deti sami za pomoci svojich učiteliek. V programe sa predstavili materské školy z Dukelskej a Praznova a žiaci zo základných škôl na sídlisku Stred, Slovanskej, z Považského Podhradia a Nemocničnej.
Čo je krkoštička?
Malí tanečníci z detského folklórneho súboru Mladosť z Považskej Bystrice potom predviedli, ako vyzeralo vítanie jari v Papradnianskej doline. Práve odtiaľto sa zachoval zvyk chodenia s krkoštičkou. „Je to stromček ozdobený stužkami, s ktorým pred sviatkami chodili deti po dedine od domu k domu a prinášali vinš, veršík a pesničku. Za to dostávali koláčiky a vajíčka," vysvetlil na podujatí moderátor programu.
Moravská buďačka
Zvyky z Moravy, z okolia družobného mesta Rožnov pod Radhoštěm predstavili na pódiu tanečníci a muzikanti zo súboru Soláň. Roznášanie májíčka a buďačka - polievanie vodou, tiež vynášanie Moreny, sú zvyky, ktoré sa tu zachovali. Folkloristi zo súboru Nadšenci z Trenčína predviedli zas zvyky zo Šumiaca, Čierneho Balogu a okolia Trenčína. Domáci Považanci pridali okrem iného ešte súbor tancov a piesní z Marikovskej doliny a Kostolca.
Pokračovanie v Jasenici a iné akcie
Program pokračoval večer "Vítaním jari" v Kultúrnom dome v Jasenici, kde sa predstavilifolklórne súbory Považan, Seniorpovažan, Soláň z Rožnova pod Radhoštěm, Nadšenci z Trenčína. Počas celého týždňa pred Veľkou nocou organizovali aj materské a základné školy v meste veľa akcií zameraných na zachovávanie jarných tradícií.