Utorok, 25. január, 2022 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Považskobystrickí zlatí chlapci z Portugalska

Ma majstrovstvách sveta stredných škôl 17. - 29. marca v Portugalsku dosiahli najväčší úspech slovenskej hádzanej hráči Obchodnej akadémie Považská Bystrica. Pod vedením trénera Martina Múdreho získali zlaté medaily.

Majstri sveta z Obchodnej akadémie v Považskej Bystrici.Majstri sveta z Obchodnej akadémie v Považskej Bystrici. (Zdroj: OA)

Začalo to v Košiciach

O účasť na šampionáte, na ktorom štartovalo 24 tímov z Európy, Ázie a Ameriky, sa rozhodovalo v domácich kvalifikáciách. Na Slovensku sa tradične o účasť v posledných rokoch „bijú" Obchodná akadémia Pov. Bystrica a Osemročné gymnázium Košice. O postupe musel rozhodnúť jediný zápas, na rozdiel od dievčat, kde súťažili štyri tímy. Bystričania mali neľahkú úlohu, ale zápas v Košiciach vyhrali 30:25 a cesta do Portugalska bola voľná. Ich spolužiačky v Nitre neuspeli a skončili štvrté za postúpujúcimi Michalovcami, ale aj Nitrou a Partizánskym. O šampionáte sme sa pozhovárali s trénerom Martinom Múdrym.

Každá ruka dobrá

„Na majstrovstvá sveta som išiel druhýkrát, pred dvoma rokmi sme skončili v Dánsku na šiestom mieste. Podľa reglementu mohlo každé mužstvo mať dvanásť hráčov. Z ročníkov 1993 - 1995, ktoré mohli hrať, som mal k dispozícii iba deväť ozajstných hádzanárov, ktorí hrajú dorasteneckú ligu za MŠK Pov. Bystrica. Zvyšok som doplnil triom basketbalistov. Nemohli sme použiť hráčov ročníka narodenia 1995, v čom mali výhodu osemročné gymnáziá. Rizikom bol pre nás brankársky post, lebo k dispozícii som mal iba jediného gólmana Procházku."

Organizácia viazla

„Do Portugalska sme išli spolu s Michalovčankami cez Bratislavu, Schwechat, Frankfurt, Porto až do Guimaraesu. Bývali sme v trojhviezdičkovom hoteli v mestečku Taipas. Strava bola dobrá, no prekážal nám organizačný chaos. Ráno už okolo ôsmej hodiny sme išli na autobus, ktorý nás odviezol do niektorej z viacerých hál. Niekedy sme čakali dlhšie, inokedy menej. Ďalšie čakanie bolo pri obede a odrazu tu bol zápas. Po ňom opäť nasledovala komplikovaná cesta späť na hotel. Domáci sa snažili, ale najmä presuny družstiev im robili veľké problémy.

Krásne haly

Hralo sa v troch mestách - Guimaraes, Fafe a Braga vo viacerých halách. Prostredie bolo pekní, najviac nás upútala Multi hala v Guimaraesi, ktorá bude hostiť celosvetovú výstavu Expo. Je to obrovská stavba, do ktorej sa bez problémov cez obrovské vráta dostanú kamióny. Počas turnaja bola závesom rozdelená na dve ihriská. Vo finále už bolo k dispozícii iba jedno ihrisko a dva zápasy o zlato sledovalo štyritisíc divákov. Nevýhodou bolo, že sme vôbec nevideli niektorých súperov a nemali sme možnosť sa na nikoho pripraviť. Dánov, Francúzov a Chorvátov sme nevideli vôbec, ostatných až v deň zápasu.

Prvý cieľ postup

V skupine D nás čakalo päť súperov a postúpiť mohli iba dvaja najlepší. Za najväčších protivníkov sme považovali Maďarov a trochu aj Srbov, ale jednoznačným cieľom bol postup do štvrťfinále. V prvom zápase sme narazili na Srbsko, ktoré reprezentovali hráči Niša. Fyzicky silného protivníka sme vďaka perfektnému nasadeniu počas celých päťdesiatich minút zmietli z palubovky po výhre 30:16. Problémom bolo pre nás zranenie Procházku, ktorému delovka poranila ruku a dochytal so sebazaprením.

Na ďalší deň nás čakala veľká neznáma - Rakúsko. Ich tréner bol veľmi dobrým kamarátom bývalého trénera Pov. Bystrice Liptáka, a tak sme našli veľa spoločných tém na debatu. Rakúšania boli zo športovej školy, kde sa okrem hádzanej venujú v športových triedach cyklistike, plávaniu a veslovaniu. Herne boli dobrí, do polovice polčasu sme sa ťahali o každý gól. Potom ich tréner nechal dobrých hráčov na lavičke, čo sme využili a vysoko vyhrali. Izrael bol trénigovým súperom, lebo popoludní nás čakali Maďari.

Šancu v bráne dostal Cipciar a v tréningovovom tempe po nemastnom - neslanom výkone sme vyhrali. Maďarsko reprezentovali gymnazisti z Budapešti. Dovtedy všetko vyhrávali, ale trápili. Chlapci sa pasovali do úlohy favorita, čo sa nevyplatilo. V závere vyrovnaného zápasu sme doplatili na vylúčenia prehrali. Posledný zápas s outsiderom Luxemburskom bol o prestíži, šancu dostali všetcuň hráči a opory mohli oddychovať. Druhé miesto znamenalo splnenie prvého cieľa, korým bol postup do štvrťfinále.

Fantázia s Nemeckom

Vo štvrťfinále nás čakalo Nemecko, za ktoré hral výber Magdeburgu. Prvý polčas sme prehrali o gól a aj druhý sme nezačali dobre a po zbytočných vylúčeniach sme prehrávali 12:18. Potom chlapci začali plniť taktické pokyny, fantasticky zachytal Procházka, ktorý bol v takej eufórii, že necítil ani zranenú ruku. Na súpera začala platiť pevná obrana a začalo sa dariť aj strelecky. Výsledkom bol nečakaný obrat a najväčšie prekvapenie šampionátu. Zdolať tím z nemecka, kde je 80 športových gymnázií, kde sa venujú len a len hádzanej, to bol šok. Rumunské hviezdy zhasli.

Semifinálový súper Rumunsko vyradil nášho jediného premožiteľa Maďarov. Bol to výborný, ale veľmi tvrdo hrajúci tím chlapcov z Timisoary. Dve spojky mali takú kvalitu, že o dva tri roky by mali patriť medzi hviezdy nemeckej bundesligy. Polčas sme opäť prehrali o gól, ale potom sme využili hrubú hru súpera, ktorého obaja najlepší hráči dostali červené karty. V závere sme ustrážili dvojgólovú výhru a dostali sa do finále.

Zlatá bodka

Vo finále nás čakala najväčšia neznáma - Irán, ktorý bol prekvapením turnaja. Pri pohľad na jeho hráčov bolo zrejmé, že sú oveľa starší a dalo by sa smelo povedať, že to mohol byť výber do 21 rokov. Mohutné postavy, fúzy, to nemohla byť naša veková kategória. Ale podľa dokladov hrať mohli. Začiatok nám nevyšiel a prehrávali sme 0:3. Potom sa chlapci upokojili a zásluhou vynikajúcej obrany sme polčas vyhrali 12:6. V šatni som ich musel krotiť, že ešte nie je koniec. Náskok sme zvýšili, ale súper začal vysúvať obranu a risk sa mu vyplácal, lebo stiahol na päťgólový rozdiel. Potom sme dali gól a postupne náskok oúť narátol na desať gólov, aby sme nakoniec vyhrali 25:16.

Výborný kolektív

Brankár Prochádzka odchytal životný turnaj napriek zdravotným problémom. Matej Kardoš bol najlepším strelcom, ale aj vynikajúco bránil. Výborne zahrala aj stredná spojka Janíček. Nadštandard zahrali Machač a Greguš, ktorý dával dosť gólov. Krídla Mrišo a Porubský veľa zahadzovali, ale svoje si uhrali. Majbík bol žolíkom, lebo keď nastúpil, vždy dal dôležité góly. Štefánik hral menej, ale v zápase s Rumunskom nahradil vylúčeného Greguša. Trio basketbalistov Péli, Cipciar a Kováčik nebolo iba turistami, ale v skupine si zahrali a dali aj zopár gólov. V záverečných bojoch už iba spoluhráčov hecovali, lebo silní súperi by rýchlo odhalili ich slabiny. Turnaj bol náročný pre všetkých, pre mňa po psychickej stránek a pre chlapcov po fyzickej. Ruky a nohy mali opuchnutá, ale vždy sa dokázali pozbierať a dohrať. Janíček dohrával s Nemeckom v kŕčoch, čo svedčí, že všetci išli na doraz.

Výsledkový sumár

Pov. Bystrica - Srbsko 30:16 (M. Kardoš 8, Greguš 6, Janíček 6, Majbík 3, Mrišo 2, Porubský 2, Machač 2, Štefánik 1), Pov. Bystrica - Rakúsko 43:15 (Greguš 13, Machač 5, Porubský 5, M. Kardoš 4, Majbík 4, Janíček 3, Mrišo 3, Štefánik 2, Kováčik 2, Péli 1, Cipciar 1), Pov. Bystrica - Izrael 30:20 (M. Kardoš 7, Greguš 5, Janíček 4, Majbík 4, Štefánik 3, Porubský 3, Mrišo 1, Machač 1, Péli 1, Cipciar 1), Pov. Bystrica - Maďarsko 23:26 (Janíček 7, Greguš 6, M. Kardoš 4, Machač 3, Porubský 2, Majbík 1), Pov. Bystrica - Luxembursko 33:19 (Greguš 7, M. Kardoš 6, Majbík 4, Porubský 4, Janíček 3, Péli 2, Kováčik 2, Štefánik 2, Mrišo 2, Cipciar 1), Pov. Bystrica - Nemecko 28:22 (M. Kardoš 8, Greguš 7, Janíček 5, Machač 4, Majbík 2, Porubský 2), Pov. Bystrica - Rumunsko 25:23 (M. Kardoš 11, Janíček 4, Majbík 3, Porubský 3, Machač 2, Greguš 1, Mrišo 1), Pov. Bystrica - Irán 25:16 (M. Kardoš 8, Greguš 6, Machač 4, Porubský 2, Janíček 2, Majbík 2, Mrišo 1).

Obrovský úspech

Možno si to niekto nevie doceniť, ale je to najväčší úspech slovenskej hádzanej. Veľkú zásluhu na titule majú aj ďalší odborníci. Dušan Firit st. chlapcov učil základom hádzanej a vychoval z nich úspešných žiakov. Dušan Firit ml. v jeho práci pokračoval a získal s nimi titul majstra Slovenska mladšieho dorastu. Spolu s nimi som zažil aj ja veľa pekného, bol som im triednym učiteľom a teraz ich vediem v škole. V Portugalsku s nami boli aj Miriam Olešáková zo SAŠ a hlavný vedúcim bol Peter Martinovský. Veľmi nám pomohol aj riaditeľ Obchodnej akadémie Peter Bologa. Podporu sme mali aj zo SAŠ-ky, Slovenský zväz hádzanej sa nepridal. Ďakujem všetkým za podporu, chlapcov za výkon. Pre chlapcov je to životný úspech, rovnako ako aj pre mňa, hoci na konte mám slovenské tituly, či výhry na turnajoch v Slovinsku, Prahe a Karvinej," dodal zlatý tréner Martin Múdry.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 3. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 5. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 6. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 7. Mecom ide na zelenú
 8. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 9. Marrákeš je červená perla Maroka
 10. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 1. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 2. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 3. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 4. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 5. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 6. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 7. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 8. Viac ihrísk aj bylinkových záhrad vo vašom okolí.
 9. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 10. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 6 128
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 592
 3. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 242
 4. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 4 005
 5. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 467
 6. Predplatné SME.sk len za 29 eur 3 146
 7. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 2 722
 8. Marrákeš je červená perla Maroka 2 285
 9. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 230
 10. Mecom ide na zelenú 2 168

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Vtáčnik
 2. Ľudovít Mravík: Covid-19: Imunita po očkovaní a prekonaní. Situácia v Európe: Rusko imunizované!
 3. Vlasta Žampová: OĽaNO zverejnite zoznam svojich členov, či tam nie je aj Vlčan a iní ???
 4. Rudolfa Vallová: Predávame dnes lepšie ako v minulosti?
 5. Lucia Paulíková: Kŕmim dieťa bez rozpakov
 6. Marián Lukáč: Blog č. 72-šikanovanie
 7. Irena Šimuneková: Omšenská Baba
 8. Matej Lorko: Obchodovanie s akciami: schopnosti alebo šťastie?
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 252
 2. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 194
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 763
 4. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 3 110
 5. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 3 088
 6. Věra Tepličková: Čo dôležité sme sa dnes v jednej z diskusných relácií dozvedeli? 2 715
 7. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 2 507
 8. Miroslav Lukáč: Žiaden Djokovič, žiaden Fico s maskou, žiadna výnimka. 2 419
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Juraj Mokráš ako člen štvorbobu na OH v Soči 2014 tretí zľava.

JURAJ MOKRÁŠ (30) z Považskej Bystrice má za sebou olympijskú skúsenosť, v Soči 2014 bol posádkou slovenského štvorbobu.


6 h
Ilustračná foto

Psychológovia hovoria o narastajúcom probléme, o ktorom sa nehovorí. Sexuálna výchova v rodinách je tabu a deti tak získavajú skreslené informácie. Za svoju sexualitu sa hanbia.


11 h
Cesta Milochov

Na úseku železničnej trate medzi Považskou Bystricou a Púchovom bol otvorený už druhý železničný tunel. Železnice Slovenskej republiky finišujú s najnáročnejšou stavbou v ich histórii a sľubujú rýchlejšiu a plynulejšiu jazdu vlakom cez Považie. Paralelne s otvorením tunela v Milochove bola do predčasného užívania spustená aj nová cestná komunikácia, ktorá vznikla na opustenom železničnom telese


18 h

Zapojte sa do najväčšieho prieskumu zameraného na závislosti ako alkohol, fajčenie, drogy a mobil. Vyplnením ankety sa automaticky zaradíte do súťaže.


16. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Covidový paradox v Poltári.


24. jan

Na Orave sú len dve dediny, v ktorých za minulý týždeň nezaznamenali covid. Tri dediny Bielej Oravy mali spolu o takmer tretinu viac infikovaných ako celý Dolnokubínsky okres.


5 h

Pacientom bude k dispozícii niekoľko nových lekárov aj centrum včasnej intervencie.


24. jan

Minulý týždeň pri kontrole dodržiavaní protipandemických opatrení zistila polícia na území Trenčianskeho kraja 27 priestupkov.


SITA 24. jan

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Vtáčnik
 2. Ľudovít Mravík: Covid-19: Imunita po očkovaní a prekonaní. Situácia v Európe: Rusko imunizované!
 3. Vlasta Žampová: OĽaNO zverejnite zoznam svojich členov, či tam nie je aj Vlčan a iní ???
 4. Rudolfa Vallová: Predávame dnes lepšie ako v minulosti?
 5. Lucia Paulíková: Kŕmim dieťa bez rozpakov
 6. Marián Lukáč: Blog č. 72-šikanovanie
 7. Irena Šimuneková: Omšenská Baba
 8. Matej Lorko: Obchodovanie s akciami: schopnosti alebo šťastie?
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 252
 2. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 194
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 763
 4. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 3 110
 5. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 3 088
 6. Věra Tepličková: Čo dôležité sme sa dnes v jednej z diskusných relácií dozvedeli? 2 715
 7. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 2 507
 8. Miroslav Lukáč: Žiaden Djokovič, žiaden Fico s maskou, žiadna výnimka. 2 419
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu