POVAŽSKÁ BYSTRICA. Obyvatelia Rozkvetu sú v porovnaní s obyvateľmi iných časti mesta v nevýhode. Na pohľad majú síce všetko blízko, ale pokiaľ sa chcete vybrať pešo, už to také jednoduché nie je. Chodci majú k dispozícii dva oficiálne chodníky, o tretí, neoficiálny, ktorým si skracovali cestu na Lánsku, prídu.
V júli mesto pozemok, na ktorom je chodník, predalo majiteľkám susedných pozemkov. Chcú ho zahradiť, aby ochránili svoj majetok.
Predali ho
Chodník medzi dvoma rodinnými domami využívajú obyvatelia Rozkvetu najmä ako skratku k nemocnici alebo do základnej školy. Slúži im už dlhé roky.
Onedlho však o možnosť skrátiť si cestu prídu. Na júlovom rokovaní mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo predaj pozemku, na ktorom sa nachádza, Mgr. Ľudmile Čičkovej a Ing. Daniele Hučkovej. Obe záujem oň zdôvodňovali ochranou svojho majetku, pretože sa na ňom zdržiavajú asociáli, ktorí poškodzujú ich majetok a tiež tým, že obyvatelia okolitých domov musia chodník udržiavať na svoje náklady.
Stanoviská komisie pre financovanie a hospodárenie i mestskej rady boli k predaju záporné. „K požiadavke sa tiež vyjadril útvar stratégie výstavby a rozvoja mesta, ktorý uviedol, že v územnom pláne mesta predmetná parcela nie je vedená ako chodník, to však neznamená, že na nej chodník byť nemôže," povedal hovorca mesta Filip Oubrecht.
Nad predajom sa pozastavil aj poslanec Juraj Pekár. Upozornil, že chodník často využívajú obyvatelia Rozkvetu pri ceste do práce alebo do nemocnice. Záporné stanoviská poslanci neakceptovali a desiatimi hlasmi zo sedemnástich predaj schválili. Zo zástupcov Rozkvetu bol proti iba Pekár, s predajom súhlasili Marcel Péli a Marta Kavecká, Jozef Keruľ a František Matušík nehlasovali a Jozef Babušík nebol prítomný.
Hladina sa rozvírila
Keď sa o predaji dozvedeli obyvatelia Rozkvetu, zaskočilo ich to. „Prečo sa nejdú poslanci pozrieť, koľko ľudí chodník využíva?" pozastavuje sa nad rozhodnutím mestského zastupiteľstva Miriam Čmelová. „Chodník využívajú nielen dospelí, ale aj deti, veď cestovné ide stále hore. Všade sa vyhovuje len autám, chodci sú plne bokom. Načo volíme poslancov, keď nás vôbec nezastupujú? Údajne boli sťažnosti, že sa tam schádzajú aj narkomani. Chodíme tadiaľ už poriadne dlho, ale žiadne striekačky sme tam nevideli. A potom. Pred niekoľkými rokmi boli schody i chodník opravované. Kto to dal urobiť? Podľa mňa mesto. Najprv ho opraví, potom ho predá," dodáva a krúti hlavou.
Podobné reakcie sme počuli od mnohých obyvateľov Rozkvetu. Niektorí z nich, ako Miriam Čmelová či Marta Špániková, sa rozhodli aj konať a spísali petíciu. „Ľudia reagujú negatívne, chodník využívali k škole, k nemocnici. Popri novej ceste sa ísť nedá, lebo chýba chodník. Majiteľky sa sťažovali na ničenie ich majetku, pretože nebol osvetlený. Ale to sa predsa dá vyriešiť neónkami," myslí si poslanec Keruľ, ktorý odovzdal petičné hárky s viac ako 150 podpismi na mestský úrad. S petíciou súhlasil aj ako obyvateľ Rozkvetu.
Prevzatie petície potvrdil i hovorca mesta. „V súčasnosti je vec v štádiu vybavenia petície v zmysle zákona o petičnom práve," doplnil Oubrecht.
Zrejme nič nezmenia
Zmluva o predaji pozemku pod chodníkom, ako potvrdil hovorca mesta, je už podpísaná a žiadateľky schválenú cenu uhradili. Zaplatili zaň necelých dvetisícdvesto eur. „V súčasnosti je v tejto veci podaný návrh na vklad do katastra nehnuteľností. Žiadateľky by museli odstúpiť od zmluvy a návrh na vklad do katastra by musel byť vzatý späť. Následne by mohlo dôjsť k zrušeniu predmetnej časti uznesenia," objasnil postup, ktorý by mohol chodník zachrániť.
Mesto sa pokúsilo rokovaním so žiadateľkami 21. septembra, čiže po odovzdaní petície, nájsť kompromis pre zachovanie chodníka, resp. priechodu cez pozemok. „Dohoda v tejto veci však s najväčšou pravdepodobnosťou nebude možná, nakoľko druhá strana opakovane zdôrazňovala pravidelné páchanie škôd, znečisťovanie a rušenie nočného pokoja zo strany prechádzajúcich osôb. Na základe tejto dlhoročnej skúsenosti bola druhá strana nútená trvať na svojom zápornom stanovisku. Zo strany p. Čičkovej a p. Hučkovej bol kladený dôraz na hľadanie iného riešenia. Ako náhradu priechodu pomedzi ich domy navrhovali obnovenie prepojenia, ktoré v dávnejšom období viedlo vo svahu v tesnej blízkosti krajného domu na Nábrežnej ulici. Ide o lokalitu, kde sa Nábrežná ulica pretína s Ulicou 1. mája," doplnil Oubrecht.
Či si mesto návrh osvojí, hovorca neupresnil. Podľa jeho vyjadrenia je toto riešenie otázne z hľadiska finančného i hľadiska praktickej využiteľnosti.