DUBNICA NAD VÁHOM. Pôvodný územný plán mesta bol schválený v roku 1997. Doposiaľ boli k nemu prijaté štyri čiastkové zmeny a dva doplnky.
Teraz mala pribudnúť ďalšia zmena a doplnok, ktoré mali vyriešiť funkčné využitie niektorých plôch podľa súčasných požiadaviek. Nepribudla.
Prvý raz nerokovali
O zmene a doplnku mali poslanci prvý raz rokovať ešte v júli. Z programu ich však vyňali na základe podnetu poslanca Ivana Rajca. Upozornil, že návrh územnoplánovacej dokumentácie je jeden z najdôležitejších bodov programu. Tomu by mala zodpovedať aj účasť poslancov na rokovaní. Keďže bolo dovolenkové obdobie, z devätnástich sa ho zúčastnilo iba dvanásť.
Primátor Jozef Gašparík oponoval, že dokumenty boli prerokované, zastupiteľstva sa zúčastnil aj ich spracovateľ. Poslanci však väčšinou hlasov vypustenie z programu schválili.
Druhý pokus
Oba dôležité dokumenty dostali poslanci na stôl znova minulý týždeň. Už pri schvaľovaní programu Ján Rehák vyzval svojich kolegov, aby o nich nerokovali. Väčšina kolegov sa s ním nestotožnila a bod v programe zostal.
Zmena územného plánu a doplnok ale právoplatnosť v najbližších dňoch nenadobudnú. Na ich schválenie bola potrebná trojpätinová väčšina hlasov poslancov. Po sčítaní vyplynulo, že jeden hlas chýbal. Z osemnástich prítomných bolo za desať, dvaja proti a šiesti sa zdržali.
Treba počkať na nové zastupiteľstvo
Jeden z dvoch poslancov, ktorí boli proti, je Ján Rehák. Na otázku, prečo hlasoval proti, odpovedal: „Dôvody som vysvetlil už pri návrhu na stiahnutie tohto bodu z programu. Územný plán mesta základným strategickým dokumentom mesta, ktorý určuje dlhodobý rozvoj. Posledná úprava bola schválená pred piatimi rokmi. O dva mesiace bude v tejto sále sedieť iné zastupiteľstvo, ktoré možno bude mať iné predstavy o rozvoji nášho mesta, investíciách a výstavbe. Je preto minimálne nemorálne aj voči obyvateľom tesne pred koncom nášho volebného obdobia prijímať tak závažný dokument, ako je územný plán mesta," povedal.
Opačný názor
Jaroslav Šlesar tvrdí, že dokumenty sa mali schváliť. „Podľa mňa je to škoda, že návrh zmeny a doplnku neprešiel, pretože zakladajú rozvojové možnosti mesta v oblasti bývania, občianskej vybavenosti, samozrejme aj výroby, dopravy a podobne. A potom. Po nich mal nasledovať ďalší doplnok, ktorý by sa mal týkať skládky Luštek. Teraz nemôže byť predložený," vysvetlil svoje stanovisko.
Doplnil, že pokiaľ sa Luštek nerozšíri, finančne to pocíti aj mesto. „Ročne sme mali zo skládky príjem zhruba 400-tisíc eur. Tie nám budú chýbať. Hrozí totiž, že Luštek, pokiaľ nedostane povolenie na rozšírenie, bude zatvorený. V meste máme zatiaľ dvoch odberateľov odpadu, takže sa dalo hovoriť o konkurenčných cenách za uskladnenie. Ak zostane iba jeden, o túto možnosť mesto príde," dodal.
Či budú poslanci o oboch dokumentoch budú rokovať ešte v tomto volebnom období, alebo to nechajú na nové zastupiteľstvo, viceprimátor Jaroslav Šlesar nekonkretizoval.