POVAŽSKÁ BYSTRICA. Do septembra, kedy majú otvoriť novú kazetu na skládke vo Sverepci, bude mesto vyvážať komunálny odpad na "medziskládku" v považskobystrickej lokalite Žiar.
"Mesto urobilo nájomnú zmluvu s vlastníkmi pozemkov v lokalite Žiar, kde po určitých technických opatreniach vznikne medziskládka na ukladanie komunálneho odpadu. Zhruba po dvoch-troch mesiacoch, keď sa otvorí nová kazeta, prevezie sa odpad z lokality Žiar na skládku vo Sverepci," povedal Peter Adam z považskobystrického magistrátu s tým, že zvýšené náklady na dvojnásobné prevážanie odpadu nebudú znášať formou zvýšených poplatkov obyvatelia mesta.
Ako dodal, poplatky od obyvateľov pokryjú len asi polovicu celkových nákladov mesta na odvoz, skladovanie odpadu, ako aj likvidovanie čiernych skládok. Náklady na vytvorenie medziskládky (nepriepustné fólie, oplotenie, úprava prístupových komunikácií) vo výške približne 6000 eur bude znášať spoločnosť Megawaste zabezpečujúca odvoz odpadu v Považskej Bystrici.
Podľa hovorcu Slovenskej inšpekcie životného prostredia Michala Štefánka zákon o odpadoch pojem dočasná skládka nepozná. "Všeobecne je možné dočasne uložiť odpad, ale takéto miesto musí spĺňať všetky predpísané náležitosti, ako každá iná skládka odpadu," zdôraznil.
Prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Považskej Bystrici Pavel Petrík je presvedčený, že "medziskládka" odpadu v lokalite Žiar nemôže ohroziť životné prostredie.
"Skládka na Žiari je zadefinovaná ako skládka nebezpečného odpadu, ktorej časť sa momentálne rekultivuje. Skládky nebezpečného odpadu majú ešte prísnejšie kritériá na ochranu životného prostredia ako skládky komunálneho odpadu," zdôraznil Petrík s tým, že technické opatrenia (vytvorenie valov, zasieťovanie, oplotenie, stála služba) umožnia na skládke dočasné skladovanie odpadu bez negatívnych dopadov na životné prostredie.
Petrík ďalej zdôraznil, že mesto Považská Bystrica sa na obvodný úrad životného prostredia obrátilo v krízovej situácii a i keď nejde o štandardné riešenie, optimálnym opatrením bolo práve vytvorenie medziskládky.
Podľa Adama mesto Považská Bystrica vyprodukuje mesačne asi 1000 ton odpadu. Opätovná manipulácia s 3000 tonami odpadu, súvisiaca s premiestňovaním zo Žiaru na skládku vo Sverepci, tak mestu zvýši náklady na jeho likvidáciu takmer dvojnásobne.