POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pri otvorení v poradí už deviatej edície vedeckej konferencie Slovenská republika 1939 - 1945 očami mladých historikov to povedal minister obrany Jaroslav Baška.
"Som veľmi rád, že na konferencii si môžu vymeniť názory na Slovenský štát rôzne skupiny ľudí. Nielen mladí historici, ale aj tí starší. Jej výsledkom by malo byť reálne zhodnotenie tohto kontroverzného obdobia v našich dejinách," povedal Baška, pričom vyzdvihol prínos mladých historikov i Vojenského historického ústavu pri Ministerstve obrany SR k objektívnemu objasňovaniu našej histórie.
Riaditeľ Ústavu pamäti národa Ivan Petranský považuje konferenciu za vhodnú platformu pre nové pohľady na dejiny prvej Slovenskej republiky. "Pohľad na toto obdobie do roku 1989 bol spolitizovaný. Potom sa vyprofilovali dve základné línie hodnotenia prvej Slovenskej republiky, ktoré však podliehali viac emotívnym hodnoteniam," povedal.
Vyzdvihol, že začiatkom storočia sa vyprofilovala skupina mladých historikov, ktorí sa snažia prezentovať odosobnený, nezideologizovaný a čo najobjektívnejší pohľad na kľúčové obdobie našich novodobých dejín.
Konferencia je rozdelená do piatich tematických oblastí života v Slovenskom štáte - Politika a spoločnosť, Armáda, žandárstvo a Hlinkova garda, Školstvo a kultúra, Cirkev a Hospodárstvo. Potrvá do štvrtka 15. apríla. V aule považskobystrického obvodného úradu ju zorganizoval Ústav pamäti národa v spolupráci s obvodným úradom a Fakultou sociálno-ekonomických vzťahov Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne.