POVAŽSKÁ BYSTRICA. Prehliadku Horomil festu otvoril dokument z miestnej produkcie od Bohuša Kortmana a Michala Uriču. Mimoridane zaujali aj nadčasový dokument Miroslava Rema Arsy-Versy či energetický filmový doping Adrenalín bez hraníc od Martina Kučmína.
Pútavé boli tiež prezentácie Tour de Europe od Vila Lejčíka o návrate na Slovensko z ďalekej cudziny na bicykli či o záchrane Bystrického hradu. Spočiatku sa zdalo, že záujem nebude veľký. V sobotu sa nikomu vstávať nechcelo. Neskôr sa sála celkom naplnila. Podľa divákov je to prehliadka niečoho, čo chýba aj na obrazovkách verejnoprávnych televízií.
Návšteva jaskyne, kde býval drak a všeličo iné
Prehliadka je zameraná na prezentáciu slovenskej tvorby v oblasti cestovania, adrenalínu, jaskyniarstva a aj vysokých hôr. Otvarák festivalu Chceš vidieť šarkana? bol venovaný jaskyniarstvu. Ide o príbeh dievčaťa, ktoré sa bezcieľne túla ulicami Považskej Bystrice. V jeden deň, po pozvaní na výlet do Dračej jaskyne, sa jej život celkom zmení.
„Chceli sme ukázať, čo všetko sa skrýva v podzemí v okolí nášho mesta a ,samozrejme, naznačiť mladým ľuďom, že jaskyniarstvo môže byť zaujímavou záľubou, ktorá môže vyplniť ich voľný čas. Je však ťažké ich niekedy presvedčiť. Možno ešte skôr dievčatá sa dajú nahovoriť," hovorí Bohuš Kortman.
Nikola, mladá budúca jaskyniarka, ktorá vo filme hrá, si priamo na festivale prevzala aj členský preukaz Slovenskej speleologickej spoločnosti. Atmosféru filmu dokresľujú aj folkové pesničky Bohuslava Kortmana. Jaskyniarskeho pesničkára hudobne doprevádzajú jeho synovia Bohuš a Dobroslav. V jednej pesničke sa spieva, že cesta pod zem sa v pekle nekončí, nájdeš tam chlapcov s prilbami nad oči. Nikola už tiež vie svoje o cestách do podzemia.
Bohuslav Kortman odvzdáva preukaz novej jaskyniarke.
Kamaráti - netopiere
Z tvorby regionálnych autorov mimoriadne zaujal aj dokument Arsy-Versy od Mira Rema. Publikum ho prijalo ako zaujímavý pohľad na obyčajný život obyčajného chlapa s neobyčajnou záľubou.
„V tom dokumente nebolo žiadne hluché miesto. Obrazy, slová, fotografie, všetko bolo plné obsahu. A výroky babky a žartíky jej syna boli vynikajúcim odľahčení. Bol tam humor, tragika, poučenie, nadhľad, dobré strihy, výborné fotky... Dobrý film. Škoda, že nie je viac takýchto dokumentov aj vo verejnoprávnych televíziách," zhodnotil Rado, jeden z návštevníkov festivalu.
Ide o príbeh autorovho strýka Ľuboša a jeho mamy, ktorí žijú spolu v Ladcoch. Ľuboš uniká zo sveta ľudí, aby žil v čo najväčšej symbióze s prírodou. Tieto úniky vyznievajú často ako presuny do nadreálna. Napríklad na planétu, kde žijú len motýle - inteligentné bytosti. Vrcholom jeho prírodnej fascinácie je jedinečný výskum netopierov. Preto aj názor Arsy-Versy. Ide o slangový americký výraz, ktorý znamená, že je všetko hore nohami, tak ako v svete netopierov.
Ocenenie svetového režiséra a americkej hviezdy
Film Arsy-Versy získal niekoľko ocenení na rôznych, aj zahraničných festivaloch. Na Horomil feste odznela pri uvádzaní filmu aj jedna zaujímavosť.
„Týmto absolventským filmom na Vysokej škole muzických umení sa zaradil do veľkého sveta filmových režisérov. Vďaka Emirovi Kosturicovi, známemu balkánskemu režisérovi, ktorý ho pozval na festival, si jeho film všimol americký herec Johny Depp. Vypýtal si od Mira DVD. V USA ho odovzdal svojim vlastným producentom, ktorí ho distribuujú po krajine," prezradil konferenciér festivalu.
Miro už natáča ďalší film v ilavskej väznici o reintegrácii väzňov, ktorí sú po dlhodobých trestoch. Hotový by mal byť v lete budúci rok.
Silná téma
Dokumentárny film rodáka z Považskej Bystrice - režiséra Martina Kučmína, je spracovanie silnej témy. Rozpráva totiž príbehy troch handicapovaných ľudí, ktorí sa snažia žiť naplno a možno i lepšie než mnohí z nás „zdravých". Cestujú, športujú a zažívajú dobrodružstvá napriek bariéram, hlavne... nikdy to nevzdávajú.
„Ide o môj magisterský film, študoval som dokumentaristiku. Potreboval som tému. Pomohla náhoda. Venujem sa tvorbe športových videí. Jedného z aktérov som poznal, lebo je ich strihač. Najprv som nevedel, že je na vozíku. Keď som sa to dozvedel, napadlo mi, že natočiť príbeh o ľuďoch, ktorí majú telesné postihnutie a napriek tomu športujú by bolo zaujímavé. Neskôr som sa nakontaktoval na dvoch Čechov z jedného občianskeho združenia s rovnakým osudom, začal som sa s týmito ľuďmi stretávať, poznávať ich, až nakoniec vznikol film," hovorí Martin Kučmín.
Dodáva, že aj jemu samému film veľa dal, rozšíril jeho spektrum nazerania na život a ľudské šťastie. Momentálne Martin pripravuje cestopis z Maroka a snímku zo života horolezcov.
Prezentácia o hrade
Na bicykli z Londýna a fakty o hrade
Zaujali aj prezentácie. Napríklad Vila Lejčíka, ktorý minulý rok absolvoval cestu z Londýna domov na Slovensko na bicykli. Trvala mu 11 a pol dňa a prešiel cez Veľkú Britániu, Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Nemecko a cez Českú republiku. V nohách mal okolo 1400 km. Najkrajšie spomienky má na príchod domov, ktoré charakterizoval svojsky.
„Valím si to dole k chate na Podjavorníku a zrazu, kamarátka Sisa na korčuliach, tak som sa potešil. A v Brvništi sa ma zasa chalani pýtali, že skade idem. A ja na to, že len toď z Londýna. Keď som dorazil domov a povedal mame ako som prišiel, zalomila rukami. A tato? Klasika, len som zosadol z bicykla po 1400 kilometroch, opýtal sa, čo budem dnes doma robiť," opisoval so smiechom návrat Vilo.
Veľa zaujímavých informácií odznelo aj počas prezentácie členov Zruženia hradu Bystrica. Informovali, ako postupujú práce na konzervovaní Bystrického hradu.