POVAŽSKÁ BYSTRICA. Už po druhý raz mohli obyvatelia mesta obdivovať šikovnosť vývojárov a zamestnancov bývalého strojárskeho kolosu, konkrétne motovýroby.
Vystavené neboli len exponáty z Vlastivedného múzea. Na veteránoch prišli aj priaznivci týchto motocyklov z iných slovenských miest.
Historické motocykle
Výstavu pred kinom Mier zorganizovalo Vlastivedné múzeum v spolupráci s Asociáciou zamestnávateľských subjektov. „Naším zámerom je spropagovať zbierky múzea, a keď nejde návštevník k nám, ideme my k nemu. Preto sme sa rozhodli vystaviť motocykle na pešej zóne. Najstarší je Manet 90 z roku 1947. Je to prvý motocykel vyrábaný na Slovensku. V zbierke ho máme vo všetkých štyroch farbách, v ktorých sa vyrábal," informovala o vystavených exponátoch Viera Praženicová, riaditeľka múzea.
Ako ďalej povedala, tí, ktorí si nestihli motocykle pozrieť na pešej zóne, majú možnosť vidieť ich priamo v priestoroch múzea v kaštieli v Jasenici. Chýbať však budú veterány z iných kútov Slovenska. A pred Mierom ich bolo skutočne dosť. Ich vodiči si dokonca vyskúšali aj jazdu na Malom manínskom okruhu, ktorý sa jazdil koncom štyridsiatych rokov po uliciach Považskej Bystrice.
Ako vznikla výstava?
Iniciátorom výstavy bola vlani Asociácia zamestnávateľských subjektov. „V asociácii sme piati, ktorí sme vyrástli v Považských strojárňach. Hľadali sme formu, ako ich udržať v pamäti verejnosti alebo pripomenúť jej ich. Najviac sa nám pozdávala výroba motocyklov, ktorá strojárne v minulosti preslávila," vysvetlil Miloš Kraus.
Záujmom o výstavu bol milo prekvapený. „Je to pekná akcia. Potešilo ma, že poprichádzali aj motocyklisti z iných miest," skonštatoval. Ktorý motocykel sa mu najviac páčil, však odmietol prezradiť. Všetky boli podľa jeho slov krásne a fantasticky udržiavané, schopné jazdy.
Spomienky veterána
Medzi zakladateľov motocyklových pretekov na Považí patrí aj dnes už osemdesiatročný Ján Bednár. Priznal sa, že hoci bol vždy všestranným športovcom, motocykle mu učarovávali odmalička. Ako chlapec sa učil sa jazdiť na jawe, ktorú kúpili na Morave a spolu s bratmi ju rozobrali a vyčistili. Neskôr bol aj pretekárom za Považské strojárne. „Prvé motokrosové súťaže sa začali jazdiť práve v Považskej Bystrici začiatkom šesťdesiatych rokov," nezabudol podotknúť. Rovnako hrdo hovoril aj o šesťdňových, ktoré mesto preslávili na celom svete.
Ján Bednár.
No motocykle podľa neho neznamenajú len radosť z jazdy. „Mrzí ma, keď vidím mladých ako zomierajú na cestách. Podľa mňa im chýba vyjazdenie. Dnes nie je problém kúpiť bavoráka, ale čo z toho, keď vodič nemá skúsenosti? S autom či motocyklom treba cítiť. To vodič, ktorý nie je vyjazdený a nemá prax nedokáže," poukázal aj na tienisté stránky motorizmu.
Ján Bednár patril medzi prvých jazdcov Malého manínskeho okruhu. Vrátil sa k nemu aj teraz, hoci už iba ako štartér. Výstavu aj on hodnotí pozitívne. „Je to krásna akcia. Mala by sa opakovať a bolo by potrebné pritiahnuť na ňu mladých a školákov. Veď toto je niečo nádherné," dodal.