POVAŽSKÁ BYSTRICA. Zmenou sa zaoberali poslanci už dvakrát. Na rokovaní mestského zastupiteľstva a tiež na verejnom pracovnom stretnutí. Počet volebných obvodov by sa mal znížiť. Teraz ich je jedenásť, najmenej by ich mohlo byť päť.
Všetky varianty predpokladajú odstránenie jednomandátových volebných obvodov Považská Teplá, Horný a Dolný Moštenec, Podvažie-Šebešťanová-Považské Podhradie, Milochov-Orlové, Zakvášov.
Dôvod zmeny
Dôvodom na zmenu je okrem iného, že volebné obvody boli čo sa týka počtu obyvateľov na jedného poslanca výrazne rozdielne. To nezodpovedá podľa mesta princípu ústavnej rovnosti. Na jedného poslanca by mal byť v každom volebnom obvode približne rovnaký počet obyvateľov. Rozdiel medzi najväčším a najmenším obvodom bol už v roku 2006 približne 800 ľudí. Ďalším dôvodom na zmenu je to, aby sa netrhali prirodzene vytvorené územné celky. Napríklad sídlisko či ulica do dvoch volebných obvodov.
Viac variantov
Považská Bystrica má viac ako 41-tisíc obyvateľov. Podľa zákona môže mať 15 až 25 poslancov. Je ich 23. Zvýšenie počtu poslancov podľa primátora Miroslava Adameho problém ústavnej nerovnosti nerieši. „Aj keby sme sa rozhodli pre maximálny počet poslancov, rozdiel medzi najväčším a najmenším obvodom by bol taký, že by mohol byť zdrojom sporu na ústavnom súde," tvrdí primátor Adame.
V Považskej Bystrici by malo byť približne 1800 obyvateľov na jedného poslanca. V šiestich volebných obvodoch z jedenástich súčasne existujúcich je tento počet nižší.
Na pracovnom stretnutí sa zúčastnila okrem poslancov aj väčšina predsedov výborov mestských častí. Varianty na rozdelenie volebných obvodov boli na zastupiteľstve pôvodne tri, po pracovnom stretnutí ich bolo už šesť.
Ďalšie zmeny
Mesto musí zoznam volebných obvodov zverejniť do 23. septembra. Až potom môžu nezávislí poslanci zháňať podpisy a uchádzať sa o mandát poslanca za určitú volebnú časť. „Po zmene volebných obvodov sa budeme musieť zaoberať ešte zostavovaním volebných okrskov. Po zmene je predpoklad, že na voľby budú musieť občania chodiť voliť do inej miestnosti ako boli zvyknutí doteraz," hovorí Jarmila Bubáková z mestského úradu. Riziko, že by občania zo vzdialenejších častí mesta ako je Podmanín, Orlové, Milochov či iné časti museli ďaleko dochádzať nehrozí.
Vyjadrenie právnika
Právnik Milan Galanda hovorí, že zmena volebných obvodov by mohla ovplyvniť účasť vo voľbách. „Mesto aj poslanci musia riešiť problém, ktorý sa vyskytol a prijať nejaké rozhodnutie. Ak sa však akékoľvek úpravy volebných obvodov robia tesne pred voľbami, môže to ovplyvniť volebnú účasť. Nie je to však v rozpore so zákonom, ak sa pri úpravách dodrží termín stanovenia obvodov do termínu podľa zákona. Treba, aby sa potom urobila informačná kampaň, aby sa vedeli voliči zorientovať a pochopili správne, kto patrí do ich volebného obvodu, aby sa zúčastnili volieb," zdôvodňuje Galanda.