POVAŽSKÁ BYSTRICA. Systém prevencie pred ochoreniami zubov na školách sa po roku 1989 na Slovensku úplne rozsypal, školský lekári na školách neexistujú. Aj pred rokmi sa pritom robilo v oblasti zubnej prevencie veľmi málo. Informovanosť rodičov aj detí o tom, ako sa starať o svoje zuby a hygienu ústnej dutiny je veľmi zlá.
Skupina zubných lekárov na Slovensku rozbehla už v roku 1997 projekt Zdravý úsmev, ktorý má odstrániť tento nepriaznivý stav. Prebrali ho zo Švajčiarska, kde funguje viac ako štyridsať rokov. V trochu pozmenenej podobe funguje od tohto školského roka aj v Považskej Bystrici, na základných a materských školách.
Teória a hneď aj prax
„Zub bez povlaku sa nepokazí, ďasno bez povlaku sa nezapáli," konštatuje zubný lekár Marek Monošík z Považskej Bystrice. Toto je vlastne aj heslo projektu Zdravý úsmev detí. Deti v materských školách aj na prvom stupni základných škôl sa vďaka nemu naučia, ako sa správne starať o svoje zuby, aby predchádzali zubným kazom a ochoreniam ďasien. Projekt by sa mal v ďalších rokoch rozvinúť na všetky triedy ZŠ teda až po 9. ročník. „Projekt prebieha v piatich tematických teoretických okruhoch - hygiena, anatómia, vznik ochorenie, výživa a floridácia. Žiaci v školách budú mať vyučovaciu hodinu šesťkrát do roka a deti v škôlkach desaťkrát. Prvá časť hodiny vedená školskou asistentkou zubnej starostlivosti bude teoretická. Zvyšok bude praktická časť nácviku ústnej hygieny, kde si budú deti skúšať najprv ako si správne čistiť zuby na modeli a potom priamo na hodine aj vlastnou kefkou. Záver bude použitie floridačného gelu," opisuje priebeh hodín Marek Monošík.
Výučba v jednotlivých ročníkoch škôl aj materských škôl bude samozrejme prispôsobená psychomotorickému vývoju dieťaťa. Napríklad dieťa na MŠ sa má naučíť ako vyzerá zub a vedieť ukázať, ktoré sú rezáky, očné zuby a stoličky, aká je ich funkcia a má zvládnu základné hygienické návyky. Ale napríklad u deviatakov už ide o postihnutie hlbších vedomostí, napríklad vzťah ochorení dutiny ústnej a celkového zdravotného stavu človeka. Deviatak by mal odchádzať zo základnej školy s nadobudnutým úplným teoretickým i praktickým vzdelaním v oblasti starostlivosti o zdravie dutiny ústnej.
Funguje aj inde
Projekt funguje na Slovensku vo viacerých mestách, napríklad v Žiari nad Hronom už trinásť rokov a to na jednej MŠ a ZŠ. Okrem jednej základnej školy sú do projektu zapojené v Považskej Bystrici všetky školy aj materské školy, podporu našiel aj u primátora mesta či podnikateľských subjektov. Prijala ho aj Cirkevná základná škola a Špeciálna základná škola na SNP, ktorá patrí pod Trenčiansky samosprávny kraj.