PÚCHOV. Problémov okolo výstavby objektu je veľa, nedávno pribudol ďalší. Súvisí s verejným obstarávaním na nového dodávateľa pre dostavbu objektu.
Pôvodnému mesto vypovedalo zmluvu. Podľa primátora Mariána Michalca pre jej porušenie.
Vypovedanie zmluvy
Dostavba kultúrneho domu, ktorá mala byť ukončená už tento rok na jeseň, sa pravdepodobne posunie až do budúceho roka. Začala s ňou na jar v roku 2009 firma Euro-Building ako víťaz elektronickej aukcie. Potom sa vyskytli problémy s neplatným stavebným povolením. Nedostatky stavebný úrad v Streženiciach odstránil, v októbri 2009 bolo vydané dodatočné stavebné povolenie.
Neskôr však mesto vypovedalo firme zmluvu, ako tvrdí primátor Púchova Marián Michalec, pre jej porušenie. „Zatiaľ sa nestavia. Odstúpili sme od zmluvy, pretože Eurobuilding ju závažným spôsobom porušil. Keď bolo zrušené stavebné povolenie, stavebný úrad Streženice vydal aj rozhodnutie o vykonaní zabezpečovacích prác na začatú stavbu, aby sa zabránilo škodám. Eurobuilding ich ani po predĺženej lehote nevykonal, čím uviedol mesto do stavu ohrozenia a na základe tohto sme odstúpili od zmluvy," vysvetľuje Michalec.
V zmluve je, ako tvrdí primátor, uvedené, že stavebník má postupovať tak, aby nespôsobil investorovi žiadnu ujmu. Rozhodnutie vydal stavebný úrad v Streženiciach, čo starosta Kováčik potvrdil.
Stanovisko firmy
Firma tvrdí, že viazne komunikácia s mestom. „Mesto Púchov sme prostredníctvom listov adresovaných primátorovi Mariánovi Michalcovi opakovane vyzývali na riadne poskytnutie súčinnosti na to, aby naša spoločnosť ako zhotoviteľ diela mohla realizovať zabezpečovacie práce , a to najmä o dodanie výkazu výmer špecifikovaných prác a dodanie projektovej dokumentácie, ktorá by skutočne zodpovedala reálnemu stavu. Do dnešného dňa sme nedostali na naše výzvy žiadnu odpoveď," zaujala stanovisko Naďa Hromadová z Euro-Buildingu.
Hromadová dodáva, že postup spoločnosti je v súlade so zmluvou. „Výpoveď zo strany mesta považujeme za neplatnú , z dôvodu zamedzenia škôd je stavenisko strážené," tvrdí Hromadová.
Problémy s obstarávaním
Tento rok v marci samospráva vypísala nové verejné obstarávanie na dostavbu kultúrneho domu. K podmienkam novej súťaže doručil na úrad pre verejné obstarávanie jeden z uchádzačov námietky. „Dňa 12. apríla 2010 boli úradu doručené námietky smerujúce proti podmienkam uvedeným v oznámení o vyhlásení verejného obstarávania vyhláseného mestom Púchov na predmet zákazky - Kultúrne a vzdelávacie centrum v Púchove - dostavba," vyjadrila sa Helena Fialová, hovorkyňa úradu pre verejné obstarávanie.
Komisia úradu, ktorá námietky skúmala, usúdila ako oprávnenú jednu. Uznala, že podmienky účasti v súťaži, stanovené samosprávou, sú diskriminačné a mesto postupovalo v rozpore s dvoma zákonmi o verejnom obstarávaní. Stav musí napraviť. „Stanovená podmienka účasti mohla diskriminovať potenciálnych záujemcov technicky a odborne spôsobilých plniť predmet zákazky. Komisia úradu konštatuje, že námietky navrhovateľa sú v tejto ich časti opodstatnené," uvádza sa okrem iného v rozhodnutí komisie o námietkach.
Neukončená súťaž, firma sa prihlásila opäť
Úrad v máji nariadil odstrániť diskriminačné podmienky stanovené mestom. „Nemáme zatiaľ ukončenú súťaž na výber dodávateľa. Jeden z uchádzačov sa odvolal voči diskriminačným podmienkam," informovala na júnovom zastupiteľstve vedúca odboru výstavby mesta Daniela Šicová. Vo vestníku verejného obstarávanie sa koncom júna objavilo oznámenie o zrušení postupu zadávania podlimitnej zákazky a oprave týkajúcej sa predmetu zákazky - dostavba rozostavanej stavby kultúrneho a vzdelávacieho centra v Púchove.
O dostavbu kultúrneho centra sa v novom verejnom obstarávaní uchádzala aj firma Euro-Building. „Uchádzali sme sa opätovne o túto zákazku. Podali sme námietku proti oznámeniu, z dôvodu diskriminačnej podmienky účasti pri preukazovaní technickej a odbornej spôsobilosti uchádzača," vyjadrila sa Naďa Hromadová z Euro-Buildingu.
Presun finančnej rezervy na iné akcie
Na júnovom zastupiteľstve schválili poslanci aj presun finančných prostriedkov z rezervy mesta vo výške 42-tisíc eur určených na dostavbu kultúrneho domu na iné investičné akcie.
Pripomienku k tomu, prečo sa takto rozhodli, vzniesol na rokovaní zastupiteľstva jeden z prítomných občanov. „Prečo sa presúvajú peniaze určené na výstavbu divadla na iné účely?" zaujímalo Tomáša Drinku.
„Nepreinvestovali sme všetky prostriedky, ktoré sú na túto akciu určené. Celé dielo sa totiž neurobilo a pokračovať sa bude v roku 2011, keď sa investície vrátia do rozpočtu z platieb daní a úhrad v roku 2011. Prostriedky sa presúvajú na iné akcie, lebo je reálne, že do konca roka ich nevyčerpáme," reagoval na otázku primátor Michalec.
„Riadne sme zvažovali, či sa tie peniaze v budúcnosti do rozpočtu vrátia. Nie je žiadna obava, že by financie na dostavbu domu kultúry v minulosti chýbali," ubezpečoval občana predseda finančnej komisie Jozef Jankura.
Úver na výstavbu kultúrneho domu
Na výstavbu kultúrneho domu v Púchove si zobrala samospráva aj úver. Jeho podmienky sa uvádzajú v jednom z uznesení mesta, ktoré prijali poslanci na rokovaní zastupiteľstva 26. augusta 2008. „Mestské zastupiteľstvo schvaľuje prijatie úveru od Dexia banky Slovensko a.s. vo výške do 90 mil. Sk na investičné potreby mesta s nasledovnými podmienkami - čerpaním po dobu 30 mesiacov, pevnou maržou, bez ďalších poplatkov, s dobou splácania 20 rokov a ručením bianko zmenkou mesta," uvádza sa v uznesení.
Pre výstavbu kultúrneho centra sa rozhodla samospráva pre patovú situáciu v rokovaniach o odpredaji či nájme objektu bývalého kultúrneho domu. Vlastníkom pozemku je mesto a objektu súkromný vlastník. K dohode nie sú schopní dospieť už niekoľko rokov. Súkromný vlastník budovy odmietol tiež predĺžil samospráve nájom v bývalej budove kultúrneho domu.
Názory Púchovčanov na výstavbu nového kultúrneho centra sa rôznia. Zhodujú sa v tom , že kultúrny stánok momentálne v meste chýba.
„Púchov potrebuje kultúrny dom. Púchovčania sú nahnevaní, že sa to dostalo do takéhoto štádia. O výstavbu starého kultúrneho domu sa zaslúžil človek, ktorý žil v zahraničí, pán Viliam Hodoň. Na jeho výstavbu dávalo príspevky mesto, ale hlavne dva veľké závody Makyta a Matador. Po privatizácii zostal objekt Makyte. V období tohto divokého kapitalizmu, ako to ja nazývam, je to však s kultúrou ťažké. Potom objekt prenajímal majiteľ na všeličo. Neskôr aj nájomníci odišli, vraj pre vysoké nájomné a teraz je to prázdne. Je to škoda. Ľudia doplácajú na divokú privatizáciu a nedohody vlastníkov," povedala nám dôchodkyňa pani Oľga z Púchova.
„Boli sme hrdí na starý kulturák. Malo sa vyjednať, aby sa mohol používať ten. Keby sa to nepokazilo s bývalým kulturákom, nemuselo to teraz tak byť," hovorí Laco Kováč.
„Mal sa kúpiť starý kultúrny dom a opraviť, nie stavať nové. Ešte nám aj ubúda zeleň v centre. Prečo sa môže opraviť ten obchod, ktorý tu tiež stojí dlhšie a pamätám si, ako sa staval a kulturák nie?" myslí si Jozef z Kočkoviec.
„Neviem prečo sa to stavia, keď starý kultúrny dom je hneď vedľa. Bude chýbať zeleň, ktorá bola na mieste, kde sa stavia nový," povedal Peter Vačko.
„Kulturák treba. Len neviem či bola vhodná lokalita. Centrum sa už presunulo niekde inde. Teraz je to tam hrozné, keď je to nedostavané," myslia si mladé mamičky Dana, Mirka a Júlia. Zastihli sme ich na pešej zóne pri obchodnom dome Billa. Doplnili, že väčšina kultúrnych akcií v meste býva teraz vonku v týchto priestoroch a miesto je veľmi dobré. Tak aj kultúrne centrum by bolo možno lepšie postaviť niekde v tejto lokalite.