Podľa právnika Transparency International zákon porušený nebol, je to však neslušné.
PÚCHOV. V rámci diskusie k presunu 42-tisíc eur z rezervy rozpočtu vyčlenenej na dostavbu kultúrneho centra chcel na zastupiteľstve vystúpiť aj občan Tomáš Drinka. Hlásil sa do diskusie k prerokovávanému bodu, slovo mu primátor v tejto časti nedal. Nedal ani hlasovať poslancom, či môže občan vystúpiť.
Primátor vysvetlil, že postupoval správne a v súlade s rokovacím poriadkom. Zákon podľa právnika mimovládnej organizácie porušený nebol, dôležité sú však aj zásady slušnosti.
Rozčarovanie
Neudelenie slova občana zaskočilo. „V rokovacom poriadku mesta je, že účastníci diskusie, poslanci alebo aj obyvatelia mesta sa môžu hlásiť o slovo do uzavretia diskusie k prejednávanému bodu alebo do rozhodnutia poslancov o ukončení diskusie. Len chcem poukázať na to, že pán primátor mi neumožnil vyjadriť sa v diskusii k jednému z bodov, ako občanovi mesta Púchov. Do diskusie som sa hlásil," vyčítal primátorovi Mariánovi Michalcovi Drinka v záverečnom bode zastupiteľstva, keď predkladali poslanci svoje interpelácie.
Nevyužil ani časový limit
Občan mal časový limit piatich minút, ktorý predložením troch pripomienok nevyčerpal. „Ja som končil otázky do diskusie a svojich päť minút môžem ešte využiť, nie?" spýtal sa Drinka primátora.
„Nie ste tu vy na organizovanie zastupiteľstva. Ja som povedal, že odpoviem po skončení vášho vystúpenia. To je celé," zareagoval primátor primátor. Potom si primátor Michalec zobral slovo, aby zaujal stanovisko k pripomienkam. Občan zvyšné minúty využiť nemohol.
Nemá pocit, že pochybil
Primátor Michalec si myslí, že jeho postup bol v poriadku.
„Vo vzťahu k rokovaciemu poriadku je môj postup absolútne v poriadku, pretože diskusie prebiehajú v dvoch rovinách. Buď sú to diskusie k jednotlivým bodom, respektíve an blok, teda uzavretie diskusného fóra je aj osobitným bodom, ktorý sa aj v programe, ktorý bol schválený, volá diskusia a interpelácie. Podľa rokovacieho poriadku naviac zasadnutie vedie starosta alebo primátor a vašu pripomienku by som bral, pokiaľ by ste nedostali možnosť vystúpiť. Túto možnosť ste dostali ako každý iný občan. Vzhľadom k tomu, že sa k bodom na rokovaní vyjadrujú poslanci disponujúci mandátom a majú k nim aj podklady, tak je diskusia poslancov prednostnejšia, pričom nie je žiadna zábrana, že sa ku ktorémukoľvek bodu môže vyjadriť aj niekto iný," reagoval potom na otázku občana, prečo nedostal slovo pri diskusii k prerokovávanému bodu.
Primátor Marián Michalec vysvetlil občanovi, že možnosť vystúpiť dostal a vo vzťahu k rokovaciemu poriadku je jeho postup absolútne v poriadku.
Ide aj o slušnosť
Podľa mimovládnej organizácie Transparency International, i keď došlo k porušeniu rokovacieho poriadku, to nie je protiprávne. „Neudelením slova občanovi ku konkrétnemu bodu zákon porušený nebol, avšak nad zákonom by mala stáť ešte slušnosť," vyjadril sa Vladimír Pirošík, právnik Transparency International.
Výňatky z rokovacieho poriadku mesta Púchov
Slovo sa môže udeliť aj obyvateľovi mesta po súhlase poslancov vyjadrenom nadpolovičnou väčšinou, pričom pred hlasovaním o súhlase musí obyvateľ oznámiť tému svojho vystúpenia. V hlasovaní sa určí dĺžka vystúpenia účastníka spravidla na 3 minúty.
Účastníci diskusie (poslanci, alebo obyvateľ mesta) sa môžu hlásiť o slovo do uzavretia diskusie k prejednávanému bodu, alebo do rozhodnutia poslancov o ukončení diskusie. Dĺžka jedného vystúpenia poslanca v diskusii sa limituje na tri minúty, pričom počas každého bodu programu môže poslanec vystúpiť najviac trikrát.
Primátor rozpravu skončí, keď zistí, že bolo udelené slovo všetkým prihláseným poslancom. Návrh na ukončenie rozpravy môže podať každý poslanec. O tomto návrhu sa hlasuje bez diskusie a mimo poradia.
BERKO