POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pracovníkov nemocnice zavolali do malej zasadačky na bežné pracovné stretnutie. Začalo sa však šepkať o tom, že majú prísť aj najvyšší predstavitelia HZDS. Medzi nimi aj Vladimír Mečiar a trenčiansky župan Pavol Sedláček.
Lekárov a sestier prišlo málo, asi šesťdesiat. Mnohí si prácu odložiť nemohli. Do poslednej chvíle ani nevedeli, kto na stretnutie príde. Nakoniec sa s riaditeľom nemocnice Jaroslavom Michálkom a námestníčkou Amáliou Ondičovou objavil aj predseda hnutia Mečiar. Nechýbali ani regionálni predstavitelia - za kraj Milan Rehák a okres Ján Fusko.
Predstavitelia strany okrem toho, že rozoberali problémy nemocnice, vyzvali ľudí, aby ich podporili. Predseda samosprávneho kraja neskôr vysvetlil, že tým myslel aj podporu vo voľbách.
Zamestnancov nemocnice mrzí, že politici riešia problémy vždy len pred voľbami. Sestry sa posťažovali, že na vzdelávanie si musia brať voľno a na toto stretnutie bol čas aj počas pracovnej doby.
Prišli len pred voľbami
Niektorí výzvu hodnotiť stretnutie odmietli, iní sa vyjadrili, ale nechceli byť menovaní.
„Je to v podstate zneužívanie politickej moci. Politické stany si nás všímajú hlavne teraz, zaujímajú sa o nás len tesne pred voľbami a po voľbách bude to isté, čo je doteraz. Potom, keď budeme chcieť, aby sa niečo riešilo, aby niekto prišiel, povedia vydržať, vydržať, vydržať a riešiť sa nebude," myslí si mladý lekár považkobystrickej nemocnice.
Dodáva, že na Slovensku sú, žiaľ, všetci zdravotníci sponzormi vlastného vzdelávania a vlastnej práce, čo nie je dobrý stav ani pre nich, ani pre pacientov. Veľa šikovných zdravotníkov, či sestier alebo lekárov práve pre toto odchádza preč zo Slovenska.
Politická kampaň
Zdravotníci tvrdili, že netušili, čo sa bude diať. „Nikto z nás poriadne nevedel, kto príde. Netušili sme, že to bude v podstate politická kampaň. Sedeli sme predtým len s námestníčkou, nevedeli sme nič. Veľmi ma mrzí, ako reagoval aj pán Mečiar, ktorý je pri vláde už niekoľko rokov a tváril sa, akoby tu bol dva mesiace a zisťoval teraz situáciu," posťažovala sa jedna zo sestier.
"Riaditeľa máme teraz dobrého, ale politici robia pre nás veľmi málo. Preto to u nás v nemocnici vyzerá tak, ako to vyzerá. Je to veľmi nepríjemný pocit, keď sa musíte hanbiť pred pacientmi za to, ako nemocnica vyzerá. Radi by sme mali dobré vybavenie a pekné prostredie, a nie, ako to je teraz. Budova sa rozpadáva. Keď nás hodnotia, dostávame potom zlé body. Chýbajú nám pri hospitalizácii základné veci. Potom nevieme pacientom poskytnúť potrebný štandard a ťažko im to vysvetlíme," hovorila sestrička.
Na iné voľno nedostanú
Sestrám z iného oddelenia prekážalo, že keď majú študovať, udeliť im voľno v pracovnom čase je problém, ale na takéto stretnutie sa to dalo.
„Keď sa potrebujeme vzdelávať a získavať kredity na odborných seminároch, čo máme zo zákona povinnosť, aby sme mohli vykonávať svoje povolanie, nesmiem odísť v pracovnom čase. Chodíme v sobotu alebo v týždni na úkor voľného času. Inak by sme mali vytriasačky. Teraz toto spravia cez pracovný čas?" rozhorčovali sa sestry.
Zamestnanci nám prezradili aj svoje mená, žiadali nás však, aby bola zachovaná ich anonymita.
Vyjadrenie politikov
Pavol Sedláček priznal, že prišli medzi zdravotníkov, aby získali ich podporu. „Snažíme sa vyjednať čo najlepšie podmienky pre nemocnice v našom kraji. Tak som to myslel, keď som zopakoval, aby nás lekári a sestry podporili," povedal predseda samosprávneho kraja Pavol Sedláček. Na otázku, ako myslel túto podporu, odpovedal: „Vo voľbách ako stranu ĽS-HZDS."
Tento účel nepoprel ani Vladimír Mečiar. „Pán predseda samosprávneho kraja je zvolený, nepotrebuje podporu, aby ho volili. Pokiaľ ide o podporu, treba podporiť aktivity kraja na vyšších orgánoch," odpovedal Vladimír Mečiar. Na priamu otázku, prečo neprišiel riešiť problém, keď sa bojovalo za zaradenie nemocnice do minimálnej siete, odpovedal, že bol vážne chorý. „Vtedy sa rozhodovalo o tom, či budem žiť," dodal Mečiar.
Vo voľbách do vyšších územných celkov podporili Pavla Sedláčka ĽS-HZDS aj Smer-SD.
Riaditeľ nie je kompetentný
Riaditeľ na stretnutí zhodnotil stav nemocnice a poukázal na to, kde sú problémy. Zamestnanci ho podporili potleskom. K účasti politických predstaviteľov sa vyjadril vyhýbavo. „Bolo to pracovné stretnutie. Nie som kompetentný, ako riaditeľ nemocnice, hodnotiť, či bolo politické alebo nie. Mal prísť predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja, pripravované bolo pracovné stretnutie. Jemu ja neorganizujem, s kým príde," vyjadril sa riaditeľ nemocnice Jaroslav Michálek.
Politológ: Je to škandál
Politológ Grigorij Mesežnikov hodnotí situáciu ako porušenie princípov férovej volebnej súťaže. „Ak ľudia neboli poriadne informovaní, o čo ide na pracovnom stretnutí, je to škandál. Išlo vlastne o stranícku akciu na pôde štátnej či verejnej inštitúcie. Myslím si, že je to absolútne neprípustné. Používajú sa neférové metódy predvolebného boja. Súvisí to aj s tým, že HZDS je zo všetkých parlamentných strán v najhoršej situácii," povedal Mesežnikov.