Pondelok, 27. jún, 2022 | Meniny má Ladislav, Ladislava

Kaštiel je pre verejnosť neprístupný

V okolí Považskej Bystrice padla ďalšia možnosť pre návštevu historickej pamiatky. Po Orlovskom kaštieli bude pre verejnosť zatvorený aj kaštieľ v Jasenici. Obec ho dáva do prenájmu. Nedohodla sa s vyšším územným celkom a nikto nezareagoval ani na ponuku

Poslanci schválili na zastupiteľstve prenájom kaštieľa na dvadsať rokov. Má sa tu zriadiť sídlo súkromnej firmy.Poslanci schválili na zastupiteľstve prenájom kaštieľa na dvadsať rokov. Má sa tu zriadiť sídlo súkromnej firmy. (Zdroj: BERKO)

realitnej kancelárie.

JASENICA. O prenájme kaštieľa na dvadsať rokov za päťsto eur na mesiac rozhodovali poslanci na mimoriadnom obecnom zastupiteľstve minulý týždeň. Návrh jednomyseľne schválili.

V kaštieli sídlilo Vlastivedné múzeum, ktorému začiatkom septembra končil bezplatný nájom. V auguste poslanci na zastupiteľstve rozhodli, že pre nedostatok financií a krízu by malo múzeum platiť. Neskôr boli ochotní aj toto prehodnotiť. Trenčiansky samosprávny kraj nesúhlasil s nájmom a rozhodol o vysťahovaní múzea. Dôvod bol okrem iného aj nedostatok financií. Kaštieľ prešiel pred niekoľkými rokmi komplexnou rekonštrukciou, ktorá bola financovaná z eurofondov.

Zámer využitia

Prenájom kaštieľa bude na dvadsať rokov za päťsto eur mesačne. Náklady na prevádzku objektu bude znášať nájomca.

„Urobím si tam firmu. Kaštieľ zostane taký, aký je, len si ho zariadime. Dole bude vináreň, len pre našich klientov. Nechceme otvárať reštauráciu pre verejnosť. Nie je tam kuchyňa a celkovo to nie je na to prispôsobené. Budú tam kancelárie a možno nejaké dve miestnosti na spanie. Kúpeľňu a sprchové kúty musíme prerobiť. Ostatné asi zostane tak, ako je," ozrejmil poslancom zámer podnikateľ Anton Turičík.

Zaviazal sa tiež, že opravy na kaštieli bude robiť na vlastné náklady. Ide o obyvateľa Jasenice. Poslancom sa tiež zaviazal, že tu nebude prevádzkovať žiadne kasíno alebo zábavné zariadenie pre poskytovanie erotických služieb.

jasenica1.jpg

Kaštieľ dostal do prenájmu Anton Turičík (vľavo).

Dĺžka nájmu

Pôvodne bola navrhnutá dĺžka prenájmu na pätnásť rokov, čo sa viac pozdávalo viacerým poslancom. Nakoniec sa hlasovalo o dvadsiatich.

„Celé to treba zariadiť a nemôžeme tam dať hocijaký nábytok, ak to majú byť reprezentačné priestory. Preto chceme čo najdlhší nájom. Pôjde o nemalé investície. Bude potrebné urobiť tiež záhradu, parkovisko treba vydláždiť, čo spravím na vlastné náklady. Dobré by preto bolo, aby bol nájom na dvadsať rokov," požadoval Turičík. Poslanci nakoniec súhlasili s dlhším nájmom.

Špecifické podmienky

Na zastupiteľstve sa riešili aj niektoré špecifické požiadavky, ktoré by sa mali upraviť v zmluve. Starostka napríklad prenajímateľa upozornila, že ak by chcel dať kaštieľ do prenájmu niekomu ďalšiemu, môže sa to uskutočniť len so súhlasom obecného zastupiteľstva. Prenájom bude podpísaný so záujemcom ako fyzickou osobou.

„A ja, ako osoba, si to ale môžem prenajať svojej firme? Nebudem to dávať nikomu cudziemu, len svojej firme. Ak by firma za päť rokov zbankrotovala, čo sa môže stať, ale nemusí, tak to môžem prenajať svojej ďalšej firme, ktorú vytvorím?" dožadoval sa určenia podmienok nájomca.

Bližšie sa tento problém na zastupiteľstve nedoriešil, upraví sa až v zmluve. Tam by sa mali objaviť aj podmienky o valorizácii nájmu, ročnej výpovednej lehote zo zmluvy u oboch strán, otázky refundácie platieb za nájom zo strany nájomcu za pozemky pod parkoviskom, ktoré bude platiť obec aj naďalej súkromným vlastníkom.

Múzeum v kaštieli

Kaštieľ v minulosti dlhšie chátral. V roku 2004 obec získala financie z eurofondov a prešiel komplexnou rekonštrukciou. Priestory sa stali pred piatimi rokmi sídlom Vlastivedného múzea, ktoré sa muselo vysťahovať z Orlovského kaštieľa. Bezplatný nájom končil múzeu začiatkom septembra.

„Boli sme v bezplatnom nájme. Kaštieľ Jasenica bol rekonštruovaný z európskych predvstupových finančných fondov. Preto sa nemohol využívať na komerčné účely a po dobu päť rokov mohol byť využívaný k verejno-prospešným účelom. Toto kritérium inštitúcia múzea spĺňa. Obec Jasenica sa preto obrátila na Trenčiansky samosprávny kraj s požiadavkou na prevádzkovanie kaštieľa, čo kraj prijal," hovorí Viera Praženicová, riaditeľka múzea.

Náklady na prevádzku platilo múzeum. Podľa starostky Jasenice Táne Kňažkovej šlo o šesťtisíc eur ročne, riaditeľka múzea hovorí v poslednom roku o siedmich tisícoch eur.

Otázka peňazí

Kríza a nedostatok financií spôsobili teraz problém s tým, čo ďalej s kaštieľom aj múzeom. Na júnovom zastupiteľstve informovala starostka poslancov, že múzeu končí bezplatný prenájom k 5. septembru.

„Zastupiteľstvo prehodnotilo viacero možností a na základe súčasnej hospodárskej krízy predložili poslanci návrh výšky ďalšieho nájmu 500 eur mesačne s účinnosťou od 1. októbra 2010," uvádza sa v uznesení zo zastupiteľstva.

Starostka oslovila listom vedenie múzea. To oznámilo, že nemôže prevádzkovať kaštieľ Jasenica a ku dňu 30. septembra 2010 sa vysťahuje. „Obecné zastupiteľstvo v Jasenici nám vyrubilo nájom, ktorý je nad finančné možnosti Vlastivedného múzea," reaguje Vlasta Henčelová, hovorkyňa TSK na dôvod rozhodnutia.

Ešte iný problém

Starostka tvrdí, že sa pokúsila ešte vyvinúť kroky, aby tam múzeum zostalo. S vedením kraja sa, žiaľ, neuskutočnilo ani jedno osobné rokovanie. „Bola som ochotná zvolať aj zastupiteľstvo, ak má múzeum záujem tu zostať a presviedčať poslancov, aby sa nájom znížil, prípadne aby sa im odsúhlasil ďalší bezplatný nájom," tvrdí starostka Kňažková.

Podľa riaditeľky múzea bol však v zotrvaní v týchto priestoroch ešte jeden problém. „Všetky kaštiele postavené z kameňa zápasia s problémom vysokej vzdušnej vlhkosti, ktorá neprospieva zbierkovým predmetom. Po určitom čase je potrebné ich umiestniť do suchého prostredia depozitov a poskytnúť im odborné ošetrenie, ktoré sa nedá robiť vo výstavných priestoroch, lebo sa pritom používajú mnohé chemikálie," tvrdí riaditeľka Praženicová.

Praženicová dodáva, že kraj nemá momentálne dostatok finančných prostriedkov na prenájom a nákup drahých prístrojov na odvlhčovanie a zvýšenú spotrebu elektrickej energie. Múzeum podľa nej potrebuje iné priestory.

Ďalšie kroky

Keďže so zástupcami TSK ani s riaditeľkou múzea sa obci nepodarilo dohodnúť, obec ponúkla kaštieľ do prenájmu cez realitnú kanceláriu. Pôvodná cena nájmu bola podľa starostky 1500 eur, znížila sa na 500. „Neozval sa nikto. Hľadali sme všetky možné riešenia a jedným z nich bolo, že som to ponúkla pánovi Turičíkovi," hovorí starostka Kňažková.

Kam s múzeom?

Kaštieľ je pre verejnosť zatvorený, múzeum si musí hľadať iné priestory. „Zbierkové predmety sme dočasne umiestnili v náhradných priestoroch TSK. Optimálne riešenie hľadáme, ich nové umiestnenie bude v Považskej Bystrici,“ tvrdí Vlasta Henčelová z TSK. Pomôcť mali eurofondy. Zastupiteľstvo TSK preto schválilo ešte v roku 2008 prevod správy nehnuteľného majetku (okrem iného aj objektu školy) medzi Strednou zdravotníckou školou v Považskej Bystrici a Vlastivedným múzeom v Považskej Bystrici. Dôvodom bolo naplnenie podmienky čerpania finančných prostriedkov z regionálneho operačného programu pre rekonštrukciu zariadení, ktoré majú slúžiť ako múzeá. Podľa vyjadrenia TSK projekt na čerpanie týchto prostriedkov ešte nebol podaný.

Niečo o kaštieli

Už v rokoch 1986 - 1990 sa plánovala obnova renesančného kaštieľa v Jasenici. Po ukončení rekonštrukčných prác mal slúžiť Vlastivednému múzeu v Považskej Bystrici na zriadenie odborného prírodovedného pracoviska a prírodovednej expozície. Žiaľ, k tomu nedošlo, a tak potreba jeho záchrany zostala opäť na niekoľko rokov nevyriešená.
K celkovej obnove objektu kaštieľa sa pristúpilo až neskôr, o čo sa zaslúžil Obecný úrad v Jasenici. Využil finančné prostriedky z predvstupových fondov EÚ. Obnovený kaštieľ bol verejnosti sprístupnený dňa 4. septembra 2005.
V novozrekonštruovanom kaštieli bolo umiestnené detašované prírodovedné pracovisko a expozičné a výstavné priestory Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici. Múzeum v nich vymedzilo prírodovednú expozíciu, ktorej ťažiskom je zoologická expozícia dokumentujúca faunu považskobystrického regiónu. V ostatných priestoroch uskutočňovalo múzeum plánované výstavy prírodovedného, historického, ako aj umeleckého charakteru a k nim sa viažuce tradičné kultúrno-spoločenské podujatia určené pre širokú verejnosť.

BERKO, webové stránky Považskej Bystrice

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny. Adepti sú jasní
 2. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete
 3. IMMOFINANZ pokračuje v úspechoch nájomných zmlúv aj v roku 2022
 4. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 5. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 8. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 1. Trápia Vás bolesti a únava? Máme skvelé riešenie k vám domov
 2. IMMOFINANZ pokračuje v úspechoch nájomných zmlúv aj v roku 2022
 3. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete
 4. Prešovský Fragaria Cup oslavuje 20 rokov
 5. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 6. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 7. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 8. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 715
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 972
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 7 701
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 984
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 877
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 813
 7. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 2 041
 8. Mladých inflácia netrápi. Ako zasiahne zábavný priemysel? 1 731

Blogy SME

 1. Vladimír Krátky: Lebo Fico - sa stále ešte dá ,
 2. Jozef Sitko: Bude Slovensko krajinou nikoho?
 3. Blanka Ulaherová: V krajine Vandalov
 4. Andrea Vörösová: Bude každý druhý človek autista?
 5. Lubomir Zahora: 10 skúseností s rakúskou políciou
 6. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Morálna dilema: Drogy, prostitúcia a surogačné materstvo. Zdaniť a legalizovať alebo zachovať status quo?
 7. Štefan Vidlár: Nedeľné minizamyslenie sa
 8. Irena Šimuneková: Rozhľadne Poľana a Žalostina.
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 927
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 247
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 442
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 896
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 819
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 566
 7. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 4 597
 8. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 2 991
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Ochorenie čriev je závislé od životosprávy i potrebných pomôcok.


4 h
Budovanie cyklistickej infraštruktúry je nevyhnutné pre odľahčenie dopravy.

Podľa odborníka je najpodstatnejšia dostupnosť liniek hromadnej dopravy.


10 h

Maximálny limit doteraz využíval aj Púchov a bude tomu tak aj naďalej.


SITA 25. jún

Originálny darček od vnučky si užila na letisku v Slavnici.


TASR 25. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľuboš odišiel v stredu, v piatok ohlásili jeho nezvestnosť.


25. jún

Roman Hanajík poukazoval na hoaxy vo videách Igora Bukovského.


25. jún

Majiteľ pozemku vyčíslil škodu na asi 6-tisíc eur.


20 h

Dokopy 25 rokov hral v štyroch veľmi populárnych kapelách.


Lajos Telek 21. jún

Blogy SME

 1. Vladimír Krátky: Lebo Fico - sa stále ešte dá ,
 2. Jozef Sitko: Bude Slovensko krajinou nikoho?
 3. Blanka Ulaherová: V krajine Vandalov
 4. Andrea Vörösová: Bude každý druhý človek autista?
 5. Lubomir Zahora: 10 skúseností s rakúskou políciou
 6. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Morálna dilema: Drogy, prostitúcia a surogačné materstvo. Zdaniť a legalizovať alebo zachovať status quo?
 7. Štefan Vidlár: Nedeľné minizamyslenie sa
 8. Irena Šimuneková: Rozhľadne Poľana a Žalostina.
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 927
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 247
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 442
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 896
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 819
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 566
 7. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 4 597
 8. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 2 991
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťZatvoriť reklamu