POVAŽSKÁ BYSTRICA. Milan Lukáč vystavuje v Považskej Bystrici po prvý raz. „Exupéry v Malom princovi hovoril, že všetci dospelí boli kedysi deťmi, len málokto z nich si to pamätá," tvrdí Lukáč.
Tvrdí, že jeho tvorivé obdobie má dve podoby. Smutnú a veselú.
Chlapča v záhrade
„Pokúšam sa detské spomienky fixovať do nedetsky vážnych sochárskych materiálov. To, čo predstavujem v Považskej Bystrici je z obdobia veselších tém, keď som sa túlal v záhrade vysokou trávou. A tak vznikol Botanický sen," hovorí o svojej práci autor. Po stromoch, trávach a kríkoch sa časom logicky objavili zvieratá a cyklus Beštiárium.
„Jeho cesta bola na začiatku nenápadná, ale cieľavedomá. Rodičia ho podporovali. Začal kresliť, počúvať hudbu," povedal na vernisáži Lukáčovej výstavy kurátor Milan Mazúr.
Štúdium
Bojnický rodák sochárstvo študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri Jána Kulicha a Ladislava Snopeka, neskôr na École Nationale Supérieure des Beaux Arts v Paríži u Jeana Cardota.
„Je z reprezentácie nastupujúcej generácie slovenských výtvarníkov, ktorí v druhej polovici 80 - rokov rázne vstúpili na našu výtvarnú scénu. Dlhšie som sledoval jeho tvorbu. Pri jednom stretnutí so znalcami umenia vyskočilo jeho meno. Chytili sme sa, a motali sme sa okolo neho, až sme sa dopracovali k tejto výstave, tvrdil kurátor.
Sovy
Znak múdrosti používa autor vo svojich prácach dosť často. „Sovy sú múdre bytosti. Mám pocit, že v dnešnej dobe je fajn pripomenúť si, že je dobre, keď sa rozmýšľa. Je to krásny živočích, ktorý má uzavreté formy a je pre mňa sochársky zaujímavá. Pracujem s bronzom, čo mi dovoľuje mi robiť tenké či labilné kompozície, ktoré sú aj pri výrobe týchto zaujímavých živočíchov," prezradil svoj vzťah k sovám autor výstavy.
Vážne obdobie
Významnou súčasťou Lukáčovej tvorby sú monumentálne práce, komunikujúce s priestorom. „Najznámejšie sú tri pamätníky. Pamätník holokaustu v Bratislave, Pamätník politickým väzňom v Žiline a Pamätník železnej opony Devín, ktorý odhalila 23. októbra 2008 britská kráľovná ," načal ďalšiu tému autorovej tvorby kurátor.
„Mal som šťastie a vyhral som súťaž. Ten skok je na rozdiel od prírody tematicky obrovský, ale umožňuje mi venovať sa danej veci v rôznych polohách. Pre mňa, ako autora, je to tematicky iné, a o to je moja profesná práca napínavejšia," zhodnotil jedno zo svojich období Milan Lukáč. Jeho diela môžete vidieť v MG ART galérii do 2. mája.