Lokalita je na vstupe do mesta, neďaleko novopostavenej preložky cesty II/517 v smere Bratislava-Rajec.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pod petíciu sa podpísali takmer tri stovky obyvateľov. Ľudia sa obávajú zhoršenia podmienok pre život. Vytýkajú samospráve, že o zámere vybudovať zberný dvor v tejto lokalite neurobila verejnú diskusiu, aby boli dostatočne a včas informovaní. Chceli by ju využívať inak.
Petíciu mesto uznalo, vyhodnocovať ju bude ako hromadnú pripomienku k zmene územného plánu. Tvrdí, že Dušianica je jediná vhodná lokalita, kde je vlastníkom pozemkov. Verejnosť bola tiež podľa samosprávy dostatočne informovaná.
Prečo sa mení územný plán?
Zmena využitia plochy na Dušianici v územnom pláne je potrebná, ak tu chce mesto budovať zberný dvor.
„V platnom územnom pláne je predmetná lokalita funkčne určená ako sprievodná zeleň vodných tokov charakteru rekreačnej verejnej zelene. Pre budovy v nej je stanovený výškový regulatív s jedným nadzemným podlažím. V rámci návrhu zmien a doplnkov je zaradená ako plocha s regulatívom odpadové hospodárstvo so stanoveným výškovým regulatívom dve nadzemné podlažia, čo vytvára podmienky pre možnosť umiestnenia zberného dvora," vysvetľuje hovorca mesta Filip Oubrecht.
Obavy ľudí
Obyvateľom však chýbajú informácie. „Keď na Dušianici zriadia zberný dvor, bude to mať vplyv na zvýšenie frekvencie dopravy nákladných áut. Mali sme tiež informácie, že pôvodná plocha nepostačí a bude sa rozširovať. Tiež je tu údajne plánovaná drvička stavebných odpadov, takže môžeme počítať s tým, že pribudne aj prach a hluk," hovorí Dušan Ďurica z petičného výboru.
Najväčší problém je podľa neho v tom, že nemali presnú informáciu, čo obnáša pojem zberný dvor. Preto sa ľudia obávajú, či na Dušianici nakoniec nebude smetisko, čo by znamenalo zvýšený výskyt hmyzu a hlodavcov.
„Keby to bolo zriadené v štýle zberných dvorov, ktoré sú v zahraničí, bolo by to o inom. Sme si vedomí, že produkujeme aj my odpad, a treba ho niekde sústreďovať. Máme však obavy práve preto, že nám chýbajú konkrétne informácie, garancie. Ťažko povedať, čo z toho nakoniec bude, tak sme opatrní. Ľudia už neveria tomu, čo sa hovorí, pokiaľ nemajú záruky, " poukazuje na dôvody Dušan Ďurica z petičného výboru.
Petíciu už doručili na mestský úrad. Informáciu potvrdil aj hlavný kontrolór mesta Marián Sičák. „Bola doručená 25. júna. Podpísalo sa pod ňu zhruba 270 ľudí na 9 hárkoch. Mesto ju uznalo," informoval Sičák.
Najvhodnejšia lokalita
Mesto tvrdí, že plocha na Dušianici vyšla ako najvhodnejšia z viacerých navrhovaných. „Na rokovaní poslaneckého grémia 1. marca 2010 sme prehodnotili viaceré lokality. Z hľadiska čo najväčšieho zníženia negatívnych vplyvov na obyvateľov, dopravu, dostupnosť a majetkovo-právne vzťahy bola ako vhodná určená lokalita Dušianica," tvrdí za útvar rozvoja mesta hovorca.
Podľa jeho slov boli okrem navrhovaných lokalít ešte ďalšie dve. „V zmysle hodnotenia z týchto viacerých hľadísk bola vo vzťahu k zámeru budovania zberného dvora lokalita Žiar posúdená ako najnevhodnejšia a lokalita „Kunovec - areál kompostárne firmy Chudovský" ako menej vhodná. Pozemky v obidvoch lokalitách sú v súkromnom vlastníctve," dopĺňa hovorca.
Aký bude ďalší postup?
Pri výbere lokality boli dôležité aj faktory ako dopravné napojenie, dostupnosť pre občanov, vzdialenosť od obytných zón, vlastníctvo pozemku, sklon, tvar alebo únosnosť pozemku, veľkosť pozemku vo vzťahu k činnosti.
„Čo sa týka Dušianice, celá vec je zatiaľ iba v štádiu zmeny územného plánu. Hovorí sa teda len o možnostiach, nie o reálnej výstavbe zberného dvora," vyjadruje sa za útvar rozvoja mesta Oubrecht.
Dodáva, že do samotného procesu výstavby je potrebná špecifikácia zariadení a celkovej výbavy dvora, vypracovanie projektovej dokumentácie, musí byť územné a stavebné konanie. Zberný dvor sa tiež bude posudzovať v procese EIA (proces vplyvov na životné prostredie). Musí byť zabezpečené dostatočné množstvo finančných prostriedkov, urobiť sa výber dodávateľa v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní.
Chýbala im diskusia
Ďurica tiež hovorí, že ľuďom chýbala verejná diskusia o tom, čo mesto zamýšľa robiť ešte predtým, než sa to dostalo na zastupiteľstvo, do komisií či na spracovanie pre zmenu územného plánu. Tam by mohli klásť otázky, dozvedieť sa viac. Dodáva, že obyvatelia by chceli plochu využívať inak a sú presvedčení, že jej bude škoda.
Stanovisko mesta
Mesto tvrdí, že obyvatelia boli dostatočne informovaní. „Informácie o problematike lokalizácie zberného dvora boli zverejnené v Považskobystrických novinkách a opakovane odzneli v rámci záznamov zo zasadnutí mestského zastupiteľstva a súhrnov z týchto zasadnutí, ktoré vysielajú regionálne televízie. Myslíme si, že mesto urobilo maximum preto, aby ten, kto sa o túto problematiku zaujíma, mal dostatočný priestor pre vyjadrenie svojich názorov a pripomienok," dostali sme od hovorcu mesta Oubrechta vysvetlenie k otázke nedostatočnej informovanosti občanov.
Dodáva, že návrhy zmien a doplnkov boli verejne prístupné na budove kina Mier a problematika koncepcie narábania s odpadmi a zmena územného plánu sa prerokovávali na zasadnutí zastupiteľstva, ktoré je verejné.
Zo stanoviska tiež vyplýva, že o zámere bol informovaný aj výbor mestskej časti.
Stanovisko výboru, pripomienky poslancov
Predseda výboru Juraj Pekár potvrdil, že o zámere vedeli. „O zámere som členov výboru informoval na schôdzi. Existuje o tom zápisnica. Keby som mal spätnú reakciu, že ľudia chcú uskutočniť verejnú diskusiu, výbor by to občanom zabezpečil," hovorí Juraj Pekár, predseda výboru a poslanec za sídlisko Rozkvet.
Na nespokojnosť obyvateľov sídliska upozorňovali niektorí poslanci aj na zastupiteľstve a František Matušík aj na stavebnej komisii, keď sa prerokovávala koncepcia narábania s komunálnym odpadom a zmena územného plánu v súvislosti s lokalizáciou dvora na Dušianici. Za zmenu územného plánu a lokalizáciu dvora na Dušianici pri hlasovaní v zastupiteľstve bolo z 23 prítomných poslancov dvanásť, siedmi nehlasovali, dvaja poslanci František Matušík a Katarína Gregušová sa zdržali a Jozef Keruľ bol proti.
Z koncepcie nakladania s odpadom
Mesto má schválenú koncepciu komplexného riešenia zberu, nakladania, separovania a zneškodňovania komunálneho odpadu. Zastupiteľstvo ju schválilo tento rok v marci.
O zbernom dvore sa v koncepcii, okrem iného píše:
Areál strediska separovaného zberu prakticky tvorí súvislá betónová plocha obohnaná pásom areálovej zelene. V areáli strediska separovaného zberu navrhujeme vybudovať stavebné objekty vrátnice, v blízkosti ktorej bude umiestnená mostová váha, ďalej objekt skladu a separácie skla, skladu opotrebovaných pneumatík, skladu a separácie elektroodpadu, skladu a separácie NO, skladu stavebného odpadu a skladu separácie kovového odpadu. Navrhujeme, aby súčasťou areálu bol aj stavebný objekt haly dotrieďovania s časťou pre administratívno-sociálne zabezpečenie prevádzky, objekty spracovania biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu a objekty pre umiestnenie manipulačnej techniky (garáže).