POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na poslednom, júnovom zastupiteľstve väčšina poslancov podporila návrh primátora Miroslava Adameho na zrušenie uznesenia, ktorým poslanci schválili na májovom zasadnutí zastupiteľstva komunitný plán sociálnych služieb. Postup schvaľovania bol v rozpore so zákonom.
Poslanci vytýkajú právnikom mesta, že to včas nezachytili, najmä ak ide aj o hrozbu finančnej ujmy pre mesto. Predísť schvaľovaniu materiálov, ktoré nemajú poslanci čas poriadne preštudovať, sa dá podľa zástupcov občianskeho združenia Strážov zmenou rokovacieho poriadku.Chýbalo verejné prerokovanie
Na júnovom zasadnutí zastupiteľstva sa zišlo dosť poslancov. „Komunitný plán nebol predložený na verejnú diskusiu a do jeho prípravy neboli zapojení poskytovatelia a prijímatelia sociálnych služieb. Neboli dodržané potrebné ustanovenia, ktoré majú predchádzať jeho schváleniu," tvrdí primátor Miroslav Adame.
Väčšina poslancov hlasovala za primátorov návrh na zrušenie, traja poslanci sa zdržali. Komunitný plán sociálnych služieb tak mesto zatiaľ nemá. Košická spoločnosť, ktorú si mesto objednalo na jeho spracovanie, zabezpečuje verejné prerokovanie a jeho dopracovanie. Objaviť by sa mal na júlovom zastupiteľstve.
Nechceli brzdiť investície
Poslanci chceli urýchleným prijatím komunitného plánu predísť situácii, aby neexistencia plánu bránila čerpaniu nenávratných finančných prostriedkov na budovanie sociálneho zariadenia v meste.
Nezisková organizácia Pokoj v duši chce bývalé sídlo spoločnosti POV BYT, prestavané na bytovku, zrekonštruovať a prerobiť údajne na domov sociálnych služieb. „Pokiaľ plán nemáme, nemôžu ani samospráva, ani súkromný sektor žiadať prostriedky na vybudovanie sociálnych zariadení mimo finančných zdrojov mesta. Mesto ho už malo dávno mať," zdôvodňuje predloženie návrhu poslanec Jozef Kostelanský.
Plán ešte nemusia mať
Primátor Miroslav Adame tvrdí, že predloženie plánu bolo pre neho prekvapením. „Ľudia, ktorí sa zaujímajú o financie z eurofondov, boli aj za mnou. Povedal som im, že komunitný plán ešte nemusíme mať a že ho vypracovávame. Tiež, že ho poslanci budú schvaľovať na júlovom zastupiteľstve. Keď sa materiál dostal na májové zasadnutie, bolo to pre mňa prekvapenie. Všetci sme sa dostali do veľkého tlaku. Nechceli sme byť obviňovaní, že chceme zabrzdiť prítok financií do mesta," hovorí Adame.
Za neboli všetci
Za prijatie plánu na májovom zastupiteľstve nehlasovali všetci poslanci, mali k predloženému materiálu výhrady. „Odmietam hlasovať za materiály, ktoré sa predkladajú až v deň rokovania zastupiteľstva," tvrdí Karol Janas. „Plán nebol prerokovaný ani v sociálnej komisii, ani v mestskej rade. Nemal atribúty oficiálneho materiálu," dodáva Vladimír Bačík.
Ľubomír Kubovič hovorí, že problém bol hlavne v tom, že schváleniu plánu nepredchádzala verejná diskusia, čo vyžaduje aj zákon.
Právnička to mala zachytiť
Poslanec Janas vyjadril počudovanie nad tým, že právnici nezachytili rozpor so zákonom pri prijímaní uzenesenia, najmä ak hrozí aj finančná ujma pre mesto.„ Neviem, prečo problém právnici nezachytili. Ak sa stala takáto hrubá chyba, malo sa ísť na prokuratúru so žiadosťou o stanovisko. Ak by dala prokurátorka protest, bolo by to jednoduchšie, ako rušiť rozhodnutie zastupiteľstva," vysvetľuje Janas. Dodal, že právnička ho pritom informovala o miliónových stratách, ktoré hrozia mestu. Podotkol tiež, že iný, bezproblémový materiál o poslaneckej redakčnej rade mestských novín pritom primátor nepodpísal. Uznesenie o komunitnom pláne áno. Konzultácia mesta s prokuratúrou chýbala aj poslancom Františkovi Matušíkovi a Jozefovi Kostelanskému.
Nebolo potrebné čakať
Všetky námietky, prečo nečaká mesto na protest prokurátora, sa zdali právničke Dane Polákovej zvláštne.
„Keď som sa dozvedela, že bol komunitný plán schválený a niekto, nebudem hovoriť kto, mieni podať podnet na prokuratúru, usúdila som, že je lepšie nečakať, ale konať. Pozrela som si ustanovenia zákona, o ktorých mi bolo povedané, že sú porušené a konzultovala som, okrem iného, aj so spracovateľkou návrhu komunitného plánu, ako treba postupovať. Ja som plán nepripravovala, nerobím na sociálnom. Prvý raz som to počula, keď už bol uznesením plán schválený a podpísaný, že sa ide podať protest," opisuje svoj postup Poláková.
Hrozí mestu finančná ujma?
V dôvodovej správe, ktorú mali poslanci na zastupiteľstve pri rušení uznesenia, bolo tiež, že ak mesto plán sociálnych služieb malo, následne ho zrušilo a nejaký žiadateľ by preto prišiel o financie, mohol by od mesta vymáhať stratu.
„Čo sa stane, ak niekto v čase od schválenia komunitného plánu dodnes podal žiadosť o nenávratné finančné prostriedky? Nebude práve toto problém? Môže povedať, že mal podanú žiadosť v čase, keď sme mali schválený komunitný plán, a potom sme ho zrušili, čo mu spôsobilo problémy," vyjadril obavy Janas.
„Zámer, ktorý má ten jeden žiadateľ, o ktorom vieme, musí byť v súlade s Koncepciou sociálnych služieb Trenčianskeho samosprávneho kraja. Kraj ju má schválenú a platnú," snažila sa vyvrátiť možnosť finančnej ujmy právnička.
Povinnosť zverejňovania
Podľa občianskeho aktivistu Juraja Smatanu situácia nemusela v meste nastať, aby pre tlak prijali poslanci materiál v rozpore so zákonom. Stačila by úprava rokovacieho poriadku.
„Poslanci i vedenie mesta sa dostali do situácie, keď na dôležitý materiál nemali dostatočný čas na preštudovanie. Nedokázali ho odmietnuť, lebo nechceli byť obvinení, že brzdia rozvoj mesta. Ak by malo mesto v rokovacom poriadku schválené pravidlo, že materiály pripravené na zastupiteľstvo budú prístupné pred zasadaním istý čas aj na stránke mesta, nemuseli sa dostať do tlaku, keď chce niekto niečo napochytro predložiť na rokovanie a schváliť, a dodatočne sa zistí, že je to v rozpore so zákonom," tvrdí Smatana.
Nejde pritom o veľkú zmenu, len vsunutie jednoduchej formulácie do rokovacieho poriadku. „Zastupiteľstvu je možné predložiť len materiály, ktoré päť dní viseli na internetovej stránke mesta, ak iný zákon nestanovuje inak. Toto by bolo ošetrenie aj pre poslancov, aj pre verejnosť," navrhuje Smatana.
Verejná diskusia
Mesto pozýva občanov na verejnú diskusiu k návrhu komunitného plánu sociálnych služieb dnes o 16,00 hodine do auly obvodného úradu. Oznam sa na webovej stránke mesta sa objavil len nedávno, v pondelok. Plán je dôležitý materiál, ktorý má načrtnúť rozvoj sociálnych služieb v meste do budúcnosti a týka sa takmer každého občana.