Obom učarovalo umenie trošku inak. Otec sa vo výtvarnej tvorbe zameral na krásu dreva, jeho farbu, líniu a textúru. Dcéra išla síce v jeho šľapajách, no jej učarovali skôr tempera a ceruza.
ILAVA. Na spoločnej výstave sa prezentujú Jozef Švihel a jeho dcéra Lenka Horečná-Švihelová.
Otec Jozef žije v Ladcoch, v súčasnosti pracuje v Detskom domove v Klobušiciach.
Dcéra Lenka zmaturovala v roku 2001 v Obchodnej akadémii v Ilave, pracuje v administratíve. Cit pre výtvarné umenie získala od svojich rodičov, ktorí jej vštepovali lásku k umeniu akéhokoľvek druhu od útleho detstva.
Otec
Inšpirovala ho tvorba Ludwika Korkoša. Výtvarník, rezbár Jozef Švihel je rodákom z Trenčína, v súčasnosti žije a tvorí v Ladcoch.
Od útleho veku vníma drevo ako materiál, ktorý slúži ľuďom ako denná potreba. Obdivuje jeho krásu, trvanlivosť, pevnosť, v každom kuse hľadá dušu dreva, niečo, čo treba objaviť a nožíkom či dlátkom vybrať z klátika. „V čase svojho životného smerovania si vybral drevo ako súputníka svojím životom. Vyštudoval 3-ročný učebný odbor drevomodelár v Martine, zmaturoval v SPŠS v Považskej Bystrici a promoval v Trnavskej univerzite v Trnave. Od roku 1984 pracoval vo vtedajšom Osobitnom učilišti v Ladcoch, kde priúčal chlapcov stolárskemu remeslu. S nimi sa od roku 1993pravidelne zúčastňoval výstav Výtvarné alternatívy v Považskej Bystrici, na ktorých získal Čestné uznania za prácu s mládežou a rôzne ocenenia na výstavách v Trenčíne a Martine.
Dcéra
Lenka má za sebou prvé pokusy s maľovaním temperou, jej srdcovkou je však kresba. „Zostala som verná stvárňovaniu človeka, pričom najviac ma v poslednom čase inšpiruje žena," povedala autorka obrazov.
Prvé výtvarné úspechy získala Lenka už počas štúdia na základnej škole, kde poslali jej práce na kolektívnu výstavu v Trenčíne. Navštevovala ZUŠ v Dubnici nad Váhom. „Počas štúdia na strednej škole sa Lenka venovala iným záujmom, a tak zostalo výtvarné umenie na určitý čas minulosťou. Neskôr však opäť túži po umeleckých zážitkoch, zisťuje, že výtvarné umenie ju priťahuje a túži vytvárať diela, ktoré potešia nielen ju. Cíti, že pri tvorbe je dôležitý samotný proces, počas ktorého pociťuje radosť, pokoj a relax.
Príroda je často zdrojom našich pocitov, chvíľ nadýchnutia sa . Aj Lenka sa vo svojich obrázkoch, v ktorých zobrazuje prírodu, snaží zachytiť určitú atmosféru, ktorá je poznačená jej pocitmi. Využíva techniku tempery, skúma jej čaro, farebnú mäkkosť, učí sa vychutnať si každý farebný odtieň, pretože každá farba vyjadruje určitý pocit, náladu, vzrušuje, udivuje, burcuje, dá sa ňou vyvolať hnev, radosť, smútok, pocity, ktoré niečo v niekom zanechávajú, ," prezradila na Lenku kurátorka.
Kresba ceruzkou však Lenke dáva pocit istoty a je dôležitým nástrojom jej tvorby. Kresbou sa snaží vytvárať línie, svetlá a tiene, pričom veľmi rada stvárňuje figúru a portrét. „I keď je jej tvorba v období neustáleho hľadania a skúmania, verím, že radosť z umenia, zo samotného vytvárania diel ju len tak ľahko neopustia a myšlienka, že maľovanie je najkrajšia vec na svete, ju bude podnecovať k vytvoreniu mnohých nových obrazov," dodala o dcére Alena Teicherová.