TRENČÍN. Nepriaznivo to ovplyvní aj možnosti čerpania zdrojov z fondov Európskej únie a môže mať vplyv aj na hospodársku a sociálnu stabilitu a ďalší rozvoj regiónu.
„Na základe doterajšieho vývoja odhadujeme daňový výpadok podielových daní oproti schválenému rozpočtu za rok 2010 v celkovom objeme až 17,43 milióna eur, o čom svedčí aj výpadok dane z príjmu fyzických osôb za január až júl roku 2010. Ten oproti predchádzajúcemu roku vykazuje pokles o 8,43 miliónov eur," uviedla hovorkyňa TSK Vlasta Henčelová. Henčelová.
Podľa nej situáciu negatívne ovplyvnili aj škody na majetku, vzniknuté ako následok nepriaznivého počasia, prívalových dažďov a následných záplav, ktoré boli predbežne ohodnotené na 247.000 eur.
Garantovaná výška daní
Ako zdôraznila Henčelová, nevyhnutnou podmienkou zabezpečenia financovania základných činností je zákonom garantovaná minimálna výška daňových príjmov samosprávy, ako to napríklad bolo v roku 2005, prípadne prijatie okamžitých a účinných opatrení na zabezpečenie vykrytia výpadku týchto daňových príjmov.
Opatrenia
„Trenčiansky samosprávny kraj prijal racionalizačné opatrenia s cieľom vyrovnať sa s následkami krízy. Dočasne sme pozastavili aj realizáciu kapitálových výdavkov s výnimkou projektov financovaných z úverových zdrojov. Nevyhnutnosť realizácie každej akcie opätovne posudzujeme s tým, že riešime predovšetkým havarijné stavy," pripomenula Henčelová.
V oblasti bežných výdavkov podľa nej TSK znížil rozpočet o desať percent, uvoľnenie bude závisieť od finančnej situácie kraja a budú ho posudzovať individuálne.