Účastníci medzinárodnej umeleckej dielne mali v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi o niečo ťažšiu úlohu. Museli nájsť Ducha miesta, čomu zodpovedalo aj ich výtvarné dielo. Nakoniec prekvapili sami seba.
Úlohou účastníkov bolo vytvoriť dielo bez klasických výtvarných pomôcok. Využiť mohli len prírodné materiály. Hoci sa im to spočiatku zdalo ťažké, napokon zistili, že samotná príroda poskytuje dostatok možností, stačí len predstavivosť a umelecké cítenie.
Medzinárodnej umeleckej dielne, ktorú už po šiesty raz zorganizovala Základná umelecká škola Imra Weinera Kráľa, sa zúčastnili výtvarníci z Čiech, Poľska, Rumunska a Slovenska. V tomto roku sa konala v Podskalí.
Počasie vystrájalo
Okolie rekreačného zariadenia v Podskalí poskytuje veľa možností, ako prejaviť svoj talent. Študenti to dokázali aj využiť. „Umelecká dielňa bola zameraná na umenie, ktoré reaguje na priestor. Preto nám trocha komplikovalo situáciu počasie, ktoré si občas nedalo povedať," usmial sa Marcel Pekár, pedagóg z považskobystrickej základnej umeleckej školy. Vzápätí však dodal, že až taký veľký problém to zas nebol, pretože si pripravili aj mokrý variant, kedy účastníci dielne vyrábali v stane masky súvisiace s ich inštaláciou.
Organizátorov viac mrzelo, že počasie sa podpísalo aj pod výlet do Trenčína. Pre silný vietor musela loď, na ktorej sa chceli plaviť, zostať v prístave.
Lektor bol z Banskej Bystrice
Úloha lektora počas umeleckej dielne tradične prislúcha Martinovi Kratochvílovi z Banskej Bystrice. Nevyhol sa jej ani teraz. „V tomto roku dostali výtvarníci náročnejšiu úlohu - stvárni ducha miesta. Keďže to bola abstraktná téma, museli v plnom rozsahu využiť svoj výtvarný aj intelektuálny talent. Môžem povedať, že ju zvládli. Výsledkom sú veľmi zaujímavé prezentácie," zhodnotil prácu trojčlenných družstiev lektor.
Dodal, že niektoré práce by určite obstáli aj pri hodnotení na vysokej škole. „Mňa osobne upútali najmä dve. Vytvorili ich Považskobystričania a miešaná skupina z Havlíčkova Brodu," doplnil.
Priateľstvá pretrvávajú
Medzinárodná umelecká dielňa nie je len o výtvarnom umení. Je aj o vytváraní nových priateľstiev alebo ich utužovaní. A to sa darí.
Pred niekoľkými týždňami sa Považskobystričania zúčastnili tvorivej dielne v Světlej. Keďže ich kamaráti teraz prišli do Podskalia, kompletná zostava, ktorá bola v Čechách, ich prišla navštíviť do Podskalia.
Zážitky, nové skúsenosti, kamaráti
Nových priateľov si našli aj dievčatá z rumunského Nadlaku. Jazykovú bariéru nemali, pretože slovenčina je pre nich v škole rovnaký vyučovací predmet ako rumunčina. Ester, Patrícii i Blanke sa v zariadení veľmi páčilo. Najviac oceňovali, že sa naučili robiť inštalácie a animácie, ktoré doma, v Rumunsku, nerobia. Ich pocity vystihla Patrícia. „Bolo tu veľmi pekne, dúfame, že prídeme aj na budúci rok."
Nové poznatky ocenil aj Darius Kostecki z Poľska. „Bolo tu fantasticky, aj príroda, aj ľudia. Všetko bolo dobre pripravené, záujímavá bola príprava materiálu i práca s ním. Bol by som veľmi rád, keby sme sa mohli o rok stretnúť znova," zhodnotil podujatie.
Andrea Špindlerová zo Světlé nad Sázavou považuje pobyt v Poskalí za výbornú skúsenosť. „Niekedy boli podmienky zložité, ani miesto, ktoré sme vybrali, nebolo počas dažďa príliš vhodné. Robili sme na lúke v lese spletenec pre duše mŕtvych, fotili sme ho aj v noci, takže sme to nemali ľahké. Úžasné na tom všetkom bolo to, že človek nemusí hľadať moderný materiál, nájde ho aj v nádhernej prírode."
Medzi stabilných účastníkov umeleckej dielne patrí Považskobystričanka Zuzana Maková. Aj ona sa trocha posťažovala na počasie, ale iba preto, lebo nemohli na svojej práci počas dažďa pokračovať. „Keď sa vyčasilo, leteli sme do hory a makali na zanedbanej studničke ďalej. Podarilo sa nám urobiť z nej krásnu studničku s kaskádami a potôčikom, povykladali sme ju kameňmi. Nám sa veľmi páči, uvidíme, čo na ňu povedie náhodní okoloidúci," zhodnotila dielo žiakov Základnej umeleckej školy Imra Weinera Kráľa. Ocenila, že dielňa jej pomohla získať skúsenosti, čo všetko sa dá v prírode urobiť. „Zo všetkého sa dá urobiť umenie. Netreba na to vždy len papier a kresliť," dodala.
Vyhodnotenie súťaže
Súčasťou umeleckej dielne bolo aj vyhodnotenie medzinárodnej výtvarnej súťaže cez internet. Cenu ministerstva školstva získali ZUŠ Rýmařov a považskobystrická ZUŠ IWK. Cena primátora mesta putovala do ZUŠ Olomouc, cena prednostu obvodného úradu do Svetlé nad Sázavou, cena Považského osvetového strediska do rumunského nadlaku a cena priateľov a rodičov pri ZUŠ IWK do Poľska.