Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Považskobystrickí zlatí chlapci z Portugalska

Ma majstrovstvách sveta stredných škôl 17. - 29. marca v Portugalsku dosiahli najväčší úspech slovenskej hádzanej hráči Obchodnej akadémie Považská Bystrica. Pod vedením trénera Martina Múdreho získali zlaté medaily.

Majstri sveta z Obchodnej akadémie v Považskej Bystrici.Majstri sveta z Obchodnej akadémie v Považskej Bystrici. (Zdroj: OA)

Začalo to v Košiciach

O účasť na šampionáte, na ktorom štartovalo 24 tímov z Európy, Ázie a Ameriky, sa rozhodovalo v domácich kvalifikáciách. Na Slovensku sa tradične o účasť v posledných rokoch „bijú" Obchodná akadémia Pov. Bystrica a Osemročné gymnázium Košice. O postupe musel rozhodnúť jediný zápas, na rozdiel od dievčat, kde súťažili štyri tímy. Bystričania mali neľahkú úlohu, ale zápas v Košiciach vyhrali 30:25 a cesta do Portugalska bola voľná. Ich spolužiačky v Nitre neuspeli a skončili štvrté za postúpujúcimi Michalovcami, ale aj Nitrou a Partizánskym. O šampionáte sme sa pozhovárali s trénerom Martinom Múdrym.

Každá ruka dobrá

„Na majstrovstvá sveta som išiel druhýkrát, pred dvoma rokmi sme skončili v Dánsku na šiestom mieste. Podľa reglementu mohlo každé mužstvo mať dvanásť hráčov. Z ročníkov 1993 - 1995, ktoré mohli hrať, som mal k dispozícii iba deväť ozajstných hádzanárov, ktorí hrajú dorasteneckú ligu za MŠK Pov. Bystrica. Zvyšok som doplnil triom basketbalistov. Nemohli sme použiť hráčov ročníka narodenia 1995, v čom mali výhodu osemročné gymnáziá. Rizikom bol pre nás brankársky post, lebo k dispozícii som mal iba jediného gólmana Procházku."

Organizácia viazla

„Do Portugalska sme išli spolu s Michalovčankami cez Bratislavu, Schwechat, Frankfurt, Porto až do Guimaraesu. Bývali sme v trojhviezdičkovom hoteli v mestečku Taipas. Strava bola dobrá, no prekážal nám organizačný chaos. Ráno už okolo ôsmej hodiny sme išli na autobus, ktorý nás odviezol do niektorej z viacerých hál. Niekedy sme čakali dlhšie, inokedy menej. Ďalšie čakanie bolo pri obede a odrazu tu bol zápas. Po ňom opäť nasledovala komplikovaná cesta späť na hotel. Domáci sa snažili, ale najmä presuny družstiev im robili veľké problémy.

Krásne haly

Hralo sa v troch mestách - Guimaraes, Fafe a Braga vo viacerých halách. Prostredie bolo pekní, najviac nás upútala Multi hala v Guimaraesi, ktorá bude hostiť celosvetovú výstavu Expo. Je to obrovská stavba, do ktorej sa bez problémov cez obrovské vráta dostanú kamióny. Počas turnaja bola závesom rozdelená na dve ihriská. Vo finále už bolo k dispozícii iba jedno ihrisko a dva zápasy o zlato sledovalo štyritisíc divákov. Nevýhodou bolo, že sme vôbec nevideli niektorých súperov a nemali sme možnosť sa na nikoho pripraviť. Dánov, Francúzov a Chorvátov sme nevideli vôbec, ostatných až v deň zápasu.

Prvý cieľ postup

V skupine D nás čakalo päť súperov a postúpiť mohli iba dvaja najlepší. Za najväčších protivníkov sme považovali Maďarov a trochu aj Srbov, ale jednoznačným cieľom bol postup do štvrťfinále. V prvom zápase sme narazili na Srbsko, ktoré reprezentovali hráči Niša. Fyzicky silného protivníka sme vďaka perfektnému nasadeniu počas celých päťdesiatich minút zmietli z palubovky po výhre 30:16. Problémom bolo pre nás zranenie Procházku, ktorému delovka poranila ruku a dochytal so sebazaprením.

Na ďalší deň nás čakala veľká neznáma - Rakúsko. Ich tréner bol veľmi dobrým kamarátom bývalého trénera Pov. Bystrice Liptáka, a tak sme našli veľa spoločných tém na debatu. Rakúšania boli zo športovej školy, kde sa okrem hádzanej venujú v športových triedach cyklistike, plávaniu a veslovaniu. Herne boli dobrí, do polovice polčasu sme sa ťahali o každý gól. Potom ich tréner nechal dobrých hráčov na lavičke, čo sme využili a vysoko vyhrali. Izrael bol trénigovým súperom, lebo popoludní nás čakali Maďari.

Šancu v bráne dostal Cipciar a v tréningovovom tempe po nemastnom - neslanom výkone sme vyhrali. Maďarsko reprezentovali gymnazisti z Budapešti. Dovtedy všetko vyhrávali, ale trápili. Chlapci sa pasovali do úlohy favorita, čo sa nevyplatilo. V závere vyrovnaného zápasu sme doplatili na vylúčenia prehrali. Posledný zápas s outsiderom Luxemburskom bol o prestíži, šancu dostali všetcuň hráči a opory mohli oddychovať. Druhé miesto znamenalo splnenie prvého cieľa, korým bol postup do štvrťfinále.

Fantázia s Nemeckom

Vo štvrťfinále nás čakalo Nemecko, za ktoré hral výber Magdeburgu. Prvý polčas sme prehrali o gól a aj druhý sme nezačali dobre a po zbytočných vylúčeniach sme prehrávali 12:18. Potom chlapci začali plniť taktické pokyny, fantasticky zachytal Procházka, ktorý bol v takej eufórii, že necítil ani zranenú ruku. Na súpera začala platiť pevná obrana a začalo sa dariť aj strelecky. Výsledkom bol nečakaný obrat a najväčšie prekvapenie šampionátu. Zdolať tím z nemecka, kde je 80 športových gymnázií, kde sa venujú len a len hádzanej, to bol šok. Rumunské hviezdy zhasli.

Semifinálový súper Rumunsko vyradil nášho jediného premožiteľa Maďarov. Bol to výborný, ale veľmi tvrdo hrajúci tím chlapcov z Timisoary. Dve spojky mali takú kvalitu, že o dva tri roky by mali patriť medzi hviezdy nemeckej bundesligy. Polčas sme opäť prehrali o gól, ale potom sme využili hrubú hru súpera, ktorého obaja najlepší hráči dostali červené karty. V závere sme ustrážili dvojgólovú výhru a dostali sa do finále.

Zlatá bodka

Vo finále nás čakala najväčšia neznáma - Irán, ktorý bol prekvapením turnaja. Pri pohľad na jeho hráčov bolo zrejmé, že sú oveľa starší a dalo by sa smelo povedať, že to mohol byť výber do 21 rokov. Mohutné postavy, fúzy, to nemohla byť naša veková kategória. Ale podľa dokladov hrať mohli. Začiatok nám nevyšiel a prehrávali sme 0:3. Potom sa chlapci upokojili a zásluhou vynikajúcej obrany sme polčas vyhrali 12:6. V šatni som ich musel krotiť, že ešte nie je koniec. Náskok sme zvýšili, ale súper začal vysúvať obranu a risk sa mu vyplácal, lebo stiahol na päťgólový rozdiel. Potom sme dali gól a postupne náskok oúť narátol na desať gólov, aby sme nakoniec vyhrali 25:16.

Výborný kolektív

Brankár Prochádzka odchytal životný turnaj napriek zdravotným problémom. Matej Kardoš bol najlepším strelcom, ale aj vynikajúco bránil. Výborne zahrala aj stredná spojka Janíček. Nadštandard zahrali Machač a Greguš, ktorý dával dosť gólov. Krídla Mrišo a Porubský veľa zahadzovali, ale svoje si uhrali. Majbík bol žolíkom, lebo keď nastúpil, vždy dal dôležité góly. Štefánik hral menej, ale v zápase s Rumunskom nahradil vylúčeného Greguša. Trio basketbalistov Péli, Cipciar a Kováčik nebolo iba turistami, ale v skupine si zahrali a dali aj zopár gólov. V záverečných bojoch už iba spoluhráčov hecovali, lebo silní súperi by rýchlo odhalili ich slabiny. Turnaj bol náročný pre všetkých, pre mňa po psychickej stránek a pre chlapcov po fyzickej. Ruky a nohy mali opuchnutá, ale vždy sa dokázali pozbierať a dohrať. Janíček dohrával s Nemeckom v kŕčoch, čo svedčí, že všetci išli na doraz.

Výsledkový sumár

Pov. Bystrica - Srbsko 30:16 (M. Kardoš 8, Greguš 6, Janíček 6, Majbík 3, Mrišo 2, Porubský 2, Machač 2, Štefánik 1), Pov. Bystrica - Rakúsko 43:15 (Greguš 13, Machač 5, Porubský 5, M. Kardoš 4, Majbík 4, Janíček 3, Mrišo 3, Štefánik 2, Kováčik 2, Péli 1, Cipciar 1), Pov. Bystrica - Izrael 30:20 (M. Kardoš 7, Greguš 5, Janíček 4, Majbík 4, Štefánik 3, Porubský 3, Mrišo 1, Machač 1, Péli 1, Cipciar 1), Pov. Bystrica - Maďarsko 23:26 (Janíček 7, Greguš 6, M. Kardoš 4, Machač 3, Porubský 2, Majbík 1), Pov. Bystrica - Luxembursko 33:19 (Greguš 7, M. Kardoš 6, Majbík 4, Porubský 4, Janíček 3, Péli 2, Kováčik 2, Štefánik 2, Mrišo 2, Cipciar 1), Pov. Bystrica - Nemecko 28:22 (M. Kardoš 8, Greguš 7, Janíček 5, Machač 4, Majbík 2, Porubský 2), Pov. Bystrica - Rumunsko 25:23 (M. Kardoš 11, Janíček 4, Majbík 3, Porubský 3, Machač 2, Greguš 1, Mrišo 1), Pov. Bystrica - Irán 25:16 (M. Kardoš 8, Greguš 6, Machač 4, Porubský 2, Janíček 2, Majbík 2, Mrišo 1).

Obrovský úspech

Možno si to niekto nevie doceniť, ale je to najväčší úspech slovenskej hádzanej. Veľkú zásluhu na titule majú aj ďalší odborníci. Dušan Firit st. chlapcov učil základom hádzanej a vychoval z nich úspešných žiakov. Dušan Firit ml. v jeho práci pokračoval a získal s nimi titul majstra Slovenska mladšieho dorastu. Spolu s nimi som zažil aj ja veľa pekného, bol som im triednym učiteľom a teraz ich vediem v škole. V Portugalsku s nami boli aj Miriam Olešáková zo SAŠ a hlavný vedúcim bol Peter Martinovský. Veľmi nám pomohol aj riaditeľ Obchodnej akadémie Peter Bologa. Podporu sme mali aj zo SAŠ-ky, Slovenský zväz hádzanej sa nepridal. Ďakujem všetkým za podporu, chlapcov za výkon. Pre chlapcov je to životný úspech, rovnako ako aj pre mňa, hoci na konte mám slovenské tituly, či výhry na turnajoch v Slovinsku, Prahe a Karvinej," dodal zlatý tréner Martin Múdry.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 3. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 6. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 7. Dodajte vašej pokožke šťavu
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 13 508
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 118
 3. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 2 311
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 2 075
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 809
 7. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 283
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 116

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Kresba z bloku: Robotická ruka?... 2022
 2. Štefan Vidlár: Fčil
 3. Tupou Ceruzou: Snehová kalamita
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól
 5. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB
 6. Soňa Kallová: To najťažšie na záver. Národný park Mt. Kenya (UNESCO). Mt. Kenya verzus Kilimandžáro.
 7. Jozef Kozár: Výber z výskumu Marsu: Január 2023
 8. Martin Šuraba: Hrobárov almanach
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 15 618
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 7 788
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 869
 4. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 3 809
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 550
 6. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 3 371
 7. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 3 313
 8. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 144
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól
 2. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 3. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 6. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

S vtipným seriálom Futbalový bonzáčik sme tentokrát nakukli do šiestej ligy Sever, konkrétne do piatich tímov s domicilom v okresoch Považská Bystrica a Ilava.


45m
Starosta obce Beluša Ján Prekop (v pravo) a prednosta obecného úradu Patrik Štrbák (v strede) na mimoriadnom obecnom zastupiteľstve, kde ohlásili šetrenie.

V Beluši vzrástla zo dňa na deň cena elektriny desaťnásobne.


5 h

Má od 35 do 40 rokov, vysoký je asi 175 centimetrov.


red 19 h
Klub Otužilci z Podhradského mora.

Otužovanie aj pestovanie vlastnej zeleniny im teraz pomáha.


21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Kresba z bloku: Robotická ruka?... 2022
 2. Štefan Vidlár: Fčil
 3. Tupou Ceruzou: Snehová kalamita
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól
 5. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB
 6. Soňa Kallová: To najťažšie na záver. Národný park Mt. Kenya (UNESCO). Mt. Kenya verzus Kilimandžáro.
 7. Jozef Kozár: Výber z výskumu Marsu: Január 2023
 8. Martin Šuraba: Hrobárov almanach
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 15 618
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 7 788
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 869
 4. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 3 809
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 550
 6. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 3 371
 7. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 3 313
 8. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 144
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól
 2. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 3. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 6. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu