LEDNICKÉ ROVNE, DULOV. Štvrtý ročník Veterán Rallye Lednické Rovne - Dulov privítal približne päťdesiat posádok z celého Slovenska. Po prvýkrát nebola akcia súčasťou Slovenského pohára, čoho sa organizátori trochu obávali, ale napokon mohli byť spokojní.
„Minulý rok sme mali šesťdesiatšesť posádok, dokopy asi 115 ľudí a teraz nás bolo sto," povedal Miloš Figúr, riaditeľ podujatia.
Splnený sen
Sen organizovať preteky oldtimerov si Dulovčania po prvýkrát splnili pred troma rokmi. Odvtedy do Dulova každoročne mieria veteránisti z celého Slovenska. Na štvrtý ročník rallye prišli z Holíča, Banskej Bystrice, Žiliny, z Nového Mesta nad Váhom, Trenčína a najdlhšiu cestu merali zo Spišskej Novej Vsi.
Najkrajším autom bol Ford
Spomedzi áut pútal najväčšiu pozornosť Ford T z roku 1928. V Košeci mu odovzdali Cenu za najkrajšie auto Rallye. Jeho posádku tvoril pár v dobovom oblečení. „Povedali sme si, že už keď ideme na tomto starom aute, dáme si aj primerané oblečenie," povedal majiteľ auta Peter Gaži z Častej.
Druhou členkou posádky bola Soňa Dianová z Dubnice nad Váhom. Jazdu v starom aute a si pochvaľovala. „Je príjemný záujem ľudí, ktorých stretávame," povedala. „Toto auto je v pôvodnom nálezovom stave, nepotrebovalo žiadnu renováciu," povedala.
Špecialista na vinohradníctvo má veterány ako hobby. Jeho vozidlo bolo vyrobené v americkom Detroite vo Fordových závodoch a vyvezené do Pretórie v Južnej Afrike. „Tam jazdilo asi päťdesiat rokov, potom ho previezli do Nemecka, odkiaľ som ho získal ja," povedal majiteľ.
Rarita medzi motorkami
Elektrikár Peter Kohút z Diviackej Novej Vsi elektrikár prišiel na rallye na vzácnej čezete. „Vyrábala sa len niečo vyše roka a bolo vyrobených len 646 kusov, pričom v Československu sa ich zachovalo asi len 12," povedal. Jeho zostava so sajdkou stoe je jediná na Slovensku.
„Je zvláštna tým, že je pravostranná. V 1939 roku, keď nastúpil Hitler, zmenili sa dopravné predpisy. Dovtedy sa jazdilo vľavo. Táto sajdka je z toho obdobia, potom už sa robili pravostranné."
Samotný motocykel kúpil v nekompletnom a veľmi zlom stave na Morave v roku 1992. Doplnil chýbajúce náhradné diely a potom túžil mať aj ťažkú sajdu stoe. „Je pre mňa vzácna tým, že v Trnave vozila nejakého arcibiskupa alebo iného cirkevného hodnostára," povedal Kohút, ktorý má doma celú zbierku pred i povojnových motocyklov.
Anglický taxík parkuje v Dulove
Riaditeľ podujatia Miloš Figúr z Dulova na rallye prevetral svojho zeleného krásavca. „Auto som si našiel v Anglicku cez internet. Švagor, ktorý tam pracoval mi nafotil všetky jeho detaily, doviezli sme ho, motoricky bol na tom dobre, ale množstvo vecí som musel opravovať," povedal. Podľa jeho slov je takýchto roverov dnes veľmi málo zachovalých. „Je to taxikárske auto, ktoré kedysi v Anglicku jazdilo. Mali celkom dobré taxíky," usmial sa jeho dnešný majiteľ.
Rover má svoje miesto v stodole prerobenej pre veterány a je z celej Figúrovej zbierky naj. Tento rok som sa na ňom odviezol iba trikrát, ale vždy je to veľký zážitok.