POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na výstave sú práce detí zo Základnej umeleckej školy v Galanete, Súkromnej základnej školy z Martina a detskej galérie z poľskej Turuni. Celoslovenskú súťaž vyhlasuje ministerstvo školstva a pravidelne ju organizuje považskobystrická umelecká škola.
Súčasťou bienále je aj seminár pre učiteľov výtvarnej výchovy.
Výstava
Bienále výtvarných alternatív má súťažný charakter každé dva roky. Tohtoročné podujatie bolo určené na prezentáciu víťazných prác vlaňajšieho ročníka. Výstava je inštalovaná v priestoroch základnej umeleckej školy. Je určená nielen pre žiakov tohto zariadenia, ale pre verejnosť až do 21. mája od pondelka do piatku v čase od 10. do 17. h.
Je na nej skutočne čo obdivovať. Maľby, kresby... Každé dieťa do výtvarnej práce vložilo niečo zo sebe, snažilo sa urobiť ju čo najlepšie. „Každé dieťa, každá škola majú svoj rukopis. Každé z nich sa inšpirovalo niečím iným, využilo iný štýl, aby vyjadrilo svoj názor. V komplexnom poňatí vystavené práce vyznievajú veľmi pekne," zhodnotila dielka riaditeľka základnej umeleckej školy Blanka Cedzová.
Seminár pre učiteľov
Samotné podujatie neznamená len súťaž alebo výstavu víťazných prác. Každý rok k nemu patrí aj seminár pre učiteľov výtvarnej výchovy. Keďže takéto stretnutia sú pre nich ojedinelé, vždy uvítajú možnosť vymeniť si skúsenosti či získať nové poznatky od odborných lektorov, ktorých škola vždy pozýva. Tie im tento rok odovzdávala akademická sochárka Věra Roeselová z Prahy, Václav Černoch z Havlíčkovho Brodu, Ladislav Čarný z Bratislavy či Renáta Pondelíková z Banskej Bystrice.
„Mne osobne sa veľmi páčila prednáška pána Černocha, ktorý nám ukázal novú techniku keramický pastel. Chcem ju naučiť aj žiakov. Bolo to pre nás niečo úplne nové. Pán Černoch je asi jediný, kto zdedil túto techniku," povedala Veronika Mikulášová. Jej kolegyňa Lucia Lojková doplnila, že veľký ohlas mala aj prednáška Ladislava Čarného, ktorý je jedným z tvorcov učebných osnov pre výtvarnú výchovu. „Učitelia s ním diskutovali o problémoch, ktoré ich trápia, konzultovali, čo by sa dalo ešte vylepšiť. Ale takto by sme mohli hovoriť o každej prednáške. Každá bola o niečom inom a pre nás znamenala veľký prínos," dodala.