PÚCHOV, POVAŽSKÁ BYSTRICA. Do púchovského skate parku chodia trénovať aj skateboardisti, cyklisti a korčuliari z iných miest.
O vybudovaní tohto športového zariadenia sa veľa hovorilo aj v Považskej Bystrici, nezrealizovalo sa nič. Vyznavači moderných športov sú sklamaní.
Zareagovali na požiadavku mladých
Mesto Púchov zareagovalo na požiadavku púchovských nadšencov skateboardu a vybudovalo pri Nimnickej hrádzi športový areál pre skaterov, cyklistov a korčuliarov.
„Výstavba prvej etapy skateparku, ktorej investorom sú Mestské športové kluby Púchov predstavuje investíciu v celkovej výške 73-tisíc eur aj s DPH. Prevádzku skateparku upravuje prevádzkový poriadok schválený valným zhromaždením spoločnosti, ktorý je umiestnený na stránke mesta," hovorí Katarína Bradáčová, konateľka MŠK.
Vyčlenením finančných prostriedkov a výstavbou skateparku reagovalo mesto podľa Bradáčovej na žiadosti mladých chlapcov - skateboardistov. „Plánujeme vybudovať aj druhú etapu. Závisí to však od finančných možností mesta," dodala Bradáčová.
Pochvaľovali si
Do nového športového areálu v Púchove chodia aj nadšenci moderných športov z blízkeho okolia. Pochvaľujú si.
„Je to maličké ale fajnové. Škoda, že u nás nie je niečo podobné," sklamane skonštatoval Richard Melicher. Prišiel aj s piatimi kamarátmi do skate parku vlakom zjazdiť si na bicykli. „Sme tu prvýkrát. Počuli sme o tom, tak sme prišli skúsiť. Je to super. V Považskej Bystrici nemáme kde jazdiť. Niekedy nás nechajú, ale častejšie nám nadávajú a vyháňajú nás, že ničíme mestský majetok. Strašne by sme chceli, aby bolo aj u nás niečo také," dodáva jeho kamarát Jakub Talaš.
V parku sme zastihli aj púchovských bikerov. „Je super, že to máme. Viac sa to však hodí na skate, niektoré komponenty nie sú vhodné na bicykel. Ale, dá sa. Veď tu chodia často aj od vás," prezradili chalani.
Rokovania bez výsledku
Skateri z Považskej Bystrice sa už dlhšie snažia, aby sa niečo podobné vytvorilo aj v ich meste. Pred štyrmi rokmi spísali aj petíciu. Na magistráte však s nimi každý len rokuje, výsledok nie je žiadny.
„Písali sme petíciu, založili sme aj registrovaný športový klub, založili bankový účet, stretli sme sa s predstaviteľmi mesta na viacerých sedeniach. Zdá sa, že všetky aktivity boli zbytočné," hovorí sklamane Milan Palkech, člen petičného výboru.
„Problém skateparku sme riešili niekoľkokrát aj v komisii školstva, kultúry a športu. Prijali sme uznesenie, že sa musí vybudovať. Je totiž dôležité podporiť rozvoj moderných športov, o ktoré majú dnes mladí záujem. Žiaľ, vedeniu mesta a MŠK môžeme len odporúčať, nie prikazovať," hovorí Karol Janas, predseda komisie a poslanec zastupiteľstva. V Považskej Bystrici mali najprv problém s vyčlenením vhodného pozemku, dnes je to o peniazoch.
„Priestory sa nakoniec našli. Park mal byť najprv na pozemku neďaleko čerpacej stanice Agip. Mali sa robiť aj projekty, ale padlo to. Dali sme skaterom priestory vedľa zimného štadióna. Problém sú však financie," hovorí Jaroslav Fábry, riaditeľ Mestských športových klubov v Považskej Bystrici. „Dozorná rada Mestských športových klubov sa vážnejšie budovaním skate parku nezaoberala," tvrdí Ľubomír Kubovič, jej bývalý predseda dozornej rady.
Pozemok bez komponentov
Mesto schválilo síce v tomto roku vyznavačom moderného športu dotáciu, nie však v plnej sume. „Schválili nám dotáciu na jednu prekážku. Stojí 1500 eur, dostali sme 500 eur," hovorí Palkech.
Chalanom asi nezostáva nič iné, len aby si sponzorsky sami pozháňali peniaze a vytvorili niečo. V meste je síce k dispozícii kovová U-rampa. Skateri však tvrdia, že to nie je vhodný komponent. Nechcú uraziť nikoho snahu a dobrý zámer, ale nikto to s nimi nekonzultoval. Skate park, ktorý je postavený v Púchove chvália. „Do skate parku v Púchove chodím ja aj viacerí chalani z Považskej Bystrice dosť často. Je to tam veľmi dobré. Dva rádiusy, pyramída s tyčkou a grindboxom, samotný grindbox na zemi, tyčka a lavička na zemi, všetko s vhodným povrchom," konštatuje Palkech.