V meste otvorili centrum pre obete domáceho násilia

V meste spustili do prevádzky krízové centrum pre obete domáceho násilia. Na zámer využili bývalú materskú školu. Ide o projekt, ktorý začali pripravovať už pred troma rokmi.

Páčili sa im nové hračky, ktoré majú v centre na hranie.Páčili sa im nové hračky, ktoré majú v centre na hranie. (Zdroj: BERKO)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Myšlienkou na zriadenie krízového centra sa začalo mesto zaoberať už v roku 2007, fungovať začalo koncom tohto leta. Zatiaľ v ňom našli prechodný domov tri mladé ženy a sedem detí. Funguje už aj krízová linka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zariadenie vybudovalo mesto z nenávratných finančných prostriedkov Európskej únie - Nórskeho mechanizmu a štátneho rozpočtu. Financované bude z týchto zdrojov do konca roka. Samospráva bude musieť potom zháňať financie na prevádzku z iných zdrojov.

Druh - opilec

Oficiálne prevádzkovanie zariadenia otvorili pred dvoma týždňami. Stretli sa tu ženy s veľmi podobnými životnými osudmi. „Bývala som v jednom dome so svokrou a druhom, s ktorým mám malú. Rád si vypil a bol potom agresívny. Upozorňovala som ho, aby nechodil domov opitý. Musela som si chrániť dieťa, zopárkrát som ho nepustila dnu a nechala som ho spať na schodoch. Nebol to však môj byt, ale svokrin. Keď sa to dozvedela, vždy mi nadala, že si k jej synovi nebudem dovoľovať. Nikdy mu nedohovorila. Už som to ďalej nemohla znášať. Odišla som," hovorí mladá mamička z Novej Dubnice.

SkryťVypnúť reklamu

Istý čas bola aj s dcérkou v inom sociálnom zariadení, ale tam som mohla byť len do istej doby. Je šťastná, že sa jej podarilo dostať do Považskej Bystrice. „Je to tu krásne, všetko novučičké. Cítime sa tu aj so Zuzkou veľmi dobre," dodáva.

Mladá žena, by si veľmi chcela nájsť prácu, dať malú do škôlky a pozháňať si podnájom. „Budem robiť čokoľvek, len aby sme mohli s malou ako-tak slušne žiť," dodáva.

Zlá svokra

Iná mladá mamička z Považskej Bystrice bývala v spoločnej domácnosti so svokrou, ktorá im robila problémy. V byte niekoľkokrát zasahovala aj polícia. Nechcela, aby jej deti mali zlý vzor.„Keď nemala vypité, bola fajn. Aj k deťom bola milá. Po tom, ako si vypila, to bol celkom iný človek. Nedalo sa to vydržať, všetko bolo zlé, nanič," hovorí mama dvoch detí. Na o-tázku, či sa deťom necnie za otcom, odpovedá, že ich navštevuje.

SkryťVypnúť reklamu

Rozvod a problémy s nevlastnou mamou

Mladá mama z Bánoviec nad Bebravou je v centre so štyrmi deťmi. Odišla z domácnosti, kde bývala po rozvode s nevlastnou matkou. „Nedalo sa to tam vydržať. Stále boli konflikty, čo nevplývalo dobre na deti. Keby som nešla preč, ochorela by som z toho," posťažovala sa mladá žena. Zastihli sme ju spolu so synmi pri príprave obeda. Chlapci mamine usilovne pomáhali. „Pomáhame my, lebo baby sú ešte malé. Vonku v meste sme ešte neboli. Prišli sme včera večer, len sme sa stihli vybaliť," prezradili chlapci. Na otázku, ako to bývalo u nevlastnej babky, len pomykali plecom a nepovedali nič.

Zmena prostredia, hľadanie rovnováhy

V zariadení je zatiaľ vedúci a štyria sociálni pracovníci, ktorí sú tu dvadsaťštyri hodín a menia sa po dvanástich hodinách. Tí majú na starosti aj krízovú linku. Podľa vedúceho centra Jozefa Hlavča je dôležité pomôcť na začiatku ženám hlavne psychicky a vytrhnúť ich zo zlého prostredia. „Ženy a deti, ktoré tu zatiaľ máme, sa udomácňujú, adaptujú na nové prostredie. Boli obeťami násilia zo strany partnera alebo svokry, či dokonca vlastných rodičov. Nemohli ďalej existovať v prostredí, v ktorom boli, riešili to odchodom, a nie vlastnou vinou sa ocitli bez prístrešia. Našou úlohou bude nájsť za deväť mesiacov východisko z ťažkej situácie pre tieto ženy. Teraz je hlavná psychická podpora, ktorú by mali ženy dostať, aby neboli pod tlakom, aby si vedeli životný problém vyriešiť v pokoji, získali rovnováhu," hovorí Hlavčo.

SkryťVypnúť reklamu

Iná pomoc

Vedúci zariadenia ďalej dodáva, že neskôr sa budú snažiť, aby si ženy našli zamestnanie. V centre sa naučia zručnostiam pri pohovoroch do zamestnania, pri písaní žiadostí, práci na počítači. „Budeme mať aj právnika na čiastočný úväzok, ktorý ich bude môcť zastúpiť aj v trestnom konaní ako obete násilia, ak to bude nutné a pomôže tiež, aby úspešne prebehlo nejaké občiansko-právne konanie," informuje Hlavčo.

Objekt je chránený

Objekt je chránený kamerovým systémom. Niektorí neprispôsobiví obyvatelia, ktorí sa potulujú po sídlisku, sa už snažili dostať dnu do zariadenia. Nepodarilo sa im to. „Tri noci sa tu niekto dobíjal, chcel sa dostať dnu. Vďaka ochrane tu bola do dvoch minút štátna polícia," upozorňuje Janka Dudoňová. Mrzí ju však, že toto nie je jediný problém, ktorý sa vyskytol. „Dostáva sa nám do uší, že chodia po meste nejakí ľudia, ktorí sa predstavujú ako sociálni pracovníci a pýtajú finančné prostriedky na krízové centrum. Chceme všetkých obyvateľov upozorniť, aby na takéto reči nedali. Žiadni sociálni pracovníci si takúto činnosť z profesionálneho hľadiska nemôžu dovoliť a z morálneho hľadiska by sme to takýmto spôsobom ani nerobili. Ak chce niekto pomôcť, tak osloví mesto, alebo priamo vedúceho centra. Je mi ľúto, že na takomto zariadení sa chce niekto obohatiť," konštatuje vedúca.

Budovanie a financovanie zariadenia

Zariadenie sa budovalo z nenávratných finančných prostriedkov v rámci finančného mechanizmu EHP (Európskeho hospodárskeho priestoru), Nórskeho mechanizmu a štátneho rozpočtu. Išlo o investíciu 426-tisíc eur. Do konca roka bude prevádzkovanie zariadenia financované zo zdrojov, z ktorých bolo aj vybudované. Potom bude musieť samospráva zabezpečiť financovanie z iných zdrojov. Pôvodný zámer bol, aby zariadenie fungovalo ako samostatná príspevková organizácia. Takto však zariadenie nemôže fungovať, pokiaľ je financované z Nórskeho mechanizmu. Nebolo by to v súlade s projektom. Momentálne je preto zaradené do štruktúry fungovanie mestského úradu. K zmene môže dôjsť, keď prejde na vlastné financovanie. telo clanku

BERKO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 086
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 697
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 591
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 567
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 442
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 963
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 904
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 225
  1. Naďa Serafínová: Kto je Sulíkov syn a prečo obťažuje ľudí.
  2. Ivan Čáni: Dokáže NR SR prijať uznesenie odsudzujúce cestu Roberta Fica do Moskvy?
  3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Nazvali po ňom policajnú akciu, viac ako 20 rokov pôsobil v zločineckej skupine, priznal sa k násilným činom. Ostal bez trestu
  4. Zuza Fialová: Prečo potrebujeme prepísať históriu
  5. Štefan Šturdzík: Igor v Kyjeve.
  6. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  7. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  8. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 574
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 998
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 587
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 062
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 10 385
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 447
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 054
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 827
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Naďa Serafínová: Kto je Sulíkov syn a prečo obťažuje ľudí.
  2. Ivan Čáni: Dokáže NR SR prijať uznesenie odsudzujúce cestu Roberta Fica do Moskvy?
  3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Nazvali po ňom policajnú akciu, viac ako 20 rokov pôsobil v zločineckej skupine, priznal sa k násilným činom. Ostal bez trestu
  4. Zuza Fialová: Prečo potrebujeme prepísať históriu
  5. Štefan Šturdzík: Igor v Kyjeve.
  6. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  7. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  8. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 574
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 998
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 587
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 062
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 10 385
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 447
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 054
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 827
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu