POVAŽSKÁ BYSTRICA. Dobrá účasť v akýchkoľvek voľbách býva tradične hlavne na starších sídliskách. V týchto voľbách je to však vyrovnané.
Tridsať percent bolo okolo obeda vo viacerých okrskoch aj na najmladšom sídlisku Rozkvet. Máloktorý volič prichádzal do miestnosti s tým, že by vyberal na poslednú chvíľu. Všetci boli pevne rozhodnutí.
Pre starších je voliť povinnosť, fandia ľavici
Starší voliči považovali voľby za povinnosť, ktorú si musia splniť. „Chodím pravidelne, prv som sem-tam nešla, ale teraz áno. Bolí ma síce ruka, lebo som spadla v pondelok na bicykli, vidíte, mám to aj zaviazané, ale šla som. Bála som sa, či nejdem už neskoro. Prv som volila stále niekoho iného, ale teraz budem tú istú stranu, čo aj predtým, hádam dodrží ten kandidát, čo sľúbil," hovorí Júlia Farská, ktorá má už vyše sedemdesiat. Dopĺňa, že od politikov by očakávala väčší záujem o mestá, ktoré kedysi prosperovali a teraz majú problémy.
Je skôr ľavicovo orientovaná. „Naše mesto bolo kedysi na tom dobre, pokiaľ fungovala fabrika. Ale teraz mladí musia chodiť za prácou preč. To nie je dobré, ani to, že majú poľnohospodári také problémy. Veď kedysi družstvá prosperovali a nemuseli sme kupovať toľko vecí zo zahraničia. Prečo sa to zrušilo?" pýta sa pani Farská. Pamätá si dosť, vo fabrike robila štyridsať rokov aj ona a bola spokojná.
Rodina Rosinovcov volila na Rozkvete.
„Volili sme tak ako aj minule, ľavicu. Načo to meniť, nech splnia všetko, čo sľúbili. Počkáme si," zdôveril sa nám Pavol Rosina z Rozkvetu. Voliť chodí pravidelne, teraz prišiel s manželkou aj dcérou, ktorá má už tiež rodinu. Robí vodiča kamiónu a manželka dlhé roky pracovala ako predavačka, nedávno prácu zmenila.
Mladých ovplyvnili známi a rodičia
Celkom mladá generácia sa rozhodovala skôr podľa toho, čo im poradili známi či rodičia. „Nevyznám sa veľmi v politickom dianí, poradili mi najviac rodičia," hovorí Roman Jurdík. „Známy mi sľúbil pivo, ak pôjdem voliť toho, koho volil on. Tak som išiel. Uvidíme, či som sa dobre rozhodol," zasmial sa Peter Muráň.
Vyhranené názory
U niektorých voličov rozhodovalo, aký program ponúkala strana a politické dianie sledujú veľmi pozorne, „Volil som jednoznačne pravicu. Teda toho, kto pre Slovensko aj niečo urobil, nielen sľuboval," hovorí Oto Čiernik. Prišiel aj s rodinou. Pri voľbách asistovali jemu aj manželke jeho malé dcérky, dvojičky.
„Nechodím pravidelne. Ako sa rozhodujem? Diskutujeme so známymi, sledujem, čo sa deje a vytvorím si vlastný názor," hovorí Peter Šumega, muž v stredných rokoch.
Dobrá volebná účasť
Volebná účasť je zatiaľ v meste dobrá. V jednom z okrskov na sídlisku Stred už okolo jednej popoludní prekročila tridsať percent. Tu však býva účasť tradične dobrá.
Spokojní boli však tentoraz aj na Rozkvete, kde to býva najslabšie. „Ešte sme len v polovici a už odvolila štvrtina ľudí. Je to dobré," skonštatoval o účasti v ôsmom okrsku na Rozkvete predseda komisie.
Možnosť zúčastniť sa volieb tu využili dokonca aj ľudia zo zahraničia. „Máme tu štyroch, ktorí využili možnosť voliť, aj keď sú v zahraničí. Ide o ľudí vo veku okolo tridsať rokov. Dvaja sú vo Veľkej Británii, jeden v Holandsku a jeden v Čechách," dodáva.
Viacerí mladí, ktorých sme oslovili nám povedali, že by uvítali možnosť voliť cez internet.