Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

Kaštiel je pre verejnosť neprístupný

V okolí Považskej Bystrice padla ďalšia možnosť pre návštevu historickej pamiatky. Po Orlovskom kaštieli bude pre verejnosť zatvorený aj kaštieľ v Jasenici. Obec ho dáva do prenájmu. Nedohodla sa s vyšším územným celkom a nikto nezareagoval ani na ponuku

Poslanci schválili na zastupiteľstve prenájom kaštieľa na dvadsať rokov. Má sa tu zriadiť sídlo súkromnej firmy.Poslanci schválili na zastupiteľstve prenájom kaštieľa na dvadsať rokov. Má sa tu zriadiť sídlo súkromnej firmy. (Zdroj: BERKO)

realitnej kancelárie.

JASENICA. O prenájme kaštieľa na dvadsať rokov za päťsto eur na mesiac rozhodovali poslanci na mimoriadnom obecnom zastupiteľstve minulý týždeň. Návrh jednomyseľne schválili.

V kaštieli sídlilo Vlastivedné múzeum, ktorému začiatkom septembra končil bezplatný nájom. V auguste poslanci na zastupiteľstve rozhodli, že pre nedostatok financií a krízu by malo múzeum platiť. Neskôr boli ochotní aj toto prehodnotiť. Trenčiansky samosprávny kraj nesúhlasil s nájmom a rozhodol o vysťahovaní múzea. Dôvod bol okrem iného aj nedostatok financií. Kaštieľ prešiel pred niekoľkými rokmi komplexnou rekonštrukciou, ktorá bola financovaná z eurofondov.

Zámer využitia

Prenájom kaštieľa bude na dvadsať rokov za päťsto eur mesačne. Náklady na prevádzku objektu bude znášať nájomca.

„Urobím si tam firmu. Kaštieľ zostane taký, aký je, len si ho zariadime. Dole bude vináreň, len pre našich klientov. Nechceme otvárať reštauráciu pre verejnosť. Nie je tam kuchyňa a celkovo to nie je na to prispôsobené. Budú tam kancelárie a možno nejaké dve miestnosti na spanie. Kúpeľňu a sprchové kúty musíme prerobiť. Ostatné asi zostane tak, ako je," ozrejmil poslancom zámer podnikateľ Anton Turičík.

Zaviazal sa tiež, že opravy na kaštieli bude robiť na vlastné náklady. Ide o obyvateľa Jasenice. Poslancom sa tiež zaviazal, že tu nebude prevádzkovať žiadne kasíno alebo zábavné zariadenie pre poskytovanie erotických služieb.

jasenica1.jpg

Kaštieľ dostal do prenájmu Anton Turičík (vľavo).

Dĺžka nájmu

Pôvodne bola navrhnutá dĺžka prenájmu na pätnásť rokov, čo sa viac pozdávalo viacerým poslancom. Nakoniec sa hlasovalo o dvadsiatich.

„Celé to treba zariadiť a nemôžeme tam dať hocijaký nábytok, ak to majú byť reprezentačné priestory. Preto chceme čo najdlhší nájom. Pôjde o nemalé investície. Bude potrebné urobiť tiež záhradu, parkovisko treba vydláždiť, čo spravím na vlastné náklady. Dobré by preto bolo, aby bol nájom na dvadsať rokov," požadoval Turičík. Poslanci nakoniec súhlasili s dlhším nájmom.

Špecifické podmienky

Na zastupiteľstve sa riešili aj niektoré špecifické požiadavky, ktoré by sa mali upraviť v zmluve. Starostka napríklad prenajímateľa upozornila, že ak by chcel dať kaštieľ do prenájmu niekomu ďalšiemu, môže sa to uskutočniť len so súhlasom obecného zastupiteľstva. Prenájom bude podpísaný so záujemcom ako fyzickou osobou.

„A ja, ako osoba, si to ale môžem prenajať svojej firme? Nebudem to dávať nikomu cudziemu, len svojej firme. Ak by firma za päť rokov zbankrotovala, čo sa môže stať, ale nemusí, tak to môžem prenajať svojej ďalšej firme, ktorú vytvorím?" dožadoval sa určenia podmienok nájomca.

Bližšie sa tento problém na zastupiteľstve nedoriešil, upraví sa až v zmluve. Tam by sa mali objaviť aj podmienky o valorizácii nájmu, ročnej výpovednej lehote zo zmluvy u oboch strán, otázky refundácie platieb za nájom zo strany nájomcu za pozemky pod parkoviskom, ktoré bude platiť obec aj naďalej súkromným vlastníkom.

Múzeum v kaštieli

Kaštieľ v minulosti dlhšie chátral. V roku 2004 obec získala financie z eurofondov a prešiel komplexnou rekonštrukciou. Priestory sa stali pred piatimi rokmi sídlom Vlastivedného múzea, ktoré sa muselo vysťahovať z Orlovského kaštieľa. Bezplatný nájom končil múzeu začiatkom septembra.

„Boli sme v bezplatnom nájme. Kaštieľ Jasenica bol rekonštruovaný z európskych predvstupových finančných fondov. Preto sa nemohol využívať na komerčné účely a po dobu päť rokov mohol byť využívaný k verejno-prospešným účelom. Toto kritérium inštitúcia múzea spĺňa. Obec Jasenica sa preto obrátila na Trenčiansky samosprávny kraj s požiadavkou na prevádzkovanie kaštieľa, čo kraj prijal," hovorí Viera Praženicová, riaditeľka múzea.

Náklady na prevádzku platilo múzeum. Podľa starostky Jasenice Táne Kňažkovej šlo o šesťtisíc eur ročne, riaditeľka múzea hovorí v poslednom roku o siedmich tisícoch eur.

Otázka peňazí

Kríza a nedostatok financií spôsobili teraz problém s tým, čo ďalej s kaštieľom aj múzeom. Na júnovom zastupiteľstve informovala starostka poslancov, že múzeu končí bezplatný prenájom k 5. septembru.

„Zastupiteľstvo prehodnotilo viacero možností a na základe súčasnej hospodárskej krízy predložili poslanci návrh výšky ďalšieho nájmu 500 eur mesačne s účinnosťou od 1. októbra 2010," uvádza sa v uznesení zo zastupiteľstva.

Starostka oslovila listom vedenie múzea. To oznámilo, že nemôže prevádzkovať kaštieľ Jasenica a ku dňu 30. septembra 2010 sa vysťahuje. „Obecné zastupiteľstvo v Jasenici nám vyrubilo nájom, ktorý je nad finančné možnosti Vlastivedného múzea," reaguje Vlasta Henčelová, hovorkyňa TSK na dôvod rozhodnutia.

Ešte iný problém

Starostka tvrdí, že sa pokúsila ešte vyvinúť kroky, aby tam múzeum zostalo. S vedením kraja sa, žiaľ, neuskutočnilo ani jedno osobné rokovanie. „Bola som ochotná zvolať aj zastupiteľstvo, ak má múzeum záujem tu zostať a presviedčať poslancov, aby sa nájom znížil, prípadne aby sa im odsúhlasil ďalší bezplatný nájom," tvrdí starostka Kňažková.

Podľa riaditeľky múzea bol však v zotrvaní v týchto priestoroch ešte jeden problém. „Všetky kaštiele postavené z kameňa zápasia s problémom vysokej vzdušnej vlhkosti, ktorá neprospieva zbierkovým predmetom. Po určitom čase je potrebné ich umiestniť do suchého prostredia depozitov a poskytnúť im odborné ošetrenie, ktoré sa nedá robiť vo výstavných priestoroch, lebo sa pritom používajú mnohé chemikálie," tvrdí riaditeľka Praženicová.

Praženicová dodáva, že kraj nemá momentálne dostatok finančných prostriedkov na prenájom a nákup drahých prístrojov na odvlhčovanie a zvýšenú spotrebu elektrickej energie. Múzeum podľa nej potrebuje iné priestory.

Ďalšie kroky

Keďže so zástupcami TSK ani s riaditeľkou múzea sa obci nepodarilo dohodnúť, obec ponúkla kaštieľ do prenájmu cez realitnú kanceláriu. Pôvodná cena nájmu bola podľa starostky 1500 eur, znížila sa na 500. „Neozval sa nikto. Hľadali sme všetky možné riešenia a jedným z nich bolo, že som to ponúkla pánovi Turičíkovi," hovorí starostka Kňažková.

Kam s múzeom?

Kaštieľ je pre verejnosť zatvorený, múzeum si musí hľadať iné priestory. „Zbierkové predmety sme dočasne umiestnili v náhradných priestoroch TSK. Optimálne riešenie hľadáme, ich nové umiestnenie bude v Považskej Bystrici,“ tvrdí Vlasta Henčelová z TSK. Pomôcť mali eurofondy. Zastupiteľstvo TSK preto schválilo ešte v roku 2008 prevod správy nehnuteľného majetku (okrem iného aj objektu školy) medzi Strednou zdravotníckou školou v Považskej Bystrici a Vlastivedným múzeom v Považskej Bystrici. Dôvodom bolo naplnenie podmienky čerpania finančných prostriedkov z regionálneho operačného programu pre rekonštrukciu zariadení, ktoré majú slúžiť ako múzeá. Podľa vyjadrenia TSK projekt na čerpanie týchto prostriedkov ešte nebol podaný.

Niečo o kaštieli

Už v rokoch 1986 - 1990 sa plánovala obnova renesančného kaštieľa v Jasenici. Po ukončení rekonštrukčných prác mal slúžiť Vlastivednému múzeu v Považskej Bystrici na zriadenie odborného prírodovedného pracoviska a prírodovednej expozície. Žiaľ, k tomu nedošlo, a tak potreba jeho záchrany zostala opäť na niekoľko rokov nevyriešená.
K celkovej obnove objektu kaštieľa sa pristúpilo až neskôr, o čo sa zaslúžil Obecný úrad v Jasenici. Využil finančné prostriedky z predvstupových fondov EÚ. Obnovený kaštieľ bol verejnosti sprístupnený dňa 4. septembra 2005.
V novozrekonštruovanom kaštieli bolo umiestnené detašované prírodovedné pracovisko a expozičné a výstavné priestory Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici. Múzeum v nich vymedzilo prírodovednú expozíciu, ktorej ťažiskom je zoologická expozícia dokumentujúca faunu považskobystrického regiónu. V ostatných priestoroch uskutočňovalo múzeum plánované výstavy prírodovedného, historického, ako aj umeleckého charakteru a k nim sa viažuce tradičné kultúrno-spoločenské podujatia určené pre širokú verejnosť.

BERKO, webové stránky Považskej Bystrice

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

 1. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 2. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 4. Prišli na to, že odpad je cenný
 5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 6. Všetkým lepí pred voľbami
 7. Najlepšie poviedky domácich autorov
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
 2. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
 3. Všetkým lepí pred voľbami
 4. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
 5. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
 6. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
 7. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
 8. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 163
 2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 599
 3. Všetkým lepí pred voľbami 7 272
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 5 941
 5. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 120
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 079
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 477
 8. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 2 980

Blogy SME

 1. Boris Vanek: Keď počítač ukradne prácu...
 2. Juraj Kumičák: Politikum III - Matovič
 3. Radoslav Medzihradský: Trošku inak o politike a spoločnosti
 4. Martin Turčan: Nesmieš zúfať, musíš iba dúfať, že trikrát bolo dosť. Vyhraj voľby a môžeš všetko
 5. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (5/7)
 6. Martin Škopec Antal: Mentálne zbúraniská Igora M. a generovanie egomaniakov
 7. Ivan Bilohuščin: Práca na 20 rokov
 8. Janka Bittó Cigániková: Cigániková vraj pomáha len Pente, tu sú všetky moje návrhy zákonov
 1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 817
 2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 37 890
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 311
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 168
 5. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 747
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 727
 7. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 22 881
 8. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 19 062
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Ilustračné foto

Na finálovom turnaji v Záblatí sa 4. októbra predstaví osem tímov.


6 h

V piatok 22. septembra sa uskutočnil už XXVII. ročník tradičného podujatia.


6 h

Na jeseň sa v oblasti kúpeľných pobytov často ponúkajú balíčky, ktoré zahŕňajú ubytovanie, stravu a rôzne procedúry.


16 h
Ilustračná foto.

Celkové predpokladané náklady na stavebné práce sú takmer 9,6 milióna eur bez DPH.


TASR 25. sep

Blogy SME

 1. Boris Vanek: Keď počítač ukradne prácu...
 2. Juraj Kumičák: Politikum III - Matovič
 3. Radoslav Medzihradský: Trošku inak o politike a spoločnosti
 4. Martin Turčan: Nesmieš zúfať, musíš iba dúfať, že trikrát bolo dosť. Vyhraj voľby a môžeš všetko
 5. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (5/7)
 6. Martin Škopec Antal: Mentálne zbúraniská Igora M. a generovanie egomaniakov
 7. Ivan Bilohuščin: Práca na 20 rokov
 8. Janka Bittó Cigániková: Cigániková vraj pomáha len Pente, tu sú všetky moje návrhy zákonov
 1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 817
 2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 37 890
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 311
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 168
 5. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 747
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 727
 7. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 22 881
 8. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 19 062
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu