Má za sebou niekoľko úspešných výstav na Slovensku. V MG ART Galérii sa predstavuje cyklom malieb, grafík a mozaiok z obdobia posledných piatich rokov.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Okrem širokej verejnosti prišli na vernisáž Vincenza Vanina aj mnohí umelci, ktorí v galérii už vystavovali.
Taliansky maliar je v poradí tretím zahraničným umelcom, ktorý predstavil v galérii svoje diela. „Máme možnosť stretnúť sa s umením, ktoré je pre niekoho ťažké, pre iných ľahké, príjemné či až abstraktné," povedal kurátor výstavy Milan Mazúr.
Reštaurátor
Rodák z Quinto di Treviso získal vzdelanie na štátnej umeleckej škole v Benátkach, u profesorov Gregoriniho a Gatta. Po štúdiách sa Vanin venuje najmä reštaurovaniu mozaiok. Tie nielen reštauruje v kostoloch, takmer po celom severnom Taliansku, ale mozaiku využíva i vo svojej voľnej tvorbe.
„Načas odchádza do Kanady, kde sa zúčastňuje aj na reštaurovaní kostolov, a to najmä v Toronte. V roku 1970 pracoval i na rekonštrukcii dverí a vitráží v katolíckom československom dome v Toronte. Po desiatich rokoch sa vracia do rodného Talianska a pokračuje v štúdiách na Umeleckej akadémii v Benátkach pod vedením Emilia Vedovu," hovorí o Vaninových umeleckých krokoch Mazúr.
Vanin a Slovensko
Maliar intenzívnejšie vystavuje až v 90. rokoch, najmä v Taliansku, ale i Amerike, Kanade, Austrálii, Rakúsku, Číne, v Čechách a na Slovensku. „Poznáme sa asi pätnásť rokov. Cez mestečko, odkiaľ pochádza, preteká rieka Piava, ktorá sa zapísala do dejín vtedajších vojakov. Slovákov i Čechov. Historicky, aj keď kruto a krvavo, spája naše národy. Možno práca v Toronte ho naštartovalo spoznať Slovensko. Až sa dostal do povedomia Galérie v Žiline, kde mu navrhli prezentovať svoju tvorbu. Spoznal našich autorov. Napríklad už nežijúceho Františka Kráľa, ktorý chodil s Benkom a Bazovským do výtvarnej akadémie. Mal možnosť stretnúť sa s osobnosťami, porozprávať sa s nimi. Do Považskej Bystrice prišiel Vincenzo Vanin s manželkou Ginou. Dá sa povedať, že z množstva podujatí našu krajinu pozná. Prepojenie jeho diela tejto galérie nebolo náhodné. Vanin tu bol po prvý raz, keď sa jej budova začala rekonštruovať," informoval kurátor.
Originálny rukopis
Autor prítomnou výstavou presviedča, že dôveruje materiálu, ktorý mu svojou dekoratívnosťou pomáha utajiť vážnosť mysleného. V jednotlivých dielach akoby vymedzil hranice svojej filozofie, svojej doterajšej orientácie a umeleckej vyzretosti. Jeho kompozície sú výsledkom precíznej, dôslednej a trpezlivej práce. Sú umocnené jedinečnou technikou a originálnym rukopisom, ako sú ostré, špicaté, ale i oblé útvary, ktoré znásobujú mieru abstrakcie, avšak pri nich autor postupne odstraňuje všetky nepodstatné detaily z hľadiska významovej komunikácie.
Nezaprie futbalistu
Vanin tvrdil, že Slovákov stále spoznáva. „Odvtedy, ako som sem začal chodiť, sa tu veľa zmenilo. Slovensko ide dopredu. Máte napríklad krásne a drahé autá, aké nemajú niekedy ani Taliani. Je však vidieť čoraz viac veľkú priepasť medzi chudobnými a bohatými," skonštatoval maliar. „Hovorí, že krajina sa čistí čo sa týka kultúry, estetiky. V Taliansku učia deti od malička k peknému, čo u nás absentuje, hoci pokroky vidieť aj na Slovensku," dodal Mazúr.
Ako bývalý aktívny futbalista neberie vystúpenie Talianska na MS tragicky. „Na šampionát sme prišli s vyzretým družstvom, no myslím si, že nebolo pripravené dostatočne kondične. Vedelo to celé Taliansko.Na druhej strane somsa našou prehrou možno vyhol tomu, aby mi na Slovensku vypustili kolesá na aute," zasmial sa Vincenzo. Jeho typ na finále bol Holandsko - Nemecko. Výstava jeho diel potrvá do 25. júla.