DUBNICA NAD VÁHOM. Múzeum, ktoré sídli už sedem mesiacov v nových priestoroch, sa teší záujmu verejnosti. Tú lákajú nielen vystavované exponáty, ale aj možnosť poprechádzať sa priestormi kaštieľa, ktorého brána bola pre ľudí dlho zatvorená.
Dubnické múzeum v tomto roku presťahované do zrekonštruovanej časti Dubnického kaštieľa z polovice 17. storočia.
Návštevnosť stúpla
Od mája je budova kaštieľa v správe múzea a koncom toho istého mesiaca sa začala komplexná rekonštrukcia „A" krídla. „Kaštieľ si zvyká na múzeum a múzeum si zvyká na kaštieľ. Pozitívum vidím v tom, že múzeum disponuje vlastnými priestormi, aké múzeu prináležia," prezradila riaditeľka múzea Mária Milanovič.
Návštevnosť múzea v kaštieli viacnásobne vzrástla oproti minulosti. „Podľa mňa je to spôsobené záujmom návštevníkov o kaštieľ, ktorý viac desaťročí chátral a bol na periférií záujmu kompetentných v tom období," doplnila.
Múzeum deťom
Jednou z priorít prezentácie zbierkového fondu a činnosti v oblasti vzdelávacích aktivít v múzeu je práca s mládežou. Múzeum navštevujú deti z materských, základných aj stredných škôl. Práca s nimi je rôzna - od prerozprávanej rozprávky cez zážitkové učenie k prednáške a riadenému rozhovoru.
„Aktivity organizované múzeom sú orientované aj pre dospelých a rodičov s deťmi. Príkladom je Noc múzeí a galérií (v múzeu sa organizoval II. ročník, na ktorom mali návštevníci možnosť si pozrieť a diskutovať s autorom dokumentu Japonsko 2010), výstava autentických dokumentov viažucich sa na ku kaštieľu a rodu Illésházy, ktorý vlastnil kaštieľ do polovice 19. st.. Prednedávnom sme uviedli do života multimediálnu encyklopédiu Chrám sv. Jakuba v Dubnici v roku kultúrnych sakrálnych pamiatok," priblížila akcie organizované múzeom jeho riaditeľka.
Originálna expozícia
Od 30. mája je v priestoroch múzea nainštalovaná stála expozícia dobových obrazov, porcelánu a keramiky viažucich sa na majiteľov kaštieľa.
„Návštevníkov najviac zaujíma kaštieľ ako taký, potom jeho zrekonštruovaná časť a jeho budúcnosť. Zvýšený záujem zo strany návštevníkov je aj o sakrálne exponáty," povedala Mária Milanovič.
Najstarším exponátom je nádoba na tavenie železa, datovaná do obdobia 4500-3500 pred naším letopočtom z náleziska v Dubnici nad Váhom pri kostole sv. Jakuba. Nájsť v ňom môžete aj predmety viažuce sa k rodu Illésházyovcov. V jeho blízkosti je aj nedávno otvorená grotta s vyhliadkovou vežou.