LEDNICKÉ ROVNE. Predstavitelia obcí, ktoré sú združené v Mikroregióne Púchov, zhodne skonštatovali, že situácia vo financovaní samospráv začína byť neúnosná. V júni budú ich príjmy z daní vo výške desať až dvanásť percent z bežných príjmov podielových daní. Na úrovni Slovenska výpadok predstavuje 250 až 300 miliónov eur.
Peniaze v niektorých obciach nepokryjú ani mzdové náklady. Zabezpečovať pritom musia podľa ich slov aj prenesené kompetencie zo štátu, ktoré nie sú finančne dostatočne pokryté.
Výpadky sú rôzne, ide o tisíce eur
Anton Hrebík, starosta Lúk, uviedol, že výpadok v prípade ich obce predstavuje 28-tisíc eur. „Asi sa budem musieť v júni vzdať svojej mzdy, aby sme mohli vyplatiť zamestnancom ich mzdy. A to nehovorím, že musíme zaplatiť energie, kúpiť biomasu na vykurovanie bytovky a škôlky, naftu do áut, ktoré vyvážajú komunálny odpad aj pre iné obce," poukázal na akútne problémy, ktoré musia riešiť.
K nemu sa pridali ďalší starostovia. „Je to pre nás likvidačné, nevieme, z čoho budeme platiť náklady na škôlku. Veď len na základné veci potrebujeme 11-tisíc eur," povedal starosta Kvašova Boris Ondráško.
Viceprimátor Púchova Miroslav Kubičár uviedol, že ak sa situácia nezmení, pre mesto bude výpadok predstavovať 1,5 milióna eur. Za najhorší mesiac označil rovnako, ako ostatní predstavitelia samosprávy, jún.
Treba zmeniť systém
Jozef Kollár, starosta Záriečia, doplnil, že pre obce je ťarchou aj platenie dane z pridanej hodnoty. „Obce platcami nie sú, ale musia ju platiť za všetky služby. Treba lepšie rozlíšiť skladbu financovania samospráv, rovnomernejšie rozložiť spôsob, aby nezáviselo všetko len od podielových daní," upozornil na jedno z riešení zložitej situácie.
Žiadajú vládu o riešenie, hrozí nútená správa
Starostovia sa na mimoriadnom valnom zhromaždení mikroregiónu zhodli na spoločnom stanovisku. V ňom, okrem iného, žiadajú vládu o dofinancovanie výpadku na úroveň skutočnosti roku 2009 formou mimoriadnej dotácie.
Taktiež požadujú, aby prevody dane z príjmov fyzických osôb dostali v júli o týždeň skôr, do 13. júla. Upozornili, že ak štát neposkytne aspoň časť žiadanej mimoriadnej dotácie, dôjde ku kolapsu samosprávy, čo môže viesť až k uvaleniu nútenej správy na mestá a obce.
Ozvali sa aj radikálnejšie názory, ktoré poukazovali na to, že obce dostali od štátu oveľa menej financií, odvody do poisťovní a dane však štátu uhradiť musia. Tie boli podnetom k ďalšiemu bodu stanoviska, a to aby vedenie Združenia miest a obcí (ZMOS) vypracovalo právnu analýzu nedoplatenia financií v súvislosti so zabezpečením právne určených samosprávnych funkcií miest a obcí.
Peniaze dostanú skôr
Jeden z bodov stanoviska by sa mal splniť. Po rokovania ZMOS-u s ministerstvom financií dal minister Ján Počiatek písomný pokyn Ústrednému daňovému riaditeľstvu, aby v júli zabezpečilo úhradu z výnosu dane z príjmov fyzických osôb mestám a obciam minimálne o týždeň skôr. Informáciu ZMOS uverejnil na svojej webovej stránke.