Do literárnej súťaže O cenu Dominika Tatarku sa v tomto roku zapojili mladí autori z celého Slovenska. Záujem zvýšili aj zmenené podmienky. Po prvý raz organizátori neurčili témy, o ktorých majú písať.
PLEVNÍK-DRIENOVÉ. Meno spisovateľa Dominika Tatarku je spojené aj s touto obcou. Nesie ho i základná škola, ktorá patrí medzi organizátorov literárnej súťaže. Tento rok sa uskutočnil jej ôsmy ročník.
Účasť i kvalita prác boli vyššie. Podľa Ľuby Bašovej z Považského osvetového strediska vplyv na to mal aj voľný výber tém.
Mladšia kategória
Súťaž bola rozdelená do dvoch kategórií. Autorsky silnejšia bola prvá, ktorá bola určená pre žiakov základných škôl. „Ôsmy ročník tejto súťaže svedčí o tom, že literárna tvorba mladučkej generácie jestvuje a rozvíja sa," zhodnotila účasť predsedníčka poroty Eva Žibrúnová. Tridsaťdva literárnych prác od 31 mladých autorov organizátorov i porotu potešili. Zapojili sa žiaci z Považskej Bystrice, Púchov, Papradna, Pružiny, Ladiec, Spišských Vlachov, Handlovej i Oravského Veselého.
Odbornej porote sa najviac páčila práca Lenky Kružlicovej z Handlovej. Nazvala ju Muž z minulosti. Spokojná môže byť aj Rebeka Jurčacková zo ZŠ Slovenských partizánov Považská Bystrica, ktorá za dielko Svetlo za záclonou (alebo Záclona na duši) získala pekné tretie miesto.
Ocenenia získali aj ďalší mladí autori z nášho regiónu. Simona Zboranová z Papradna dostala cenu považskobystrickej miestnej organizácie Matice slovenskej a Lucia Zigová s Monikou Kvietkovou zo ZŠ Slovenských partizánov za svoje dielka dostali čestné uznania.
Staršia kategória
Rovnako ako pri mladších autoroch, ani v tejto kategórii nemali autori presne určenú tému. Do súťaže sa zapojilo dvadsaťdva autorov z rôznych kútov Slovenska.
Odbornej porote, ktorej predsedom bol Rudolf Dobiáš, sa najviac páčila poviedka Deti stratenej generácie. Jej autorom je Považskobystričan Michal Liba. „Je to správa o živote, cítení a myslení príslušníkov najmladšej generácie, napísaná šťavnatým, metaforami nasýteným jazykom. Je to aj prienik cez filozofické vrstvy obyčajného života, zamoreného skepsou a dezilúziou, aby napokon predsa bolo vidieť svetielko na konci tunela - lásku," zhodnotila víťaznú prácu porota.
Na druhom mieste skončila Emília Molčániová z Predajnej za súbor poviedok a na treťom Klára Bieliková z Považskej Bystrice s poviedkou Maličká.
Porota udelila aj niekoľko čestných uznaní. Dostala ho aj Považskobystričanka Martina Štofková za prácu Cestopisná mozaika z Európy. Cenu Považského osvetového strediska získala Dana Haviarová z Považskej Bystrice a cenu riaditeľky ZŠ Dominika Tatarku Peter Juris z Plevníka-Drienového.