Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Stovky domácností v Považskej Bystrici mali v bytoch zimu

Pre stavebné práce v Považskej Bystrici, ktoré súvisia s napojením na nový centrálny zdroj vykurovania, sa v niekoľkých častiach mesta nekúrilo takmer celý september. Viac ako tisícka obyvateľov strádala pre zimu v bytoch.

Rozkopávky na sídlisku SNP pre realizáciu prepoja na centrálny zdroj vykurovania. Obyvatelia mali takmer celý september v bytoch zimu.Rozkopávky na sídlisku SNP pre realizáciu prepoja na centrálny zdroj vykurovania. Obyvatelia mali takmer celý september v bytoch zimu. (Zdroj: DETTA PITOŇÁKOVÁ)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Keď padali začiatkom septembra, čo sa týka poklesu teplôt a studeného počasia, aj v najteplejších oblastiach Slovenska rekordy, mnohé domácnosti na sídliskách v Považskej Bystrici zostali bez vykurovania.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Meteorológovia upozorňovali pritom ešte koncom augusta na dlhodobé ochladenie v septembri a posun vykurovacej sezóny. Prognózy sa naplnili už začiatkom mesiaca.

S chladom nielen vonku, ale aj v bytoch sa museli boriť mnohí obyvatelia na sídlisku Rozkvet a SNP.

Chlad v byte a choré deti

Ľudia tvrdia, že v bytoch bola zima takmer celý september a vonku teploty veľmi poklesli.

SkryťVypnúť reklamu

„V septembri sa, okrem dvoch dní, kedy trochu prekúrili, ešte nekúrilo. Máme doma zimu. Teraz akurát žena vyťahovala ohrievač, keď som odchádzal. Prikurujeme si a máme asi devätnásť stupňov. Kolega býva v paneláku za nami, a ten má sedemnásť. Mám aj štvorročnú dcéru, ktorá je teraz chorá. Nie je to dobrý stav. Staršia sa včera sťažovala na kríže," hovorí Róbert Mišáni, obyvateľ sídliska SNP.

Dodáva, že v auguste na stavbe nikto nerobil. „Teraz robia, keď je blato. V katastrofálnom stave sú aj chodníky, celé zablatené, nedá sa tu chodiť."

„Dnes nám akurát na dvere dali oznam, že spustili kúrenie. Neviem, či sa to naozaj stane. Odvzdušňoval som totiž radiátor a nič. V septembri nám ešte nekúrili. Ja robím, nezdržiavam sa doma, ale manželka nie je spokojná. Mali prekúriť," tvrdí Marián Rezák, tiež otec malého dieťaťa, zo sídliska SNP.

SkryťVypnúť reklamu

Časť sídliska SNP bez tepla

Nespokojní boli viacerí obyvatelia. „Už včera nám trochu zakúrili, ale doteraz bola veľká zima," posťažovala sa iná obyvateľka SNP, ktorá meno neprezradila.

„Mali sme doteraz zimu, kúpili sme si ohrievač a dokurovali sme si. Zaplatíme viac, čo už," posťažovala si pani Anna.

„Pracujem mimo a bývam tu na sídlisku s rodičmi. Ja neviem, či sa kúrilo, ale rodičia aj iní ľudia sa sťažovali, že už je zima a nekúri sa. Je prísľub, že začnú kúriť zajtra. Či to tak bude, nevie nikto," hodnotí stav Marek Michálek.

„Kúria nám asi dva dni, vraj sme už napojení všetci, čo bývame v panelákoch bližšie k Tescu. Doteraz však nekúrili," potvrdzuje tvrdenia ostatných Jozef Pieš.

„Doteraz nám vôbec nekúrili. Teplomer nemám, ale je dosť zima a vlhko. Ja už, našťastie, nemám malé deti, ale kto ich má, musí mať problémy," hovorí Dušan Šedivý.

SkryťVypnúť reklamu

potrubie2.jpg

Rovnaká situácia na Rozkvete

Rovnaké problémy so zimou v bytoch trápili obyvateľov sídliska Rozkvet I. Tí naviac tvrdili, že postup stavebných prác je zle organizovaný.

„Nekúria nám celý september a problémy máme aj s dodávkami teplej vody. V časti, kde bývam, robia prepoj na centrálny zdroj kúrenia. Myslím si, že práce pokračujú veľmi pomaly, stavbári občas vôbec nerobia. Máme zimu," hovorí Milan Hollý z dotknutých bytoviek na Rozkvete.

„V júli začali kopať a stále to nie je hotové. Partia, ktorá robí výkopy, urobí jamu, potom čaká a dlho nikto potrubie poklásť nepríde. Jamu im medzitým zasype. Takto sa to opakovalo viackrát. Stále sa nekúri," skonštatovala ešte minulý piatok Marta Sirvoňová z Rozkvetu.

Reakcia správcu

Obyvatelia dvadsiatich štyroch bytoviek na sídlisku Rozkvet aj SNP, ktoré sú v správe Okresného stavebného bytového družstva (OSBD) v Považskej Bystrici, sa opakovane na problém s dodávkami tepla aj teplej úžitkovej vody sťažovali svojmu správcovi.

Dodávateľom tepla a teplej vody je spoločnosť Pov Byt, ktorá hlavne na SNP dodáva teplo aj bytovkám a objektom, kde sú iní správcovia alebo kde je spoločenstvo vlastníkov bytov.

OSBD reagovalo na situáciu 9. septembra, keď zaslalo reklamáciu Pov Bytu a tiež žiadosť na prešetrenie situácie na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO).

V liste zaslanému URSO sa okrem iného uvádza, že hromadné odpojenie obytných domov od zdrojov tepla na vykurovanie počas vykurovacej sezóny je protizákonné a svojvoľné zníženie teploty vody hodnotí tiež ako poškodenie vlastníkov bytov, čo sa javí tiež ako stav, ktorý je v rozpore so zákonom.

Od hovorcu úradu Miroslava Luptáka sme obdržali odpoveď, že riešenie tejto problematiky nepatrí do ich kompetencie a vec odstúpili 24. septembra na riešenie Štátnej energetickej inšpekcii (ŠEI).

„Inšpektorát obdržal podnet OSBD Považská Bystrica 30. septembra. Dňa 01.10.2010 riaditeľ inšpektorátu poveril inšpektorov vykonaním kontroly. V subjekte Pov Byt Považská Bystrica ju začali 4. novembra. O výsledku budeme podateľa informovať," vyjadril sa Pavol Martonka, riaditeľ krajského inšpektorátu ŠEI v Trenčíne.

Otázniky

Riaditeľ OSBD má v súvislosti so vzniknutou situáciou aj niekoľko nezodpovedaných otázok.

„Zásadná otázka je, prečo sa prepojenie na nový centrálny zdroj vykurovania začalo robiť až tak neskoro, teda v druhej polovici leta a na jeseň. Prečo nie skôr? Tiež prečo, keď do bytoviek je dodávaná teplá voda v starých rozvodoch, prečo nie je dodávané aj teplo v starých rozvodoch? Nedalo sa to technicky zabezpečiť tak, aby tam boli staré rozvody až do času, kým nedôjde k prepojeniu? Behom pol dňa by sa to prepojili, a to by určite aj obyvatelia tolerovali. Neviem však, aké boli technické podmienky," hovorí riaditeľ OSBD Jozef Machún.

Vyjadrenie mesta

K podmienkam v stavebnom povolení na budovanie prepojenia na centrálny zdroj tepla sa vyjadrilo aj mesto. Tvrdí, že v stavebnom povolení, ktoré vydal stavebný úrad, sa uvádza: „Navrhované potrubia CZT budú vedené v optimálnych trasách, presne podľa priloženej projektovej dokumentácie. Trasa navrhovaných potrubných rozvodov je navrhovaná mimo existujúcich tepelných kanálov, z dôvodu nutnosti zabezpečenia neprerušovanej dodávky tepla."

Mesto ďalej uvádza citácie z technickej správy schváleného projektu stavby, kde sa uvádza, že modernizácia bude mimo vykurovacej sezóny, alebo, že stavba sa bude realizovať tak, aby bola zabezpečená dodávka tepla bez prestávky, respektíve s minimálnymi prestávkami.

Ako je to s neprerušením dodávok?

Konateľ spoločnosti Pov Byt Pavol Bero pripustil problémy s dodávkami tepla aj teplej úžitkovej vody, avšak len na niekoľko dní, pre výstavbu prepoja a tiež pre jednu haváriu. „V prácach postupujeme presne podľa harmonogramu, niekde sme dokonca v predstihu," tvrdil Bero. Podľa Bera navyše neboli podmienky na kúrenie celý september. „Mrzí nás situácia, ktorá vznikla," dodáva. Výstavba nie je podľa neho v meste, kde nie je jasné kadiaľ vedú iné siete, ľahká.

K tomu, prečo pri výstavbe prepojov nedodržal dodávateľ tepla podmienku zabezpečenia neprerušovanej dodávky tepla, zástupca dodávateľa stavby z firmy GG Therm uviedol, že podmienky stavebného povolenia, ktoré stavebný úrad stanovil, sa nezhodujú s tým, čo je možné zabezpečiť v súvislosti s vedením trás určených v projektovej dokumentácii.

„Tie idú aj v pôvodných rozvodoch," tvrdí Ján Zaťka z GG Therm. Aj projektovú dokumentáciu podľa neho posudzoval úrad. K tomu, prečo na takto stanovené podmienky stavebného povolenia nereagovali, sa bližšie nevyjadril.

Podľa prísľubu Bera sa dotknutá časť sídliska SNP už vykuruje. Práce na Rozkvete by sa mali ukončiť do 10. októbra a malo by dôjsť ku komplexnému pripojeniu na nový zdroj vykurovania.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
 7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
 1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
 5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
 8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 632
 2. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 108
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 7 079
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 073
 5. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 4 963
 6. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 666
 7. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 4 185
 8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 455

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Azda mi chce admin zakázať v SME publikovať? (1.)
 2. Peter Kubica: Kniha o tom, ako odbehnúť maratóny
 3. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
 4. Anna Miľanová: V zálive...
 5. Ján Šeďo: "Putin dostal dve facky a povedal, že sa Ukrajine pomstí".
 6. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 28. /
 7. Silvia Smolková: Ako hasia problémy v republike naše „stopäťdesiatky“?
 8. Dušan Király: Kuala Lumpur: tajomstvá Petronas Towers a záhadné zmiznutie Belgičanky
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 106 706
 2. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 42 316
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 538
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 31 202
 5. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 229
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 14 620
 7. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 330
 8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 008
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 4. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

V treťom finálovom zápase dominovali 2:6 a už v nedeľu môžu na Považí rozhodnúť o majstrovskom titule.


17 h

Muža previezli s vážnym úrazom chrbtice do Trenčína.


TASR 20 h
Most na ostrov Vir.

Slovenskú klasiku aj tento rok využijú tisíce dovolenkárov.


26. máj

Až 35,8% dospelých fajčiarov zahadzuje cigaretové ohorky na zem. Užívatelia nahrievaného tabaku pristupujú k životnému prostrediu a ekológii oveľa zodpovednejšie než fajčiari.


26. máj

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Azda mi chce admin zakázať v SME publikovať? (1.)
 2. Peter Kubica: Kniha o tom, ako odbehnúť maratóny
 3. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
 4. Anna Miľanová: V zálive...
 5. Ján Šeďo: "Putin dostal dve facky a povedal, že sa Ukrajine pomstí".
 6. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 28. /
 7. Silvia Smolková: Ako hasia problémy v republike naše „stopäťdesiatky“?
 8. Dušan Király: Kuala Lumpur: tajomstvá Petronas Towers a záhadné zmiznutie Belgičanky
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 106 706
 2. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 42 316
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 538
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 31 202
 5. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 229
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 14 620
 7. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 330
 8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 008
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 4. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu