LYSÁ POD MAKYTOU. K večeru sa vo volebnej miestnosti tvorili rady. Členovia komisie mali problém urýchlene skladať volebné lístky. „Na obed bol trocha útlm, ale teraz ľudia chodia húfne, nuž máme sa čo obracať," povedala jedna z členiek komisie.
K obci patria aj časti, ktoré sa nachádzajú na okolitých lazoch. Ľudia išli voliť aj odtiaľto.
V Strelenke - časti Holcové, čo je jedna z častí lazov, sme zastihli po voľbách celú rodinu Janíčkovcov - najmladších aj najstarších. Bolo ich tam hádam zo desať. Pani Bronislava hovorí, že voliť chodia pravidelne. Mladšia Helena to potvrdzuje. „Nie vždy sa nám chce, veď volebnú miestnosť máme vzdialenú tri kilometre, čo je dosť ďaleko. Pre niekoho, kto nemá auto, je to problém, lebo treba ísť po hlavnej ceste. Ale zvykli sme si, niektorí chodia aj pešo. Ako vidíte, naša rodina odvolila aj tento rok, sme vzorní, dodáva žartom.
V Ihrišti bola podobná účasť
V mestskej časti Púchova - Ihrišti mali taktiež zhruba päťdesiatpercentnú účasť. V podvečer však nápor vo volebnej miestnosti nezaznamenali. Členovia volebnej komisie ju porovnávali s voľbami do samosprávneho kraja, kde bola účasť veľmi slabá. Veľký záujem o voľby do Národnej rady ich prekvapil.
V Hoštinej sú prekážkou schody
V ďalšej mestskej časti Púchova - Hoštinej mali okolo osemnástej hodiny 38-percentnú účasť, väčší nápor čakali večer.
Ako však povedal člen volebnej komisie Eduard Hikl, možno by prišlo viac ľudí, keby bola volebná miestnosť inde. Najmä starších ľudí podľa neho odrádzajú strmé schody, ktoré musia prekonať k volebnej urne. „Rozmýšľali sme nad tým, že by sme dali jednu volebnú plentu a stolík s urnou aj von. Neviem však, či to tak môžeme urobiť. Ľudia sa tiež sťažujú, že nechodievame k babkám. Nevedia však pochopiť, že musia komisiu o návštevu s prenosnou volebnou urnou požiadať," dodal.