POVAŽSKÁ BYSTRICA. Záchrannú zdravotnú službu v našom regióne bude podľa výsledkov všetkých troch kôl výberového konania prevádzkovať spoločnosť Falck záchranná a.s. Košice. V jej kompetencii budú všetky sídla staníc.
Počet a sídla záchraniek už po novom nekopírujú zákon o záchrannej zdravotnej službe. Ich rozloženie sa zmenilo. Koncové obce Lysá pod Makytou, Horná Mariková a Papradno prídu o záchranky, pribudnú, naopak v Dubnici nad Váhom a Orlovom - mestskej časti Považskej Bystrice.
Rozhodlo ministerstvo
O zmenách rozhodlo ministerstvo zdravotníctva na návrh Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby, ktoré robilo analýzu trojročného fungovania siete záchrannej služby. V novom rozložení už nefigurujú obce Lysá pod Makytou, Papradno a Horná Mariková. Naopak, objavili sa dve nové sídla.
„Koncové obce Horná Mariková a Papradno boli sídlami staníc rýchlej zdravotníckej pomoci, mali však enormne nízku vyťaženosť z pohľadu primárnych zásahov, čiže urgentných zásahov vo svojej spádovej oblasti. Nebolo výnimkou, že mali jeden urgentný zásah za dva dni, kým iné mali desať a viac zásahov za jeden deň," vysvetlila dôvody zmeny Eva Slováková z ministerstva zdravotníctva. Doplnila, že posádky v týchto obciach boli viac využívané na prevozy pacientov medzi ústavnými zdravotníckymi zariadeniami aj vo vzdialenejších regiónoch.
Zmeny sídiel
Ministerstvo preto rozhodlo o ich presťahovaní staníc do iných lokalít. Papradniansku a Marikovskú dolinu bude pokrývať rýchla zdravotná pomoc so sídlom v Orlovom, ktoré je mestskou časťou Považskej Bystrice.
Jedna stanica je v regióne zrušená, pretože papradnianska sa presťahovala do Malých Ostratíc v okrese Partizánske. Podľa Slovákovej dôvodom presťahovania bolo dlhodobé nadmerné vyťaženie staníc v okresoch Bánovce nad Bebravou a Partizánske, kde často museli vypomáhať aj posádky z okresu Topoľčany, pretože na 90-tisíc obyvateľov tam pripadali len dve posádky rýchlej lekárskej pomoci.
Nízku vyťaženosť podľa vyjadrenia ministerstva zdravotníctva vykazovala aj rýchla zdravotná pomoc v Lysej pod Makytou, ktorú presťahovali do Ilavy. „Vzdialenosť obce od najbližšej posádky rýchlej lekárskej pomoci v Púchove je približne 15 km po dobrej komunikácii, takže je dosiahnuteľná v prijateľnom dojazdovom čase," odpovedala na otázku, či budú záchranky stíhať zákonom stanovený limit na dojazd.
„Presun stanice z Lysej do Ilavy vychádza z vysokej vyťaženosti jedinej posádky v Ilavskom okrese," objasnila Slováková. Pôvodnú záchranku z Ilavy presťahovali do Dubnice nad Váhom, ktorá ako najväčšie mesto v okrese bola do polovice decembra bez sídla záchrannej zdravotnej služby.
Reakcie starostov
Starosta Lysej pod Makytou Pavol Gábik sa obáva, že záchranky z Púchova nebudú stíhať časové limity, ktoré sú stanovené zákonom. „Zasahujú v celej doline, ľudia bývajú aj pri českých hraniciach. Budú to stíhať?" spýtal sa.
Rovnaké obavy má aj starosta Hornej Marikovej Pavol Pacek. „Chorí mali väčšiu nádej na záchranu, lebo často rozhodujú minúty," poukázal. Podotkol, že v obci sa sťahovanie môže prejaviť aj inak, a to vyššou nezamestnanosťou. „Polovica zamestnancov bola z našej obce," vysvetlil.
Nový prevádzkovateľ
Košická spoločnosť Falck záchranná a.s. získala vo výberových kolách všetky sídla záchrannej zdravotnej služby v našom regióne. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Jána Štesa sú pripravení ponúknuť prácu zamestnancom prechádzajúcich poskytovateľov, ak budú mať záujem a splnia kvalifikačné predpoklady. „Každý uchádzač prechádza výberovým konaním. Týmto spôsobom postupujeme pri obsadzovaní každej novej pracovnej pozície," dodal.