DOHŇANY/KOSOVSKÁ MITROVICA. V júli boli slovenskí vojaci v operácii KFOR v stave zvýšenej pohotovosti.
Plnili dodatočné úlohy súvisiace s občianskymi nepokojmi v Kosovskej Mitrovici a s rozhodnutím Medzinárodného súdneho dvora v Haagu o tom, či bolo vyhlásenie suverenity Kosova v súlade s medzinárodným právom.
Slováci ako najlepšie vycvičení
Medzi našimi bol aj nadporučík Ľubomír Panáček z Dohnian. „Na starosti mám dopravu a presuny, pričom riadim prevádzku 53 automobilov," povedal mladý dôstojník. Niektoré z nich boli pritom presunuté do Kosovskej Mitrovice a špeciálne upravené mali v prípade nepokojov napomáhať znovu nastoliť poriadok. Podľa veliteľa kontingentu slovenských ozbrojených síl v Kosove Jozefa Zekuciu bola totiž už začiatkom júla slovenská rota zaradená do 2. taktickej rezervy veliteľa mnohonárodných síl KFOR.
Slovenskí vojaci boli touto úlohou poverení aj preto, lebo veliteľ mnohonárodného bojového zoskupenia KFOR - stred fínsky brigádny generál Seppo Tivonen viackrát povedal, že Slováci sú v rámci jeho podriadenosti početne najmenšou jednotkou, avšak najlepšie vycvičenou.
„Kosovo je moja prvá misia. Som rád, že mám možnosť získať nové skúsenosti v rámci medzinárodnej spolupráce a vôbec vojenského nasadenia v zahraničí," povedal Ľ. Panáček.
Cesty plné konských povozov
Čo sa týka samotnej dopravy v Kosove najskôr len mávol rukou. Potom dodal: „Cesty sú okrem najnovších mercedesov plné konských povozov, traktory sú neosvetlené, ľudia chodia po celej ceste... Skrátka, systém dopravy je od stredoeurópskych štandardov ďaleko, hoci oni sami si rozumejú a havárií nie je až tak veľa..."
Podľa nového ministra obrany Ľubomíra Galka plnenie našich medzinárodných záväzkov, a to najmä tých, ktoré súvisia s plnením úloh v zahraničných operáciách, bude patriť k prioritám rezortu obrany. Nateraz 122 slovenských vojakov v Kosove, ktorí majú materskú základňu v spoločnom česko-slovenskom tábore Šajkovac, si naďalej plní úlohy predovšetkým pri udržaní pokoja a ochrane národnostných menšín. Pôsobia v rámci mnohonárodného bojového zoskupenia KFOR - Stred spolu s Fínmi, Švédmi, Čechmi, Írmi a Turkami. Uvedené veliteľstvo končí svoju činnosť túto jeseň. Po septembri by sa mali výrazne znížiť počty Slovákov v operácii KFOR v Kosove. Nadporučíka Panáčka tak bude čakať okrem iného neľahká úloha pri navagónovaní automobilovej techniky a jej prepravy cez Balkán späť na Slovensko.