Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky

Kaštiel je pre verejnosť neprístupný

V okolí Považskej Bystrice padla ďalšia možnosť pre návštevu historickej pamiatky. Po Orlovskom kaštieli bude pre verejnosť zatvorený aj kaštieľ v Jasenici. Obec ho dáva do prenájmu. Nedohodla sa s vyšším územným celkom a nikto nezareagoval ani na ponuku

Poslanci schválili na zastupiteľstve prenájom kaštieľa na dvadsať rokov. Má sa tu zriadiť sídlo súkromnej firmy.Poslanci schválili na zastupiteľstve prenájom kaštieľa na dvadsať rokov. Má sa tu zriadiť sídlo súkromnej firmy. (Zdroj: BERKO)

realitnej kancelárie.

JASENICA. O prenájme kaštieľa na dvadsať rokov za päťsto eur na mesiac rozhodovali poslanci na mimoriadnom obecnom zastupiteľstve minulý týždeň. Návrh jednomyseľne schválili.

V kaštieli sídlilo Vlastivedné múzeum, ktorému začiatkom septembra končil bezplatný nájom. V auguste poslanci na zastupiteľstve rozhodli, že pre nedostatok financií a krízu by malo múzeum platiť. Neskôr boli ochotní aj toto prehodnotiť. Trenčiansky samosprávny kraj nesúhlasil s nájmom a rozhodol o vysťahovaní múzea. Dôvod bol okrem iného aj nedostatok financií. Kaštieľ prešiel pred niekoľkými rokmi komplexnou rekonštrukciou, ktorá bola financovaná z eurofondov.

Zámer využitia

Prenájom kaštieľa bude na dvadsať rokov za päťsto eur mesačne. Náklady na prevádzku objektu bude znášať nájomca.

„Urobím si tam firmu. Kaštieľ zostane taký, aký je, len si ho zariadime. Dole bude vináreň, len pre našich klientov. Nechceme otvárať reštauráciu pre verejnosť. Nie je tam kuchyňa a celkovo to nie je na to prispôsobené. Budú tam kancelárie a možno nejaké dve miestnosti na spanie. Kúpeľňu a sprchové kúty musíme prerobiť. Ostatné asi zostane tak, ako je," ozrejmil poslancom zámer podnikateľ Anton Turičík.

Zaviazal sa tiež, že opravy na kaštieli bude robiť na vlastné náklady. Ide o obyvateľa Jasenice. Poslancom sa tiež zaviazal, že tu nebude prevádzkovať žiadne kasíno alebo zábavné zariadenie pre poskytovanie erotických služieb.

jasenica1.jpg

Kaštieľ dostal do prenájmu Anton Turičík (vľavo).

Dĺžka nájmu

Pôvodne bola navrhnutá dĺžka prenájmu na pätnásť rokov, čo sa viac pozdávalo viacerým poslancom. Nakoniec sa hlasovalo o dvadsiatich.

„Celé to treba zariadiť a nemôžeme tam dať hocijaký nábytok, ak to majú byť reprezentačné priestory. Preto chceme čo najdlhší nájom. Pôjde o nemalé investície. Bude potrebné urobiť tiež záhradu, parkovisko treba vydláždiť, čo spravím na vlastné náklady. Dobré by preto bolo, aby bol nájom na dvadsať rokov," požadoval Turičík. Poslanci nakoniec súhlasili s dlhším nájmom.

Špecifické podmienky

Na zastupiteľstve sa riešili aj niektoré špecifické požiadavky, ktoré by sa mali upraviť v zmluve. Starostka napríklad prenajímateľa upozornila, že ak by chcel dať kaštieľ do prenájmu niekomu ďalšiemu, môže sa to uskutočniť len so súhlasom obecného zastupiteľstva. Prenájom bude podpísaný so záujemcom ako fyzickou osobou.

„A ja, ako osoba, si to ale môžem prenajať svojej firme? Nebudem to dávať nikomu cudziemu, len svojej firme. Ak by firma za päť rokov zbankrotovala, čo sa môže stať, ale nemusí, tak to môžem prenajať svojej ďalšej firme, ktorú vytvorím?" dožadoval sa určenia podmienok nájomca.

Bližšie sa tento problém na zastupiteľstve nedoriešil, upraví sa až v zmluve. Tam by sa mali objaviť aj podmienky o valorizácii nájmu, ročnej výpovednej lehote zo zmluvy u oboch strán, otázky refundácie platieb za nájom zo strany nájomcu za pozemky pod parkoviskom, ktoré bude platiť obec aj naďalej súkromným vlastníkom.

Múzeum v kaštieli

Kaštieľ v minulosti dlhšie chátral. V roku 2004 obec získala financie z eurofondov a prešiel komplexnou rekonštrukciou. Priestory sa stali pred piatimi rokmi sídlom Vlastivedného múzea, ktoré sa muselo vysťahovať z Orlovského kaštieľa. Bezplatný nájom končil múzeu začiatkom septembra.

„Boli sme v bezplatnom nájme. Kaštieľ Jasenica bol rekonštruovaný z európskych predvstupových finančných fondov. Preto sa nemohol využívať na komerčné účely a po dobu päť rokov mohol byť využívaný k verejno-prospešným účelom. Toto kritérium inštitúcia múzea spĺňa. Obec Jasenica sa preto obrátila na Trenčiansky samosprávny kraj s požiadavkou na prevádzkovanie kaštieľa, čo kraj prijal," hovorí Viera Praženicová, riaditeľka múzea.

Náklady na prevádzku platilo múzeum. Podľa starostky Jasenice Táne Kňažkovej šlo o šesťtisíc eur ročne, riaditeľka múzea hovorí v poslednom roku o siedmich tisícoch eur.

Otázka peňazí

Kríza a nedostatok financií spôsobili teraz problém s tým, čo ďalej s kaštieľom aj múzeom. Na júnovom zastupiteľstve informovala starostka poslancov, že múzeu končí bezplatný prenájom k 5. septembru.

„Zastupiteľstvo prehodnotilo viacero možností a na základe súčasnej hospodárskej krízy predložili poslanci návrh výšky ďalšieho nájmu 500 eur mesačne s účinnosťou od 1. októbra 2010," uvádza sa v uznesení zo zastupiteľstva.

Starostka oslovila listom vedenie múzea. To oznámilo, že nemôže prevádzkovať kaštieľ Jasenica a ku dňu 30. septembra 2010 sa vysťahuje. „Obecné zastupiteľstvo v Jasenici nám vyrubilo nájom, ktorý je nad finančné možnosti Vlastivedného múzea," reaguje Vlasta Henčelová, hovorkyňa TSK na dôvod rozhodnutia.

Ešte iný problém

Starostka tvrdí, že sa pokúsila ešte vyvinúť kroky, aby tam múzeum zostalo. S vedením kraja sa, žiaľ, neuskutočnilo ani jedno osobné rokovanie. „Bola som ochotná zvolať aj zastupiteľstvo, ak má múzeum záujem tu zostať a presviedčať poslancov, aby sa nájom znížil, prípadne aby sa im odsúhlasil ďalší bezplatný nájom," tvrdí starostka Kňažková.

Podľa riaditeľky múzea bol však v zotrvaní v týchto priestoroch ešte jeden problém. „Všetky kaštiele postavené z kameňa zápasia s problémom vysokej vzdušnej vlhkosti, ktorá neprospieva zbierkovým predmetom. Po určitom čase je potrebné ich umiestniť do suchého prostredia depozitov a poskytnúť im odborné ošetrenie, ktoré sa nedá robiť vo výstavných priestoroch, lebo sa pritom používajú mnohé chemikálie," tvrdí riaditeľka Praženicová.

Praženicová dodáva, že kraj nemá momentálne dostatok finančných prostriedkov na prenájom a nákup drahých prístrojov na odvlhčovanie a zvýšenú spotrebu elektrickej energie. Múzeum podľa nej potrebuje iné priestory.

Ďalšie kroky

Keďže so zástupcami TSK ani s riaditeľkou múzea sa obci nepodarilo dohodnúť, obec ponúkla kaštieľ do prenájmu cez realitnú kanceláriu. Pôvodná cena nájmu bola podľa starostky 1500 eur, znížila sa na 500. „Neozval sa nikto. Hľadali sme všetky možné riešenia a jedným z nich bolo, že som to ponúkla pánovi Turičíkovi," hovorí starostka Kňažková.

Kam s múzeom?

Kaštieľ je pre verejnosť zatvorený, múzeum si musí hľadať iné priestory. „Zbierkové predmety sme dočasne umiestnili v náhradných priestoroch TSK. Optimálne riešenie hľadáme, ich nové umiestnenie bude v Považskej Bystrici,“ tvrdí Vlasta Henčelová z TSK. Pomôcť mali eurofondy. Zastupiteľstvo TSK preto schválilo ešte v roku 2008 prevod správy nehnuteľného majetku (okrem iného aj objektu školy) medzi Strednou zdravotníckou školou v Považskej Bystrici a Vlastivedným múzeom v Považskej Bystrici. Dôvodom bolo naplnenie podmienky čerpania finančných prostriedkov z regionálneho operačného programu pre rekonštrukciu zariadení, ktoré majú slúžiť ako múzeá. Podľa vyjadrenia TSK projekt na čerpanie týchto prostriedkov ešte nebol podaný.

Niečo o kaštieli

Už v rokoch 1986 - 1990 sa plánovala obnova renesančného kaštieľa v Jasenici. Po ukončení rekonštrukčných prác mal slúžiť Vlastivednému múzeu v Považskej Bystrici na zriadenie odborného prírodovedného pracoviska a prírodovednej expozície. Žiaľ, k tomu nedošlo, a tak potreba jeho záchrany zostala opäť na niekoľko rokov nevyriešená.
K celkovej obnove objektu kaštieľa sa pristúpilo až neskôr, o čo sa zaslúžil Obecný úrad v Jasenici. Využil finančné prostriedky z predvstupových fondov EÚ. Obnovený kaštieľ bol verejnosti sprístupnený dňa 4. septembra 2005.
V novozrekonštruovanom kaštieli bolo umiestnené detašované prírodovedné pracovisko a expozičné a výstavné priestory Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici. Múzeum v nich vymedzilo prírodovednú expozíciu, ktorej ťažiskom je zoologická expozícia dokumentujúca faunu považskobystrického regiónu. V ostatných priestoroch uskutočňovalo múzeum plánované výstavy prírodovedného, historického, ako aj umeleckého charakteru a k nim sa viažuce tradičné kultúrno-spoločenské podujatia určené pre širokú verejnosť.

BERKO, webové stránky Považskej Bystrice

Inzercia - Tlačové správy

 1. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 2. Zázračná hranica kilometrov, po ktorej sa vám elektromobil neoplatí
 3. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Ako sa mení dynamika firiem?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 4. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 5. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 23 898
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 13 768
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 748
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 10 820
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 9 575
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 730
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 329
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 7 011
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 285
 10. Po Slovensku na motorke 5 202
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Ilustračné foto.

Trenčianski diaľniční policajti v sobotu krátko popoludní na diaľnici pri Ilava zastavili vodiča, ktorý výrazne prekročil maximálnu povolenú rýchlosť.


(tn) 56m
Mojtínsky kostol, pohľad na obec a v pozadí tri skalné vráta.

Najstaršie archeologické nálezy sú z doby kamennej. Obec poznačila vojna, no zároveň aj preslávila. Hrdí sa rodákom, ktorý bol na bojisku najdlhšie na svete.


4 h
Ilustračné foto.

Dubnická samospráva sa pokúša získať dotačné a úverové zdroje na výstavbu nájomných bytov.


SITA 5 h

Pozrite si MY športujeme.


9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K príčine smrti sa vyjadria, až keď budú k dispozícii laboratórne výsledky. Predbežne to s očkovaním nesúvislo.


15. jún

Predškoláka musel previezť vrtuľník.


7 h

Zrazená osoba utrpela doposiaľ nezistené zranenia.


SITA 22 h

Varil v michelinských reštauráciách, aj pre arabského princa. Teraz sa usadil v Nitre, v hoteli Capital na Farskej ulici, a buduje si tu kuchyňu presne podľa svojich predstáv.


re 14. jún