TRENČÍN. Hovorkyňa samosprávneho kraja Vlasta Henčelová uviedla, že veľkým problémom je však časový horizont umiestňovania klientov v centrách sociálnych služieb a domovoch sociálnej starostlivosti. „Keďže kapacita je nedostačujúca, doba čakania môže byť aj niekoľkonásobne dlhšia, než ukladá zákon. V urgentných prípadoch však pristupujeme k prednostnému prijatiu v zmysle zákona. Prednostne riešime prípady, ak ide o ohrozenie života alebo zdravia občana. Ak žiadateľ spĺňa túto podmienku a nemá žiadnych rodinných príslušníkov, riešime ho prednostne aj mimo poradovníka," vysvetlila Henčelová.
Povinnosť umiestnenia klienta v sociálnom zariadení do 60 dní od podania žiadosti je podľa jej vyjadrenia veľmi zaväzujúca a ťažko realizovateľná. Doplnila, že problémy spôsobuje aj vek a s tým súvisiaci stav objektov. Štát samosprávnym krajom odovzdal budovy sociálnych zariadení vo veľmi zlom stave, pričom požiadavky Úradu verejného zdravotníctva na kvalitu hygienických podmienok pri poskytovaní služieb, ale aj požiadavky legislatívy sa neustále zvyšujú. Samosprávny kraj v rámci svojich možností od začiatku pristúpil k opravám, rekonštrukciám a zveľaďovaniu zariadení, čo bolo a je finančne veľmi náročné.
S pomocou eurofondov zmodernizovali sociálne zariadenia v Nosiciach, Dubnici nad Váhom, Dolnom Lieskove a v Trenčíne. "Aj v tomto období máme pripravených desať projektov, v štyroch sme už boli úspešní v Slávnici, v Dolnom Lieskove, v DEMY Trenčín a v Považskej Bystrici. Spomenúť treba zriadenie vlastného nového Centra sociálnych služieb na Bernolákovej ulici v Novom Meste nad Váhom," doplnila Henčelová.
V zriaďovateľskej pôsobnosti kraja je 26 centier a domovov sociálnych služieb. „V budúcnosti by samosprávny kraj uvítal jasné vymedzenie finančných kompetencií samosprávnych krajov, miest a obcí, ako aj väčšiu podporu štátu," dodala.