Nedeľa, 16. január, 2022 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Na dostavbe kultúrneho domu v Púchove zatiaľ nepokračujú

Stavenisko nového púchovského kultúrneho domu v centre mesta stále zíva prázdnotou. Po viacerých problémoch sa teraz skomplikovalo verejné obstarávanie.

Nové kultúrne centrum je nedostavané, na dokončení nepokračujú. Starý kultúrny dom, ktorý stojí hneď vedľa, je prázdny.Nové kultúrne centrum je nedostavané, na dokončení nepokračujú. Starý kultúrny dom, ktorý stojí hneď vedľa, je prázdny. (Zdroj: MILAN KOVÁČIK)

PÚCHOV. Problémov okolo výstavby objektu je veľa, nedávno pribudol ďalší. Súvisí s verejným obstarávaním na nového dodávateľa pre dostavbu objektu.

Pôvodnému mesto vypovedalo zmluvu. Podľa primátora Mariána Michalca pre jej porušenie.

Vypovedanie zmluvy

Dostavba kultúrneho domu, ktorá mala byť ukončená už tento rok na jeseň, sa pravdepodobne posunie až do budúceho roka. Začala s ňou na jar v roku 2009 firma Euro-Building ako víťaz elektronickej aukcie. Potom sa vyskytli problémy s neplatným stavebným povolením. Nedostatky stavebný úrad v Streženiciach odstránil, v októbri 2009 bolo vydané dodatočné stavebné povolenie.

Neskôr však mesto vypovedalo firme zmluvu, ako tvrdí primátor Púchova Marián Michalec, pre jej porušenie. „Zatiaľ sa nestavia. Odstúpili sme od zmluvy, pretože Eurobuilding ju závažným spôsobom porušil. Keď bolo zrušené stavebné povolenie, stavebný úrad Streženice vydal aj rozhodnutie o vykonaní zabezpečovacích prác na začatú stavbu, aby sa zabránilo škodám. Eurobuilding ich ani po predĺženej lehote nevykonal, čím uviedol mesto do stavu ohrozenia a na základe tohto sme odstúpili od zmluvy," vysvetľuje Michalec.

V zmluve je, ako tvrdí primátor, uvedené, že stavebník má postupovať tak, aby nespôsobil investorovi žiadnu ujmu. Rozhodnutie vydal stavebný úrad v Streženiciach, čo starosta Kováčik potvrdil.

Stanovisko firmy

Firma tvrdí, že viazne komunikácia s mestom. „Mesto Púchov sme prostredníctvom listov adresovaných primátorovi Mariánovi Michalcovi opakovane vyzývali na riadne poskytnutie súčinnosti na to, aby naša spoločnosť ako zhotoviteľ diela mohla realizovať zabezpečovacie práce , a to najmä o dodanie výkazu výmer špecifikovaných prác a dodanie projektovej dokumentácie, ktorá by skutočne zodpovedala reálnemu stavu. Do dnešného dňa sme nedostali na naše výzvy žiadnu odpoveď," zaujala stanovisko Naďa Hromadová z Euro-Buildingu.

Hromadová dodáva, že postup spoločnosti je v súlade so zmluvou. „Výpoveď zo strany mesta považujeme za neplatnú , z dôvodu zamedzenia škôd je stavenisko strážené," tvrdí Hromadová.

kulturak2.jpg

Problémy s obstarávaním

Tento rok v marci samospráva vypísala nové verejné obstarávanie na dostavbu kultúrneho domu. K podmienkam novej súťaže doručil na úrad pre verejné obstarávanie jeden z uchádzačov námietky. „Dňa 12. apríla 2010 boli úradu doručené námietky smerujúce proti podmienkam uvedeným v oznámení o vyhlásení verejného obstarávania vyhláseného mestom Púchov na predmet zákazky - Kultúrne a vzdelávacie centrum v Púchove - dostavba," vyjadrila sa Helena Fialová, hovorkyňa úradu pre verejné obstarávanie.

Komisia úradu, ktorá námietky skúmala, usúdila ako oprávnenú jednu. Uznala, že podmienky účasti v súťaži, stanovené samosprávou, sú diskriminačné a mesto postupovalo v rozpore s dvoma zákonmi o verejnom obstarávaní. Stav musí napraviť. „Stanovená podmienka účasti mohla diskriminovať potenciálnych záujemcov technicky a odborne spôsobilých plniť predmet zákazky. Komisia úradu konštatuje, že námietky navrhovateľa sú v tejto ich časti opodstatnené," uvádza sa okrem iného v rozhodnutí komisie o námietkach.

Neukončená súťaž, firma sa prihlásila opäť

Úrad v máji nariadil odstrániť diskriminačné podmienky stanovené mestom. „Nemáme zatiaľ ukončenú súťaž na výber dodávateľa. Jeden z uchádzačov sa odvolal voči diskriminačným podmienkam," informovala na júnovom zastupiteľstve vedúca odboru výstavby mesta Daniela Šicová. Vo vestníku verejného obstarávanie sa koncom júna objavilo oznámenie o zrušení postupu zadávania podlimitnej zákazky a oprave týkajúcej sa predmetu zákazky - dostavba rozostavanej stavby kultúrneho a vzdelávacieho centra v Púchove.

O dostavbu kultúrneho centra sa v novom verejnom obstarávaní uchádzala aj firma Euro-Building. „Uchádzali sme sa opätovne o túto zákazku. Podali sme námietku proti oznámeniu, z dôvodu diskriminačnej podmienky účasti pri preukazovaní technickej a odbornej spôsobilosti uchádzača," vyjadrila sa Naďa Hromadová z Euro-Buildingu.

Presun finančnej rezervy na iné akcie

Na júnovom zastupiteľstve schválili poslanci aj presun finančných prostriedkov z rezervy mesta vo výške 42-tisíc eur určených na dostavbu kultúrneho domu na iné investičné akcie.

Pripomienku k tomu, prečo sa takto rozhodli, vzniesol na rokovaní zastupiteľstva jeden z prítomných občanov. „Prečo sa presúvajú peniaze určené na výstavbu divadla na iné účely?" zaujímalo Tomáša Drinku.

„Nepreinvestovali sme všetky prostriedky, ktoré sú na túto akciu určené. Celé dielo sa totiž neurobilo a pokračovať sa bude v roku 2011, keď sa investície vrátia do rozpočtu z platieb daní a úhrad v roku 2011. Prostriedky sa presúvajú na iné akcie, lebo je reálne, že do konca roka ich nevyčerpáme," reagoval na otázku primátor Michalec.

„Riadne sme zvažovali, či sa tie peniaze v budúcnosti do rozpočtu vrátia. Nie je žiadna obava, že by financie na dostavbu domu kultúry v minulosti chýbali," ubezpečoval občana predseda finančnej komisie Jozef Jankura.

Úver na výstavbu kultúrneho domu

Na výstavbu kultúrneho domu v Púchove si zobrala samospráva aj úver. Jeho podmienky sa uvádzajú v jednom z uznesení mesta, ktoré prijali poslanci na rokovaní zastupiteľstva 26. augusta 2008. „Mestské zastupiteľstvo schvaľuje prijatie úveru od Dexia banky Slovensko a.s. vo výške do 90 mil. Sk na investičné potreby mesta s nasledovnými podmienkami - čerpaním po dobu 30 mesiacov, pevnou maržou, bez ďalších poplatkov, s dobou splácania 20 rokov a ručením bianko zmenkou mesta," uvádza sa v uznesení.

Pre výstavbu kultúrneho centra sa rozhodla samospráva pre patovú situáciu v rokovaniach o odpredaji či nájme objektu bývalého kultúrneho domu. Vlastníkom pozemku je mesto a objektu súkromný vlastník. K dohode nie sú schopní dospieť už niekoľko rokov. Súkromný vlastník budovy odmietol tiež predĺžil samospráve nájom v bývalej budove kultúrneho domu.

Čo si myslia o probléme s „kulturákom" Púchovčania?

Názory Púchovčanov na výstavbu nového kultúrneho centra sa rôznia. Zhodujú sa v tom , že kultúrny stánok momentálne v meste chýba.

„Púchov potrebuje kultúrny dom. Púchovčania sú nahnevaní, že sa to dostalo do takéhoto štádia. O výstavbu starého kultúrneho domu sa zaslúžil človek, ktorý žil v zahraničí, pán Viliam Hodoň. Na jeho výstavbu dávalo príspevky mesto, ale hlavne dva veľké závody Makyta a Matador. Po privatizácii zostal objekt Makyte. V období tohto divokého kapitalizmu, ako to ja nazývam, je to však s kultúrou ťažké. Potom objekt prenajímal majiteľ na všeličo. Neskôr aj nájomníci odišli, vraj pre vysoké nájomné a teraz je to prázdne. Je to škoda. Ľudia doplácajú na divokú privatizáciu a nedohody vlastníkov," povedala nám dôchodkyňa pani Oľga z Púchova.

„Boli sme hrdí na starý kulturák. Malo sa vyjednať, aby sa mohol používať ten. Keby sa to nepokazilo s bývalým kulturákom, nemuselo to teraz tak byť," hovorí Laco Kováč.

„Mal sa kúpiť starý kultúrny dom a opraviť, nie stavať nové. Ešte nám aj ubúda zeleň v centre. Prečo sa môže opraviť ten obchod, ktorý tu tiež stojí dlhšie a pamätám si, ako sa staval a kulturák nie?" myslí si Jozef z Kočkoviec.

„Neviem prečo sa to stavia, keď starý kultúrny dom je hneď vedľa. Bude chýbať zeleň, ktorá bola na mieste, kde sa stavia nový," povedal Peter Vačko.

„Kulturák treba. Len neviem či bola vhodná lokalita. Centrum sa už presunulo niekde inde. Teraz je to tam hrozné, keď je to nedostavané," myslia si mladé mamičky Dana, Mirka a Júlia. Zastihli sme ich na pešej zóne pri obchodnom dome Billa. Doplnili, že väčšina kultúrnych akcií v meste býva teraz vonku v týchto priestoroch a miesto je veľmi dobré. Tak aj kultúrne centrum by bolo možno lepšie postaviť niekde v tejto lokalite.
BERKO

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Marrákeš je červená perla Maroka
 2. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 3. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 4. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 5. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 6. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení
 7. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny
 8. Megatrendy ovplyvňujú život aj vaše investície. Poznáte ich?
 9. Cukrovkári a covid-19
 10. Vypravte sa s Amundsenom až k hraniciam polárneho šialenstva
 1. Marrákeš je červená perla Maroka
 2. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života
 3. Viac ako 30 000 € z Vianočnej lotérie BILLA poputuje na pomoc
 4. Projekt nórskych grantov „Decent work – dôstojná práca“
 5. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 6. PODCAST: Nárok pacienta na invalidný dôchodok a ŤZP
 7. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 8. Skleróza multiplex u detí: Kedy navštíviť lekára?
 9. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 10. Značky dm sa zameriavajú na recykláciu CO₂
 1. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 5 844
 2. Cukrovkári a covid-19 4 332
 3. Marrákeš je červená perla Maroka 3 494
 4. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 505
 5. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 472
 6. Predplatné SME.sk len za 29 eur 2 055
 7. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení 1 703
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 1 282
 9. Gabriela Marcinková: Rada sa pohybujem medzi extrémami 1 212
 10. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac 1 174

Blogy SME

 1. Samuel Ivančák: Písanie o písaní alebo sila vlastných zápiskov
 2. Ivan Mlynár: Klinická smrť demokracie na Slovensku ? Nie, nedospelosť
 3. Adam Sedláček: Stavanie družstva
 4. Jaroslav Polaček: Košice majú najlepšie základné školy, teší ma to aj ako otca
 5. Linda Ágoštonová: Na nášteve u Shakespeara
 6. Peter Biščo: Výroba a realizácie referend s. r. o.
 7. Štefan Bukovan: Obranný priemysel a ozbrojené sily vo svete (2022-01) –1.1. – 10.1.2022
 8. Zuzana Cascino: Dobrovoľne bezdomovcom.
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 064
 2. František Ptáček: Spýtajte sa Fica, kde bol - povie vám kto ste, aj ako vyzeráte 6 197
 3. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 412
 4. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 753
 5. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 431
 6. Ondrej Prostredník: Obhajcovia Räsänenovej zabúdajú, že Biblia je produktom cenzúry 3 377
 7. Věra Tepličková: Kvalifikované odporúčanie z ministerstva školstva 2 678
 8. Štefan Vrátny: Zmluva s USA z pohľadu, prepytujem, jedného občana 2 570
 1. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 2. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 3. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 4. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 5. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer
 8. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu tentokrát stoja na štúdii o sliepkach
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Pozrite si milé zábery našich najmenších.


11 h
Semafory spustili v dvoch úsekoch, jedným z nich je podjazd popod novú železničnú trať.

Doprava pre autobusy zostáva jednosmerná, autobusovú zastávku Mladých turistov teda neobnovia. Semafory budú v prevádzke v dvoch úsekoch.


11 h

Posmešky, zastrašovanie, odopieranie lekárskej starostlivosti, vynucovaná práca nadčas či neoprávnená výpoveď. S týmito aj ďalšími problémami sa v práci stretol nejeden z nás. Čo s tým?


14. jan

Obec Beluša v Púchovskom okrese kúpila za 27.600 eur nákladný automobil na odvoz veľkokapacitných kontajnerov.


TASR 15. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Druhú zmenu otvorí Galmm.


15. jan

Podľa odhadov sa v priebehu niekoľkých dní začne štvrtá vlna, ktorá je nepredvídateľná, hovorí regionálna hygienička Katarína Tináková.


15. jan

Špeciálny prokurátor zrušil uznesenie o vznesení obvinenia voči varínskym poslancom.


14 h

Na kopci nad mestom bude odteraz každý vedieť, kde sa ocitol.


15. jan

Blogy SME

 1. Samuel Ivančák: Písanie o písaní alebo sila vlastných zápiskov
 2. Ivan Mlynár: Klinická smrť demokracie na Slovensku ? Nie, nedospelosť
 3. Adam Sedláček: Stavanie družstva
 4. Jaroslav Polaček: Košice majú najlepšie základné školy, teší ma to aj ako otca
 5. Linda Ágoštonová: Na nášteve u Shakespeara
 6. Peter Biščo: Výroba a realizácie referend s. r. o.
 7. Štefan Bukovan: Obranný priemysel a ozbrojené sily vo svete (2022-01) –1.1. – 10.1.2022
 8. Zuzana Cascino: Dobrovoľne bezdomovcom.
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 064
 2. František Ptáček: Spýtajte sa Fica, kde bol - povie vám kto ste, aj ako vyzeráte 6 197
 3. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 412
 4. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 753
 5. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 431
 6. Ondrej Prostredník: Obhajcovia Räsänenovej zabúdajú, že Biblia je produktom cenzúry 3 377
 7. Věra Tepličková: Kvalifikované odporúčanie z ministerstva školstva 2 678
 8. Štefan Vrátny: Zmluva s USA z pohľadu, prepytujem, jedného občana 2 570
 1. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 2. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 3. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 4. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 5. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer
 8. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu tentokrát stoja na štúdii o sliepkach

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu